A tým | FIBA Europe League - 22.02.2005

Dynamo St.Petersburg Dynamo St.PetersburgDomácí
101
93

Odstartovali jsme náš první souboj v play off Evropské ligy FIBA utkáním proti dosud neporaženému celku z města nad Něvou.

O určitých komplikacích, které mohou v Rusku nastat, se už vědělo v letadle. Po nemoci se zotavoval Jiří Zídek a trenér Ježdík nechtěl jeho zdraví moc pokoušet. V zápase nakonec opravdu podkošoví hráči Veremeenko a Aškrabič hráli první housle. „Při obraně Aškrabiče jsme špatně řešili pick and roll. Chyběla nám Zídkova zkušenost,“ posteskl si Rudolf Šimeček. Ani ruští hostitelé se k nám nezachovali zrovna přátelsky, když nás nenechali v pondělí trénovat v hale Jubilejnyj s odvoláním, že je po celou dobu obsazena.

Úvod do zápasu se našim hráčům vůbec nepovedl. „Do utkání jsme vstoupil zbytečně zakřiknutě,“ litoval Šimeček. Střelci se nemohli chytit a jejich dlouzí zatím úřadovali. Veremeenko 6, Aškrabič 4 a Cota 2. To dalo dohromady celý tucet bodů a na našem kontě stále svítila nula. První úspěšnou střelu poslal na domácí koš Sokolovský a po chvíli přidal Whitfield ještě dva body. Rozdíl ve skóre se ustálil na deseti bodech. V obraně jsme se zpočátku dopouštěli fatálních chyb, které soupeř trestal. Nestíhali jsme bránit pronikající hráče domácích a bylo z toho velké množství faulů. Čtyři jsme měli už v polovině první čtvrtiny. Do konce první části hry ztrácel Nymburk 11 bodů, to znamenalo, že po úvodní studené sprše se hra vyrovnala.

Druhou čtvrtinu jsme začali nadějně. Nejdříve poslal Hess dalekonosnou střelu a pak ještě proměnil oba trestné hody. Dotáhli jsme náskok domácích na 23:17, což bylo povzbuzující. Další dva útoky však patřily Veremeenkovi a Ševelovi, který zakončil krásnou kombinaci Aškrabiče a Coty. Prohrávali jsme opět dvouciferně, ale Votroubek trojkou naznačil, že se vzdávat nechceme. Bohužel ani Ševel nehodlal připustit nějakou komplikaci a stejným způsobem odpověděl. Ve 14.minutě se poprvé do listiny střelců zapsal Johnson po dvou trestných hodech (29:22). Za další dvě minuty to po Whitfieldově trojce bylo o osm, ale Aškrabič dvojkou nám opět nedovolil přiblížit se více na dostřel. Naopak Ševel přidal dvě šestky a potom Chloponin dal trojku. Johnson sice upravil na 40:27, ale Dynamo předvádělo daleko lepší basket než na začátku čtvrtiny. Zlepšení ještě podtrhl Aškrabič trojkou a Stefansson dvěma šestkami. Už, už se zdálo, že jsme si přijeli pro velký debakl, ale tři koše v řadě naznačily, že vzdát nehodláme. Jejich autory byli Sokolovský, Beneš a Votroubek. Trenér Blatt okamžitě reagoval oddechových časem. Do přestávky se podařilo už jen nejlepšímu střelci na palubovce Aškrabičovi dát dva body a opravit na poločasových 47:33.

Hned v úvodu druhého poločasu si Nečas vyrobil čtvrtý faul a Aškrabič přidal na konto domácích čtyři body. Mezi dvě úspěšné střely Dynama se vklínil dvojkou Chán a pak vzal odpovědnost za střelbu v našem družstvu Johnson. Na jeho trojku odpověděl McCarty stejně, ale náš Ejdžej přidal dvojku, dvojku s faulem a po Cotově koši ještě další dva body. Dynamo reagovalo na zvýšení naší aktivity větším počtem osobních chyb a po třech minutách měli na svém kontě tři. Po Chánově dvojce a Johnsonově smeči  jsme se přiblížili na deset bodů (58:48), ale Aškrabič svým 24.bodem pokračoval ve vynikajícím zápase. Domácí se chtěli utrhnout, ale střelecky disponovaný AJ jim to nedovolil. Pomocnou ruku přidal trojkou Votroubek a po pěkné akci celého týmu Nečas.

Do poslední čtvrtiny jsme vstupovali se ztrátou třinácti bodů a chvíli po začátku jsme se dostali na nadějných 75:66, ale Stefansson dal trojku a McCarty si ještě smečí zvýšil sebevědomí. Ve 35.minutě se domácím povedlo nahození na koš s následným dopíchnutím a bylo vidět, že jsou na koni (84:68). Michal Ježdík si vzal time out, ale bezprostředně po něm se nic nedělo. Domácí si udržovali bezpečný náskok až 18 bodů. Pak jsme všechny svoje síly vrhli do útoku a začali jsme snižovat nepříjemnou ztrátu. Nejdříve Whitfield rozloženou trojkou (koš + trestný hod) a pak Johnson dvě minuty před koncem normální trojkou upravil na 92:81. Na Krotěnkův koš reagovat Hess trojkou. Pak domácí využili taktických faulů a upravili na 98:84. Necelou půlminutu před koncem přidal Johnson další trojku, Krotěnko ze šestek dal stovku a Votroubek osmou naší trojkou upravil na 100:90. Ivanov pak proměnil jen jednu šestku a skóre završil Sokolovský podeváté z perimetru.

Nesehráli jsme v Petrohradu vůbec špatný zápas. Dvakrát škoda, že se nepodařilo zachytit hned v úvodu velký nápor domácích. Z celého utkání však bylo vidět, že Dynamo není Dream Team a že se dá klidně porazit. Uvidíme v pátek, zda se nám to už podaří a ukončíme jejich slastnou cestu evropskou ligou.

Body: Aškrabič 28, McCarty 18, Veremeenko 16, Ševel 12, Krotenkov 7, Cota a Stefansson 6, Chlopinin 5, Milisa 2, Ivanov 1 – Johnson 30, Whitfield 13, Hess a Votroubek 12, Nečas a Sokolovský 8, Trnka 5, Chán 3, Beneš 2, fauly 17:26, střelba za 2body 49/30 : 51/26,střelba za 3body 9/5 : 25/9, TH 34/26 : 19/14, doskoky 30:30, ztracené míče 12:12,čtvrtiny 23:12, 24:21, 26:27, 28:33