A tým | FIBA Europe League - 09.02.2005

108
Hapoel Elyon Hapoel Elyon Hosté
95

Nymburští basketbalisté splnili svůj první cíl této sezony a postoupili z velice těžké skupiny mezi posledních 16 týmu Evropské ligy.

Po celý zápas nepustili naši hráči svého soupeře do vedení, zatímco sami si vypracovali až téměř dvacetibodový náskok. Svěřenci trenéra Ježdíka do puntíku splnili jeden z klíčových úkolů zápasu a to nepustit Elyon ke střelbě za tři body. Nakonec hosté dali tři trojky s úspěšností pouhých dvacet procent, což bylo jen o malinko lepší než při svém největším propadáku v Kazani (porážka 109:59). Naši hráči vynikali také ve hře pod košem. Dokázali získat pod soupeřovým košem 13 míčů a pod vlastním pětadvacet. Další střípek do mozaiky našeho vítězství zasadili naši střelci z perimetru. Svou úspěšností nad padesát procent možná překvapili i sami sebe. Celkem 14 trojek je bodový příděl, proti kterému se dá špatně bojovat.

Naši hráči také vynikali výbornou hrou na útočné polovině. Hráli především kolektivně a o body se dokázalo podělit více hráčů než u soupeře. V Elyonu se o body z větší části zasloužili pouze tři hráči. Neudržitelný byl v podstatě jen Dalmau, který potvrdil pověst nebezpečného hráče. Tentokrát se nedokázal prosadit z dálky, a tak se pouštěl neohroženě do průniků pod koš. Z našich hráčů se velice dobře prezentoval Zídek, který byl velkým nebezpečím z perimetru (3 trojky) i z čáry trestných hodů (11/13). K tomu přidal 10 doskoků, což znamená, že si jako jediný hráč na palubovce připsal double-double a po právu se stal nejlepším hráčem zápasu. Bodově se k němu přidal Láďa Sokolovský (3 trojky, 6 doskoků) a také převedl jeden nádherný blok v závěru zápasu. Nejen, že zabránil koši, ale ještě vyprovokoval Gordona, který se tak mocně dožadoval technického koše, až mu rozhodčí ukázal Téčko. Z perimetru vystoupil ze svého stínu Standa Votroubek a naplnil pověst o své zlaté ručičce. Chladnokrevně dokázal popravit naděje hostů v závěru zápasu, když se čtyři minuty před koncem dotáhli na šest bodů.

Vytknout by se našemu družstvu dal pouze větší počet ztracených míčů po nepřesných přihrávkách, což byl jeden z faktorů, který držel Elyon alespoň částečně ve hře. Druhým prvkem, který pomáhal hostům, bylo pozdní přistupování ke střílejícímu hráči, který dokázal dát koš a ještě si vymodlit faul. Následné trestné hody potom většinou proměňoval. Možná to ale na jednu stranu bylo dobře. Naši hráči ani na chvíli nemohli polevit v soustředění, které je nakonec vyneslo ke kýženému vítězství.

Zápas začal opatrně a do deváté minuty se bodový rozdíl pohyboval maximálně do 4 bodů ve prospěch Nymburka. První dva koše dal Nečas. Poprvé mu vyloženou šanci nabídl Johnson, podruhé Radek donesl míč do koše po individuálním průniku. Elyon dokázal dvakrát srovnat, ale Zídek si našel na perimetru skulinku a vedli jsme 7:4. Po koši s faulem Ben Chimol potřetí srovnal. My jsme se dalšími čtyřmi body pokusili odpoutat, ale Elyahu a Dalmau si nás zase přitáhli. Ještě jednou a naposledy se podařilo hostům náš náznak odpoutání srovnat. K prvnímu trháku jsme se dostali v poslední minutě, kdy jsme po třech koších získali náskok osmi bodů po první čtvrtině.

První koš druhé čtvrtiny patřil také nám, takže jsme se poprvé dostali v rozdílu na dvoucifernou hodnotu. V dalších minutách se bodový odstup mezi družstvy držel kolem deseti bodů, ale po trojce Beneše z levé strany se náš náskok vyhoupl na patnáct bodů. Trenér hostů okamžitě sáhnul po oddechovém čase, aby náš rozjíždějící se rychlík zastavil. Brzdící efekt se dostavil až o několik desítek vteřin později. Když jsme se dostali v 17.minutě na rozdíl 19 bodů, přestali jsme na chvíli střílet a třikrát jsme ztratili míč! Soupeř toho beze zbytku využil a snížil náskok na polovičku. To si zase Michal Ježdík vzal oddechový čas. Chvíli před time outem střídal Nečase Votroubek  a chvíli po time outu dal Standa trojku. Bylo zase veseleji. Dalmau snížil na dvanáct bodů, ale jeho spoluhráč Gordon se dopustil při stíhání Whitfielda nesportovní chyby. Maurice dal jen jednu nařízenou šestku.  Na zakončení útoku zbývalo pouze 5 vteřin a ty jsme nedokázali proměnit v další body. Poločas skončil našim vítězstvím 53:40.

Nástup do druhého poločasu patřil hostům. V rychlém sledu dali sedm bodů, a tak úvod třetí čtvrtiny tentokrát patřil soupeři. Z krásného snu obratu v zápase probudil Elyon Sokolovský trojkou a nastartoval náš fantastický úsek. Po něm za mohutné podpory otce Jirka Zídek dal za minutu osm bodů (2 trojky) a hřebíček do rakve zatloukl Nečas smečí, když chvilku před tím smázl střelu hostujícího rozehrávače. Radostně bylo v českých luzích a hájích. Vedení o 17 bodů svádělo k optimismu. Elyon potom dokázal ještě třikrát po sobě dát koš s faulem, a tak se mu podařilo náš náskok opět malinko snížit. Za stavu 69:59 přišly velké chvíle Sokolovského, který dvěma trojkami a dvěma šestkami upravil na 77:62. V samotném závěru třetí čtvrtiny se hostům podařilo upravit na 84:71, a tak diváci v bodově bohaté třetí části hry viděli celkem 62 bodů, rozdělených spravedlivě na obě družstva.

Chviličku po zahájení poslední části hry se znovu prosadil z perimetru Votroubek, ale Dalmau odpověděl stejně. Po Zídkových dvou trestných hodech přistála v našem koši dalekonosná střela z rukou Mizrahiho a za chvilku tam ještě donesl Dalmau míč po samostatném průniku. Bodový rozdíl se udržoval kolem deseti bodů a čas ubíhal. Pět minut před koncem využil Elyon našeho neúspěšného pokusu Johnsona o trojku a snížil až na 6 bodů (94:88). AJ si však do střelby z perimetru nenechal vzít chuť a svůj druhý pokus proměnil. Po něm přidal dvě trojky Votroubek a počet našich bodů se přehoupl přes 100 (103:90). Od té doby jsme začali hrát na 24 vteřin. Pečlivě jsme driblovali na útočné polovině a nijak jsme nespěchali do koše. Hosté poznali, že karty držíme pevně v ruce a smířili se s výsledkem.

Body: Zídek 28 (3 trojky), Sokolovský (3), Johnson 14(1), Votroubek 12 (4), Nečas 11 (1), Beneš 10 (2), Whitfield 9, Novotný 4 – Dalmau 33, Elyahu 26, Mizrahi 16(2), Kurtz 6, Kazarnovski 5, Gordon 3(1), Ohayon a Ben Chimol 3; fauly 28:26, TH 38/28 : 26/20, za 2body 34/19 : 51/33, za 3body 27/14 : 15/3, doskoky 13+25 : 6+19, čtvrtiny 25:17, 28:23, 31:31, 24:24