A tým | FIBA Europe League - 26.01.2005

84
Rabotnički Skopje Rabotnički Skopje Hosté
60

Vítězstvím se nám podařilo udělat první krůček k vybojování účasti v play-off Evropské ligy.

Hra nymburského týmu vycházela od druhé čtvrtiny z důsledné obrany. Hlavním úkolem hráčů bylo nepustit soupeře do rychlého protiútoku a eliminovat dva nejlepší hráče Skopje. Největší nebezpečí hrozilo od Kendricka Johnsona, který byl v prvním zápase motorem Ferspedu (dal 38 bodů). Tentokrát se tým Nymburka na tohoto rozehrávače skvěle připravil. Nelehký úkol byl svěřen Whitfieldovi nebo Benešovi. Oba se toho zhostili na jedníčku. Nejen, že na střeleckém účtu Johnsona bylo pouhých 7 bodů, ale dokonce mu hru vyloženě otrávili. Ve třetí čtvrtině, kdy odehrál 6 minut, byl trenérem střídán a do hry už nezasáhl. Vyzul si boty a absolutně bez zájmu si zbytek zápasu odseděl na úplném konci lavičky. Dokonce odmítl lehkým mávnutím rukou pobídku trenéra, aby nastoupil do poslední čtvrtiny. Jeho úlohu tak musel beze zbytku převzít Samardziev. Hrál sice s daleko větším zájmem, ale střelecky se také neprosadil. Podobně rozpačitý byl i výkon nejvyššího hráče Toni Simika, kterého si vzal na starosti Radek Nečas. O skvělé obraně Nymburka svědčí mimo jiné i to, že ani jeden hráč z družstva soupeře nedal více než 9 bodů.

Zápas začal jednoznačně pro Nymburk. Už ve 25.vteřině se trefil Nečas. O pár okamžiků později to mohlo být o 4, protože Sokolovský zachytil vyhazování zpod koše, ale svou šanci promarnil. Proto si musel čtvrtý bod Nymburka až po půl minutě připsat opět Nečas. Raketový vstup do zápasu potvrdil z perimetru Zídek, takže domácí po jeden a půl minutě vedli 7:0 a beze zbytku potvrzovali roli favorita. Hosté si však toto nemysleli. Po další půldruhé minutě bylo srovnáno. Ferspedu se podařilo využít několik drobných chyb domácích. Ztrátu míče K.Johnsona, potrestal jeho jmenovec v bíločerveném dresu efektní smečí. Sokolovský přidal bod, ale Veselinovski svou druhou trojkou opět srovnal. Úvodní náskok se v tu chvíli rozplynul. V 6.minutě potvrdil Dimitrovski pověst výborného střelce a trojkou dostal hosty do vedení. Do konce čtvrtiny dalo Skopje ještě další dvě trojky a stanovilo stav po první čtvrtině 21:26. Po excelentním úvodu bylo skóre první desetiminutovky překvapivé, ale rozhodující část zápasu se teprve chystala.

Do druhé čtvrtiny nastoupili domácí s vynikající obranou, proti které se soupeř nemohl prosadit. Především Beneš nedal Johnsonovi téměř dýchat a také jeho spoluhráči se starali o zbytek makedonského týmu. Do poloviny druhé čtvrtiny se skóre příliš neměnilo a to díky tomu, že úspěšnost nymburské střelby nebyla vysoká. Hosté byli před domácím košem naprosto bezradní. Svůj první úspěch zaznamenali na konci sedmé minuty. To už domácí ovládali dění na palubovce a ve skóre zápasu to vyjádřili náskokem deseti bodů po šňůře, která čítala 15 bodů. Koš Tasovského byl však jen výkřikem do tmy. Domácí pokračovali v napadání svého soupeře již při rozehrávce a ten kazil. Pod košem nedostával Fersped ani centimetr místa zadarmo, takže ojedinělou střelbu nemohl doskočit. O poslední změnu průběžného stavu prvního poločasu se postaral Tasovski. Čtyři body Skopje za deset minut zápasu bude pravděpodobně smutným rekordem nejen letošního seriálu Evropského poháru mužů.

Gala představení Nymburka pokračovalo i po přestávce. Hosté se přeci jen trochu vzchopili, ale až po čisté osmibodové spršce domácích. Rozdíl ve skóre se přehoupl přes dvacítku a na palubovku se ve stále větší míře dostávali střídající hráči. Ti se nijak neztratili a nedali hostům ani pomyslet na přijatelnější výsledek. Na konci třetí čtvrtiny se ztráta Skopje, pohybovala kolem 25 bodů. Když náskok narostl na třicet bodů, stáhnul trenér Ježdík postupně z palubovky oba Američany i Zídka. Než si nová sestava na sebe zvykla, dokázali hosté ubrat z náskoku třetinu. Tři rychlé koše domácích znamenaly opět šestadvacetibodový náskok. Bodový příděl domácích zakončil symbolickou tečkou Chán.

Body: Zídek 20, Johnson 17, Whitfield 14, Nečas 9, Chán a Sokolovský 8, Beneš a Novotný 4 – Tasovski 9, Stefanov a Johnson 7, Veselinovski, Simik a Vukas 6, Dimitrovski 5, Gjurov, Stankovik a Samardziev 4, Trajkovski 2; fauly 14:23, TH 27/19 : 10/6, trojky 5:8, čtvrtiny: 21:26, 25:4, 19:10, 19:20