A tým | FIBA Europe League - 19.01.2005

Kyjev BC Kyjev BCDomácí
86
87

Další cenný skalp si připsal Nymburk ze souboje s BC Kyjev, když zvítězil na Ukrajině především díky výborně zvládnuté třetí čtvrtině.

Jediná neproměněná šestka do té doby nechybujícího Greera rozhodla, že Nymburk oplatil svému soupeři porážku z prvního vzájemného měření sil v Nymburce. Hosté po celou první polovinu drželi se svým soupeřem krok, i když trenér Ježdík mohl do zápasu nasadit jen omezený počet hráčů. Chyběli totiž Mujagič, Votroubek a Trnka. Velice vyrovnané skóre vydrželo po celý zápas, ani jedno družstvo se nedostalo na větší distanc než 8 bodů. Rozhodujícím momentem zápasu byl úvod třetí čtvrtiny. Nymburk do ní vstupoval se šestibodovým mankem, ale v její polovině už o šest bodů vedl. Domácí zahájili stíhací jízdu, ale až do poslední minuty byli v těsném závěsu. Pak sice na okamžik o bod vedli, ale tentokrát se spravedlivě štěstěna obrátila k Nymburku čelem a dva body za velice cenné vítězství si ČEZ odváží domů.

Zápas rozehrál za nás velice dobře Zídek, který už ve třicáté vteřině poslal dalekonosnou střelu na kyjevský koš. Bránící Lončar nezvedl ani ruce. Nymburk vedl 3:0. Pak se ještě o trojku pokusili Američané Johnson a Whitfield, ale po dvou minutách udeřil Greer a srovnal stav zápasu. Při následném protiútoku si udělal Norris druhý faul a po chvíli přidal Zídek náš pátý bod. Po faulu Sokolovského odešel na střídačku Norris a nastoupil místo něho Mršič. Ten se sice uvedl dvěma útočnými doskoky, ale body to Kyjevu nepřineslo. Naopak Whitfield jedním trestným hodem upravil na 3:6. Další minuta však patřila domácím, kteří se díky Lončarovu koši a Čikalkinově trojce dostali poprvé do vedení. Aktivní Radek Nečas, který jako jediný hráč zápasu zaznamenal double-double (22 bodů a 13 doskoků), vyrovnal. Druhá polovina první čtvrtiny byla urputným bojem o vedení v zápase. Nejdříve se to povedlo několikrát domácím, ale když Johnson po trojce Nečase proměnil na začátku deváté minuty svůj pokus z výskoku ve dva body, vedli jsme o 5 bodů. Ovšem Greer s Mršičem opláceli stejně, a proto byl stav nerozhodný. Do konce první čtvrtiny přibyly každému soupeři na konto dva body.

Také další část hry byla až do 17.minuty přetahovanou o každý bod. Družstva se stále střídala v nejtěsnějším vedení, ale žádné z nich nemohlo díky hře soupeře učinit rozhodující krok směřující k vybudování určitého náskoku. Až v posledních třech minutách jsme se dopustili několika chyb v obraně a Kyjev toho okamžitě využil. Díky jeho velice dobré střelbě nás předstihl o šest bodů. Nám se sice čtyřmi body podařilo nástup domácích zastavit, ale i tak si Kyjev svůj náskok dokázal uhájit i přes poločasovou přestávku. Poslední koš zaznamenal po Valejkově sólu přes celé hřiště střelecky disponovaný Nicola. I když jsme v poločase prohrávali, trenér Ježdík byl spokojen s vyrovnaným stavem a průběh utkání přesně zapadal do jeho koncepce.

Ve třetí části se stala naše obrana daleko variabilnější. Každou chvíli se střídala osobka se zónou a soupeř byl očividně touto změnou překvapen. Pět minut nebyl schopen zareagovat, takže jsme se postupně dostávali ze závěsu do vedení. Po Nečasových trestných hodech se za tři trefil Johnson a naši hráči si začali ještě více věřit. Zvýšení své aktivity korunovali v čase 24:12 šestibodovým vedením. Body si připsal Johnson a my jsme tak ukončili úsek hry, který jsme vyhráli 15:3! Ze zajištěné obrany jsme vyráželi do rychlých i postupných protiútoků, které ovšem domácí nedokázali dovoleně zastavil. Už po necelých dvou minutách měli na svém kontě čtyři fauly a do konce čtvrtiny dokonce devět. I když domácí lavička čítala více bojeschopných hráčů, dostávali se klíčový hráči do problému s počtem osobních chyb. Ze studené sprchy se Kyjev osušil až po trojce Čikalkina (jeho druhá v zápase), ale Whitfield čtyřmi body natáhl vedení svého družstva na 7 bodů. Domácí opět snížili na tři body, avšak Johnson zarazil míč oboučkou a po chvíli stejný hráč ještě přidal dvojku. Greer, bohužel pro nás, měl poslední slovo a Kyjev ztrácel jen tři body.

Karty před poslední čtvrtinou byly rozdány a my jsme stále drželi trumfy v ruce. Kyjev sice téměř náš náskok zlikvidoval, ale nejdříve Whitfield dal svůj 23.bod a po něm zaznamenal jediné, ovšem nesmírně důležité, tři body Beneš. Norris stejnou mincí oplatil a Zídek na druhé straně čtyřmi body upravil na 72:80. Psala se 35.minuta a bylo to naše největší vedení v utkání. Třicátá pátá minutě ještě ani neskončila a domácí pěti body razantně snížili náš slibný náskok. Nečas dal jen jednu šestku a po chvíli Zídek doskočil Norrisovu nepřesnou střelu z perimetru. Sám si pak vyměnil míč s Johnsonem, který mu nabil na jeho druhou trojku v zápase. Tentokrát jsme byli na houpačce výše my. Domácí výrazně zabrali a osmi body otočili skóre v náš neprospěch. Viděl byli Greer, Norris a především Lončar. Minutu a dvanáct vteřin před koncem se možná některým z padesáti fanoušků, včetně předsedy ODS Topolánka, kteří neúnavně podporovali náš tým, sevřelo hrdlo. Necelou minutu před koncem mohl získat vedení na svou stranu Nečas, dal však jen jeden trestný hod. Bylo vyrovnáno. To už byli na nohou do té doby chladní fanoušci domácích. Odražený míč z Nečasovy nepřesné střely zachytil Zídek. Po dvaceti vteřinách útoku, do té doby dvakrát přesný střelec z perimetru Zídek, zvedl míč ke střelbě potřetí. Nedal. Whitfield fantasticky doskočil. Rozehrál a vteřiny běžely. Asi tři vteřiny před koncem normální hrací doby obehrál Johnson ve hře jeden na jednoho Čikalkina a z těžké pozice svůj pokus proměnil (85:87). Časomíra se zastavila na čísle 1,9. Trenér Kyjeva si vyžádal oddechový čas a vzrušeně plánoval akci. Za posledního střelce  byl zvolen Greer. Jak kouč domácích naplánoval, tak se stalo. Norris našel dlouhým pasem Čikalkina, který hbitě přenesl míč na Greera. Ten se sice ke střelbě nedostal, ale Whitfield jej zastavil nedovoleně. Zazněl klakson oznamující konec zápasu. Na čáru trestných hodů se postavil Greer. Pokud dá obě šestky, nastavuje se pět minut. Mine-li, zápas končí našim vítězstvím. Muka očekávání Greer utnul hned prvním trestným hodem, který spálil. Druhý sice proměnil, ale to byla jen drobná úprava v konečném součtu.

Body: Greer 23 (TH 11/10), Nicola 12, Lončar a Mršič 11, Norris a Giannoulis 10, Čikalkin 6, Valejko 3 – Whitfield 23 (TH 14/11), Nečas 22 (13 doskoků), Johnson 17, Zídek 16, Sokolovský 4, Beneš 3, Novotný 2, za 2 body 41/19 : 48/25; za 3 body 21/10 : 15/5; TH 27/18 : 32/22;doskoky 36 (11+25) : 36 (14+22); ztracené míče 10:7, čtvrtiny 21:21, 29:23, 18:27, 18:16