A tým | FIBA Europe League - 01.02.2005

88
Fenerbahce Istanbul Fenerbahce Istanbul Hosté
92

Nymburk veze z Istanbulu těsnou porážku. Basketbalisté týmu ČEZ mají však postup do play-off stále ve svých rukou

Především fantastická střelba trojek ze všech pozic posunula v Istanbulu domácí Fenerbahce k těsnému vítězství (92:88) nad Nymburkem. Tým ČEZ však po svém předposledním vystoupení ve skupině A Ligy FIBA nemusí smutnit. Díky domácí výhře Kyjeva v prodloužení nad Kazaní stačí Středočechům v posledním duelu skupiny k postupu jakékoliv vítězství nad izraelským Elyonem.

„Od porážky s Fenerbahce se teď musíme co nejrychleji oprostit a maximálně se soustředit na Elyon,“ zdůrazňuje pivot Jiří Zídek, s 26 body za 32 minut nejlepší střelec istanbulského duelu.

Nymburští měli velmi nadějný vstup do utkání. V téměř prázdné hale řízeni z lavičky pokyny kouče Ježdíka dokázali účinně zastavovat útoky soupeře do osobní obrany. Na druhé straně hřiště se prvních pět a půl minuty staral o veškerou produkci Zídek, který zaznamenal úvodních 11 bodů týmu. Jako první jeho šňůru přerušil až Whitfield. Zídek nakonec stihl za první čtvrtinu 15 bodů. Osm přidal v první půli Radek Nečas, který navíc držel na uzdě Salyerse, jednoho z hlavních střelců domácích. Další tři hráči základní pětky – Whitfield (4), Sokolovský (3) a Johnson (2) spolu nashromáždili do půle jen devět bodů. Sokolovský tak nevyužil výhodné situace, kdy ho bránil výrazně menší rozehrávač Mršič, který tak šetřil síly i fauly, což by při bránění Whitfielda měl o hodně ztížené.

Už v první čtvrtině ale domácí začali skore obracet. Mršič, jeden z nejlepších střelců a asistentů soutěže, se i při vydatné snaze Nymburka zastavit jeho hru dostával k nebezpečným střelám a uvolňování volných spoluhráčů. A ti své šance s ohromující úspěšností využívali. V první čtvrtce stihli čtyři trojky, ve druhé pět a celkem v zápase nasázeli zpoza oblouku 17 košů, tedy víc než polovinu všech svých bodů. Oba nejlepší střelci Fenerbahce – Mršič a Onan, prakticky jinak než z trojek nebodovali. Onan sice po 17 bodech v první půli ustrnul, zato Mršič se rozjel ještě víc a i v kritických chvílích trefoval těžké střely.

Od začátku druhé čtvrtky už byli domácí vpředu stále. Když se Nymburk dotáhl, odskočili díky dalším trojkám a dobré exekuci své hry na skoro deset bodů. V těch chvílích si na lavičce zoufal kouč Ježdík. „V první půlce jsme delali mentální chyby, nerespektovali informace, které jsme meli před zápasem. To bylo dnes klíčové,“ Michal Ježdík. Jeho tým ztratil poločas o deset bodů (42:52).

Na začátku třetí části vedlo Fenerbahce už o 12 bodů. A pak to šlo pořád dokola: nadějné přiblížení a vzápětí další trhák domácích, zejména díky nevysychajícímu toku trojek. Když se zpoza oblouku trefil o desku dokonce i Booker, který nepatří ke střelcům z dálky, bylo Fenerbahce vpředu až o 14 bodů. Nymburk se ale nechtěl vzdát a hrou do koše snížil na devět bodů. V tu chvíli, dvanáct minut před koncem, nabral třetí osobní chybu Jiří Zídek a musel střídat. Jedenácti body podržel v této čtvrtině Nymburk Johnson, který měl ale na druhé straně výpadky v obraně.

Hosté své šance výrazně vzkřísili sedm minut před koncem. Beneš se nezalekl opakovat trojku po neúspěšném předchozím pokusu a snížil na 78:76. Nymburk si pomohl vytaženou obranou, z níž získal důležité body. Domácím naopak vypadlo několik střel a z brejku Johnson smečí srovnal. Beneš, muž těchto minut, nabíral fauly, ale také skóroval. Trojkou posunul tým dokonce do vedení 81:78. Na útočném doskoku zabral Nečas, s 12 doskoky nejlepší v hráč utkání v této statistice.

„Zrychlili jsme hru, měli otevřené střely a dali pár šťastných trojek,“ řekl trenér Nymburka.

V pro domácí  kritické chvíli se probralo k větší podpoře nepočetné publikum a jeho tužby vzápětí naplnil dvěma trojkami Mršič. Dvě minuty před koncem pak tříbodovou akcí posunul Nymburk vpřed Zídek – na 86:88.

Mršič si pak ale zkušeně odhodil Beneše a další trojkou poslal domácí do bodového vedení. Po ztrátě Johnsona 26 vteřin do konce uvolnil Mršič Biba a ten svou jedinou trojkou v zápase rozhodl – 92:88. 23 vteřin před koncem pak Johnson přehodil koš a po výhozu Nymburka z autu vystřelil další znovu neúspěšně. To už hrstka domácích fandů slavila desáté vítězství týmu z 12 pokusů.

„Ve druhé půlce jsme na výhru měli, ale chybělo nám dát do toho něco navíc. Možná chyběla víra v to udělat ten rozhodující krok,“ přemítal Michal Ježdík.

BodyMršič 23 (trojky 15/7, 9 asistencí), Onan 20 (trojky 7/5), Salyers 17, Booker 15 – Zídek 26 (17 v první půli), Johnson 19, Nečas 17, Whitfield 9 (7 asistencí), Beneš 8fauly: 14:20, TH:16/9 : 11/10, trojky: 34/17 : 20/8, dvojky: 27/16 : 54/27, doskoky: (útočné/obranné) 9/24 : 15:21, ztráty: 15:11, čtvrtiny: 26:23, 26:19, 22:23, 18:23, diváků: 1000, Rozhodčí: Mattioli (It.), Perez (Šp.), Bachanski (Pol.)