A tým | Mattoni NBL - 19.10.2003

Mlékárna Kunín Mlékárna KunínDomácí
104
107

Na novojičínské palubovce až prodloužení rozhodlo, že Nymburk bude i po šestém kole bez porážky. Tím si upevnil v tabulce první místo a trio pronásledovatelů v pořadí Kunín, Děčín a BVV zůstávají o dva body zpět.

Velice vyrovnaný zápas odehrál první a druhý tým průběžné tabulky. Rozdíl ve skóre se ani jednou za celých 45 minut nedostal přes osm bodů. Obě družstva si po celý zápas udržovala velice vysoké procento úspěšnosti střelby (na konci: KU-56%, NBK-60%). Hlavní zásluhu na tom měla velice přesná střelba z čáry trestných hodů. Nymburk minul pouze čtyřikrát z jedenatřiceti pokusů, Kunín ze stejného počtu pokusů se netrefil sedmkrát (což jsou právě ty tři body, které jim na konci prodloužení chyběly). Nymburk díky výškové převaze využíval ke své hře často pivoty, ať už to byl Jiří Trnka nebo dnes lepší Jiří Zídek autor 32 bodů (TH 10/10, trojky 2/2). Naopak kunínský pivot číslo jedna Američan Callhan se bodově poprvé podepsal až v samotném závěru prvního poločasu, a tak jeho roli přebral nestárnoucí kapitán Jarda Kovář. Nymburk přehrál své soupeře pod košem, proti 28 doskokům domácích, měli hosté o sedm více. Nejlepším doskakovačem však byl nejmenší hráč na palubovce Maurice Whitfield, který tak využíval svých schopností být včas na správném místě. Jeho dvanáct doskoků mu pomohlo ke zisku cenného double-double (20 bodů). Kunín se zase blýskl několika akcemi, při kterých zůstala jejich útočícímu hráči široká ulice až do koše. I proto měli domácí v technickém zápise o 14 asistencí více.

Do první čtvrtiny nastoupili domácí se sestavou, ve které ani jeden z hráčů nemá v cestovním pase kolonku národnost vyplněnou: ČESKÁ. Je to jediný tým české ligy, který je tohoto schopen dosáhnout. Nikdo jiný nemá čtyři Slováky a dva Američany. V úvodu zápasu hrál střelecké první housle domácí Šoška, na straně ECM se střílelo hlavně zdálky (Votroubek dvě trojky, Zídek a Kubálek po jedné). I když domácí po dvou stech vteřinách vedli 10:5, Nymburk právě zásluhou střelby z perimetru za dvě minuty skóre otočil (16:18). Necelé dvě minuty pak měl na svém kontě více bodů. Ovšem Štec stejnou zbraní vyrovnal a Bobb opět trojkou poslal svůj tým do vedení. Poté přidal Nymburk sedm bodů s tím, že pod všemi byl podpis Whitfielda, ať už jako střelce nebo nahrávače. Několik vteřin před koncem hracího období dal o sobě vědět Kovář a tím stanovil konečný výsledek první čtvrtiny na 27:29.

Po vyrovnaném začátku další části hry se povedl Nymburku trhák a když si vzal trenér domácích Zb.Choleva oddechový čás, ztrácel jeho tým už osm bodů. Byl to velice účinný tah, protože během minuty byl rozdíl jen dva body. A mohlo být i vyrovnáno, kdyby Štec proměnil všechny tři trestné hody za faul při pokusu o trojku. Nestalo se, a tak hosté Kunín potrestali a šli po další minisérii do sedmibodového vedení o sedm bodů, Do konce poločasu se Callahanovi podařilo jeden z jeho mála úspěšných hodů na koš a podtrhl bodový účet na 47:51.

Třetí čtvrtina byla ve znamení Curtise Bobba. Na tři ze čtyř trojek měl autorská prává tento určitě nejtmavší hráč USA v české lize. První trojka znamenala zvýšení vedení domácích na čtyři body. Nymburk se ale nedal a postupně se opět vyšplhal před domácí. Ti sice dali další trojky, ale ty jen znamenaly snižování náskoku hostí. Po uplynutí hrací doby třetí čtvrtiny házel ještě dva tresné hody Callahan, ale protože proměnil jen jeden, znamenalo to vyrovnání.

Poslední desetiminutovka začínala vlastně od nuly a byla ve znamení krátkých šňůr, které posílaly jeden nebo druhý tým do vedení v utkání. Nejdříve utekl Nymburk (0:5), potom kontroval Kunín (8:0), aby vzápětí hosté znovu byli na koni. (0:9). Tři minuty před koncem byl po Hájkově trojce stav 89:92 pro Nymburk.  Po několika nepřesných střelách na obou stranách přišel Calllahanům koš a domácí měli opět velkou naději. Osmnáct vteřin před koncem normální hrací doby, měl Kubálek možnost pojistit vedení, ale proměnil jen jeden trestný hod. Nejdůležitějším úkolem Nymburka bylo zabránit domácím ve střelbě z perimetru. Nejdříve narušil útok Mlékárny vypíchnutím Votroubek. Vyhazování zpod koše směřovalo na Bobba, toho však podle výroku rozhodčích zastavil Votroubek nedovoleně. Do konce zápasu zbývalo osm vteřin. I když Bobb proměnil oba trestné hody, znamenalo to vyrovnání. Trenér Ježdík připravil na koncovku strategický plán, ten však díky podklouznutí Whitfielda nevyšel, a proto se muselo hrát dalších pět minut.

Do nastaveného času vlétli domácí trojkou a jedním trestným hodem. Vše „made in Bobb“. Na to odpověděl Zídek dvěma úspěšnými trestnými hody. O vyrovnání se ve 42.minutě postaral po rychlém protiútoku Whitfield. Ještě jednou šli domácí do vedení. Šoška díky trestným hodů upravil na 100:98. Pak přišly velké chvíle Nymburka, na jejichž konci byl Zídek. Nejdříve zužitkoval nahrávku Mujačice a zasmečoval, o půl minuty později mu asistoval Vorlíček. Po vyrovnání Hájkem předložil Zídkovi další šanci Whitfield. Kunín stačil ještě vyrovnat, ale pak se Zídek odvděčil Vorlíčkovi. Naservíroval mu míč na pravý kraj „bedny“ a Jirka se nemýlil. Po rozehrání vedla první přihrávka na Bobba, ten však při obíhání Whitfielda porušil pravidlo o krocích a Kunín byl ze hry venku. Taktický faul domácích už jen znamenal Mujagičovu závěrečnou úpravu skóre.

Body: Bobb Curtis Jermaine 25, Šoška Ondrej 18, Callahan Craig 15, Kovář Jaroslav 14, Hájek David 11, Weiss Pavol 11, Štec Marek 10, Formánek Zdeněk 0, Hovaňák Vladimír 0 - Zídek Jiří 32, Mujagič Denis 23, Whitfield Maurice Lamar 20, Kubálek Pavel 7, Trnka Jiří 7, Novotný Jiří 6, Votroubek Stanislav 6, Vorlíček Jiří 4, Špička David 2, Grepl Tomáš 0; střelba 3b.: 27/8:26/10; střelba 2b.: 49/28:40/25; TH: 31/24:31/27; doskoky: 28:35; chyby: 28:29; 5 chyb: 40. Callahan Craig, 42. Štec Marek - 40. Votroubek Stanislav, 45. Kubálek Pavel; rozhodčí: Lukeš Václav a Paulík Robert; komisař: Slezák Jan; 1100 diváků; nejlepší hráč: Zídek Jiří, čtvrtiny: 27:29, 20:22, 29:25, 17:17, 11:14