A tým | Mattoni NBL - 05.10.2003

87
A plus Brno A plus Brno Hosté
75

Jak noc a den vypadala hra Nymburka, ale protože druhý poločas měli domácí lepší než hosté první, patřilo celkové vítězství družstvu ECM.

V prvním poločase se zdálo, že si domácí nechali obrannou činnost v šatně. Nechali Brňanům dostatek prostoru, aby si hráli svou zažitou hru. Přeci jen družstvo BVV hraje v téměř stejném složení po několik sezon. Vzhledem k tomu, že se hostům dařilo i střelecky, jejich náskok postupně rostl až na 22 bodů (ve 13 minutě). Domácí se neprosadili ani v obranném doskakování a umožnili tak Brňanům, aby nepřesnou střelbu mohli opravit. Navíc Nymburk se nechal vyvést z míry některými nepřesnými výroky sudích a možná více, než na hru, přemýšlel, jak jim bylo ukřivděno. Sám trenér Ježdík neudržel ústa na uzdě a vykoledoval si od rozhodčího Šedivého technickou chybu. Těchto pár ostrých slov mohlo stát Nymburk pět bodů, protože Pavlík nejdříve oba trestné hody proměnil, poté dostalo Brno míč do držení, ale naštěstí se Pavlík z perimetru netrefil. Domácím se v této fázi hry v útoku nedařilo a jejich střelecké pokusy končily na obroučce. Výsledkem toho bylo, že po první čtvrtině prohrávali o 11 bodů. Obraz hry se nezměnil ani ve druhém hracím období. Klidnějším Moravanům vycházelo téměř vše, na co sáhli a ojediněle úspěšně zakončené útoky Nymburka nestačily na brněnský střelecký festival. Pod koš se nebojácně vrhal jen Maurice Whitfield, a tak se jako jediný snažil držet kontakt s BVV. Poměrně málo se ze hry prosazovali Zídek i Trnka. Od poloviny jedenácté do začátku čtrnácté minuty byli diváci šokování. Hosté si otevřeli střelnici a během relativně krátké doby stihli tři trojky a dva dvoubodové koše. Na to Nymburk odpověděl pouze pěti neúspěšnými střeleckými pokusy. Pocit beznaděje dokreslil i Jiří Trnka, který neproměnil oba trestné hody, byť byl do té doby stoprocentní. Po té se hra vyrovnala, i hostům zvlhl střelecký prach a po Novotného trojce tři minuty před koncem první půle Nymburk prohrával „jen“ o 13 bodů. To však byl jejich poslední střelecký úspěch do konce poločasu, zato Brněnští se znovu probudili a díky Svobodovi a Klimkovi překročili padesátku nastřílených bodů. Poločasový rozdíl osmnácti bodů tak nedával do druhé části hry domácím mnoho nadějí uspět proti čtvrtému týmu loňské Mattoni NBL.

A začátek druhého poločasu dával skeptikům zapravdu. Rozdíl skóre se neustále udržoval kolem dvaceti bodů a čas na časomíře zběsile pádil. Faktem bylo, že Nymburk zlepšil obranu, ale hostům se stále ještě dařilo střelecky. Do hry se opět zapojil Denis Mujagič, který pro tři fauly od osmé minuty odpočíval a hned první jeho koš třetí čtvrtiny měl hodnotu tři body. Další trojka Nymburka přišla z rukou Novotného (v čase 23:40) a domácí se začali nadechovat. Trenér Ježdík na konci 24.minuty vystřídal najednou celkem tři hráče. Mezi nimi se poprvé na palubovku dostal Jirka Vorlíček. S jeho příchodem se hra zrychlila a když Nečas po trojce přidal ještě koš, byl náskok Brna jen 11 bodů. Také trenér Pospíšil při time outu stáhl svou rozehrávačskou jedničku Pavlíka a na chvíli zastavil nymburskou útočnou aktivitu. Ne však na dlouho. Po pěti bodech Brna se opět rozběhala střelecká chuť domácích. Postupně Trnka, Zídek, Vorlíček a Mujagič stáhli náskok domácích na jednociferný rozdíl. Minutu před koncem po další Mujagičově trojce se Nymburk přiblížil na pět bodů, škoda že naše chorvatské křídlo svůj poslední pokus minulo, a tak poslední slovo třetí čtvrtiny patřilo Klimkovi. I když bylo Brno stále ve vedení, Nymburku se podařilo vrátit do zápasu. Třetí čtvrtinu ECM vyhrálo stejně jako první čtvrtinu prohrálo. To nejhorší na hosty teprve čekalo.

Do poslední části nastoupili Vorlíček, Mujagič, Nečas, Zídek a Kubálek a právě posledně jmenovaný zkušeně proměnil v rozmezí 45 vteřin dvě trojky. A když přidal za dalších 45 vteřin třetí trojku Mujagič, dostal se Nymburk poprvé do vedení a to již nepustil. Hostům z Brna se pomalu vytrácela fyzička, většinou proměňovali pouze jeden trestný hod a nad oběma zkušenými pivoty Okáčem a Svobodou se vznášela hrozba pátého faulu. Toho využil domácí Trnka a velice efektně se uvolňoval ke střelbě z bezprostřední blízkosti koše. Zajímavostí určitě je, že Jiří Trnka ve všech třech zápasech neminul při dvoubodové střelbě (16 pokusů) ani jednou koš. V poslední čtvrtině zaznamenalo BVV pouze sedm bodů, z toho byly tři body z trestných hodů.

Zápas, který se zpočátku nevyjel pro Nymburk nijak dobře, dokázali domácí obrátit především zlepšenou obranou, která pramenila z bezvadného týmového výkonu. Je snadné vyhrávat, když se družstvu daří, síla kolektivu se ukáže, když se smůla lepí na paty.

Body: Mujagič Denis 17, Whitfield Maurice 13, Zídek Jiří 12, Trnka Jiří 12, Nečas Radek 10, Novotný Jiří 9, Kubálek Pavel 7, Votroubek Stanislav 5, Vorlíček Jiří 2  - Svoboda Jan 16, Klimek Aleš 16, Pavlík Jan 15, Benda Petr 10, Černošek Jiří 10, Křemen Michal 6, Okáč Jiří 2, Gajdošík Daniel 0, Smažák Patrik 0, Němec Petr 0; střelba 3b.: 22/10:17/7; střelba 2b.: 48/22:43/20; TH: 23/13:27/14; doskoky: 42:28; fauly: 23:20; 5 chyb: 31. Černošek Jiří; TCH: 10. trenér domácích; rozhodčí: Šedivý Zdeněk a Vyklický Robert; komisař: Franke Milan; 800 diváků; nejlepší hráč: Vorlíček Jiří, čtvrtiny: 17:28, 16:23, 28:17, 26:7