A tým | FIBA Europe League - 25.02.2005

86
Dynamo St.Petersburg Dynamo St.Petersburg Hosté
90

Nymburští hráči nenašli ani ve druhém utkání s Petrohradem recept na jejich hru a s Evropskou ligou se loučí.

Stejně jako v prvním utkání rozhodla o osudu utkání šňůra bodů soupeře. Tentokrát přišla až na začátku druhého poločasu, kdy z téměř vyrovnaného stavu (46:47) se dokázal Petrohrad vzdálit až na rozdíl jedenácti bodů. Od té doby se Nymburk snažil dotáhnout, ale nejblíže tomu byl až dvacet vteřin před koncem utkání, kdy se po trojce Whitfielda náskok scvrkl na tři body. Hosté si však už vítězství nedali vzít.

V průběhu celého zápasu Nymburk nedokázal zastavil hráče Petrohradu vnikající do vymezeného území. Ti potom stříleli z bezprostřední blízkosti na koš a málokdy se mýlili. Naopak našim hráčům se nedařilo ani z této těsné blízkosti. Bylo velice těžké se pod koš dostat a potom přes les rukou ještě najít dobrou pozici ke střelbě. Hosté také střelbou z bezprostřední blízkosti koše nedávali domácím takřka žádnou příležitost k rychlému protiútoku a do zformované obrany jsme se neprosadili.

Potíže Nymburku činila i rychlá hra hráčů na všech postech a také uvolňování hráčů bez míče. Ti se velice úspěšně dostávali volní až do výhodných střeleckých pozic. Taky je našla přesná nahrávka a v podstatě se už nedalo nic dělat. Nymburk měl i mezírky v doskocích a to především v prvním poločase. Domácí měli poměrně dobrou úspěšnost střelby za tři body, ale zrovna v době, kdy se lámal chleba, to bylo pouze 17%, takže vzdalujícím se hostům to jedině nahrávalo.

Černou skvrnou byli rozhodčí. Porážka sice nebyla jejich zásluhou, ale svými výroky překvapili i zkušené české nositele šedivých triček. Velké množství útočných faulů, které proti nám odpískali, by stačilo na několik dalších zápasů. Pád bránícího hráče nebo jeho podklouznutí už bylo kvalifikováno jako nedovolený zákrok.

Úvodní rozskok zápasu jsme vyhráli, ale nacvičená trojková akce se Zídkem z rohu hřiště nevyšla. Odplatu si na své konto připsal nejlepší střelec Petrohradu v prvním zápase Aškrabič. Trojkový pokus Nečase přivedl domácí nakrátko do vedení, ovšem McCartyho koš skóre otočil. Podruhé měl Nymburk na svém kontě více bodů po Zídkových šestkách, ale Aškrabič znovu vzal divákům radost. V dalším průběhu první čtvrtiny jsme stále udržovali jedno až tří bodové manko. Po Whitfieldově trojce v sedmé minutě jsme se naposledy v zápase dostali do vedení. Pak se zase zápas vrátil do starých kolejí a ztráceli jsme pár bodíků. Dvacet vteřin před první krátkou přestávkou se Adamu Hessovi podařilo trojkou vyrovnat, ale v následujícím útoku zůstal po vyšachování naší obrany zcela volný Ivanov. Trojkou s klaksonem získal pro svůj tým nejen vedení, ale velké plus do nálady na lavičce.

Rusové ve druhé čtvrtině přidali na začátku ještě jeden koš, ale za první tři minuty se nám podařilo vyrovnat. Jen jsme se nadechovali k otočení průběhu zápasu v náš prospěch, přišly dva koše hostů. Opět jsme před sebou viděli vzdalující se vidinu vítězství. Náskok hostů narostl na sedm bodů a na tomto rozmezí se pohyboval téměř do konce poločasu. Škoda, že se Chánovi nepovedl na konci stejný kousek jako Ivavonovi před deseti minutami. Jeho pokus z perimetru skončil jen na obroučce.

Po změně stran se k velké radosti fanoušků domácích trefil za tři body Whitfield a stlačil tím náskok hostů na jediný bod. Z následujícího protiútoku dopíchl Cota Veremeenkovu nepřesnou střelu. Tato minela hostů byla jedna ze dvou, kterých se v průběhu třetí čtvrtiny dopustili! V dalších dvou minutách se v úspěšné střelbě vystřídali všichni petrohradští hráči na palubovce. Protože na naší straně byl úspěšný jenom Nečas s jednou šestkou, prohrávali jsme o jedenáct bodů. Johnson dvojkou a Sokolovský trojkou naznačili, že se ještě nevzdáváme, ale Stefansson a Veremeenko dvěma koši zvýšili na dvou ciferný rozdíl. Nymburk střídal zónovou obranu s osobní, ale úspěch to nepřineslo. Hosté si stále svůj náskok udržovali až do konce třetí čtvrtiny.

Ani v poslední části hry se nám dlouho nedařilo snížit náskok soupeře. Trenér Ježdík posílal na hřiště stále novou sestavu, ale u žádného hráče se neprojevila vyšší míra bojovnosti, aby strhl výkon celého družstva. Nemohli jsme se chytnout ani střelbou z dálky ani zblízka. Minutu a půl před koncem je na ukazateli skóre stav 73:81 a čas se neúprosně krátí. Dynamo nikam nespěchá. Minutu před koncem donesl Johnson míč do koše (77:84) a přicházejí na řadu taktické fauly. Cota dal jen jednu šestku a na druhé straně přidal trojku Whitfield. Potom hází z čáry trestných hodů Stefansson a Cota. Hosté z toho vytěžili tři body. Na naší straně dal dva body Zídek a trojku přidal opět Whitfield. Stav je 85:88, do konce zbývá jen 15 vteřin a hosté mají míč. Okamžitý faul trestá Stefansson dvěma šestkami. V tento čas střídá trenér hostů Blatt vždy po druhé šestce střílejícího hráče, aby kouskoval hru a umožnil bezpečný návrat ostatním do obrany. Taktika nese svoje ovoce, nedokážeme se před soupeře dostat a ti svůj postup do čtvrtfinále FEL ubránili.

Body: Zídek 22, Johnson 21, Whitfield 16, Nečas 11, Sokolovský 8, Hess a Trnka 3, Chán 2 – Aškrabič 19, Cota a McCarty 18, Ivanov 12, Stefansson 11, Veremeenko 9, Milisa 3, fauly28:21, TH 20/15 : 27/16, za 2 body: 45/22 : 45/31, za 3 body 24/9 : 16/4, čtvrtiny 20:23, 23:24, 18:24, 25:19