A tým | FIBA Europe League - 12.01.2005

89
UNICS Kazaň. UNICS Kazaň. Hosté
99

Porážka od Kazaně a výhra Elyonu nad Kyjevem zkomplikovala, ale nezavřela, postupové možnosti Nymburka do play-off Evropské ligy FIBA.

Ve středečním zápase o třetí místo Nymburku nepomohl ani vysoký počet útočných doskoků ani sedm získaných míčů a 19 ztracených míčů soupeře. Domácím se totiž nedařilo střelecky především ze střední a dlouhé vzdálenosti. Pouhých 6 trojek z 26 pokusů nemohlo konkurovat devíti tříbodovým košům z 18 pokusů Kazaně. Více než polovinu trojek (5) má na svědomí malý, kudrnatý Američan s gruzinským pasem Shammond Williams, jenž měl na zádech jedenáctku stejně jako nejlepší hráč Nymburka Maurice Whitfield.

Dlouho se nemohl chytit Ashante Johnson, i když v poslední čtvrtině nesmírně důležitými šesti body (74:75) vykřesal reálnou naději na zvrat v zápase, ve kterém Nymburk neustále dotahoval mírný náskok vyslanců z Tatarstánu.

Utkání bylo od samého začátku urputným bojem o každý míč. Jakákoli chyba byla většinou z protiútoku potrestána. Nymburk hned v úvodu dvakrát projel až pod koš jako nůž máslem. Na druhé straně však Williams dokázal, proč je nejlepším střelcem svého družstva. Dvakrát využil nedůslednosti nymburského obránce, který jej nebránil dostatečně těsně a dvěma trojkami posunul hosty do vedení. Pak iniciativu přebral Anstey a během dvou minut třikrát lehce skóroval. Kazaň se dostala do pětibodového vedení, ale v páté minutě přišla chvilka Nymburka. Domácí začali napadat velice těsně svého soupeře a ten jim třikrát za sebou odevzdal míč. Rychlé protiútoky Nymburk úspěšně zakončil a šňůrou osmi bodů přinutil impulsivního trenéra Jeremina k time outu (17:14). Radost domácích zkazil po oddechovém času Williams, když třetí trojkou vyrovnal. Do konce první čtvrtiny, kterou vyhráli hosté o jediný bod, pokračoval vyrovnaný boj.

Ve druhé čtvrtině se zápas vyvíjel obdobně. Hosté byli častěji ve vedení, domácí jim však nedovolili odskočit na více jak 5 bodů a vždy dokázali buď vyrovnat nebo získat nepatrný náskok. Minutu před koncem poločasu Nečas fauloval Williamse a ten dal z čáry trestných hodů poslední dva body druhé čtvrtiny.

Začátek druhého poločasu obvykle patří nymburským hráčům. Tentokrát je ale soupeř zaskočil a především dvěma trojkami si vypracoval na konci 24.minuty osmibodový náskok. Také trenér Ježdík použil stejný tah jako jeho protějšek v první čtvrtině a time outem zastavil nápor hostů. Postupně se Nymburk dotáhl především díky Whitfieldovi až na rozdíl jednoho bodu, ale místo rozhodujícího kroku, kterým by Kazaň přeskočil, inkasoval šest bodů. Do listiny střelců se zapsal Shirley, nová americká posila UNICSu a neúnavný Williams. Sedmibodový náskok hostů zkorigoval opět Whitfield na pět bodů. V poslední čtvrtině nejdříve Johnson osmi body téměř vyrovnal, ale hosté ihned odskočili na mínus šest.

Ještě jednou dokázal Nymburk dorazit ve skóre svého soupeře. Tři a půl minuty před koncem zápasu Zídek vyrovnal (85:85). Následný protiútok dokázali domácí ubránit. Míč sice do nymburského koše padl, ale komisař zápasu správně rozhodl, že to bylo po časovém čtyřiadvacetivteřinovém limitu pro postupný útok. Teď měli Středočeši možnost dostat se do vedení, ale štěstěna k nim nebyla nakloněna. Sokolovského střelu Anstey tečoval a poskakující míč po sérii dotyků směřoval ke středové čáře. Tam jej Johnson bohužel nedokázal zachytit a Samojlenko v pádu posunul míč k Williamsovi. Ten nejdříve naznačil střelu z perimetru, na kterou vyskočil v obraně Votroubek, ale Williams driblinkem pokračoval ke koši. Při obcházení našeho hráče, došlo k dotyku, který ocenili rozhodčí jako nesportovní faul. Kazaňský Williams nejen oba trestné hody proměnil a hosté z dalšího postupného útoku po vhazování na půlící čáře přidali ještě  dva body. V následujících vteřinách se oba soupeři střídali v proměňování svých akcí, takže Nymburk neustále prohrával o 2 nebo 4 body. Aby si domácí zachovali naději na úspěch, bylo nutné buď ubránit jeden útok nebo se pokusit o tříbodový koš. Hráči ČEZu volili druhou možnost, ale míči se z této vzdálenosti do koše prostě nechtělo. Při útočném doskoku už chyběl Nečas, který pro pět chyb seděl na lavičce. Trenér Ježdík si vzal oddechový čas a pečlivě nakreslil situaci, kterak se pokusit ještě minutu před koncem korigovat stav utkání. Hráči přesně jeho pokyny splnili, ale koš z toho nakonec nebyl. Navíc při pokusu o doskok si Zídek vykoledoval pátý faul a Nadžfej trestné hody chladnokrevně proměnil. Osmibodová ztráta minutu před koncem se při dnešní střelecké potenci nedala dohnat, a tak Nymburk odešel poražen.

Body: Whitfield 26, Zídek 20, Johnson 16, Nečas 15, Votroubek 6, Sokolovský 4, Beneš 2 – Williams 34, Anstey 19, Miloserdov 18, Shirley 14, Kambala 7, Nadžfej 5, Avlejev 2; fauly23:25, TH 29/25 : 26/22, střelba za 2 body: 50/23 : 40/25, střelba za 3 body 26/6 : 18/9,útočné doskoky 20:6, obranné doskoky 18/25, čtvrtiny 24:25, 24:25, 18:21, 23:28