A tým | Mattoni NBL - 25.10.2003

99
Sparta Praha Sparta Praha Hosté
78

Tisícovka diváků ve Sportovním centru mohla po skončení zápasu opět aplaudovat hráčům Nymburka k jejich vítězství. Bylo to už sedmé v letošním ročníku Mattoni NBL.

I když Nymburk byl před zápasem jasným favoritem, vydal v utkání určitě více sil než předpokládal. Domácí sice celý zápas vedli a nenechávali nikoho v nejistotě, jak zápas dopadne, ale ani dvacetibodové vedení ECM nebylo pro Spartu nepřekonatelným problémem. Několikrát dokázala takto výrazné vedení snížit o více než polovinu. Pak se ale zbytečnými ztrátami míče připravila o možnost zdramatizování zápasu. Například za stavu 79:71 (v 34.minutě), když byla Sparta v útoku, vystřelil Novák úspěšně z perimetru. Jeho koš však pro předcházející porušení pravidla o krocích rozhodčí neuznali. „Tak a mohlo to být jen o pět, to je škoda,“ stěžoval si za lavičce trenér Sparty Zídek senior. A stejně tak jako v předchozích případech přišla vzápětí rázná odpověď Nymburka. Za tři body uzemnil hosty tentokrát Mujagič.

Oba týmy hrály osobní obranu, vědomy si toho, že jejich soupeř je velice nebezpečný při střelbě z velké vzdálenosti. S nejlepším loňským hráče Sparty, co se týče střelby, Pavlem Milošem neustále běhal jeho stín. Ať už to byl zpočátku Novotný nebo střídající Kubálek. Ani jeden z nich mu moc prostoru nedal. Poprvé se Miloš trefil do koše až v 18.minutě a svou jedinou trojku až v páté minutě třetí čtvrtiny. Nakonec střelba z perimetru, která bývá výsadou Sparty, vyšla lépe nymburským hráčům. Nejen že nastříleli o pět trojek víc, ale spotřebovali na to o jeden pokus méně. Zvlášť nebezpečný byl Mujagič (6 trojek) a také Zídek ukazoval, že není jen výborným hráčem na postu pivota, ale že také umí přesně vystřelit zvenčí.

Třetím nejlepším střelcem byl Whitfield, i když během zápasu utržil několik ran. Červené oko po zápase toho bylo důkazem. Ovšem chválit Nymburk pouze za střelbu by bylo polovičaté. Bez výborné obrany byl zápas měl úplně jiný průběh. Sparta ještě tři minuty před koncem prvního poločasu měla na svém kontě jen 24 bodů (a Nymburk 43). Bylo to i aktivní obranou, kterou produkovali Whitfield, Mujagič, Kubálek i další při hře jeden na jednoho. Sparťané tím ztráceli míče a rychlé protiútoky Nymburk zužitkoval. Tento způsob hry nenašel pochopení u rozhodčích, kteří ne vždy citlivě dokázali tento způsob boje ocenit.

Jediné v čem Nymburk za Spartou zaostával byl útočný doskok. Hosté doskočil v útoku 12 míčů, domácí jen sedm, což by při výškové převaze ECM mělo být obráceně.

Průběh zápasu:

Po předcházejícím obstřelování nymburského koše se stal prvním úspěšným autorem na druhé straně Zídek, který zužitkoval Novotného nahrávku v první trojku zápasu. Sparta nezůstala nic dlužna  a David Douša (208cm), až do 6.minuty jediný střelec Sparty, Zídka napodobil. Druhý pivot Trnka opět poslal domácí do vedení, ovšem Douša opět trojkou dostal svůj tým poprvé a naposled do vedení. Trojkovou přestřelku (po minutě od první) završil Mujagič. První trhák v zápase měl na svědomí Whitfield, který ze stavu 10:8, dvěma koši a trojkou získal devítibodový náskok. V následujících třech minutách převzala iniciativu Sparta a přiblížila se na čtyři body. Pak ale chladnokrevně Mujagič trojkou nenechal nikoho na pochybách, kdo bude tahat v zápase za delší provaz. Sparta z protiútoku nedala, a tak mohl Kubálek založit další protiútok. Při něm chvíli obíhal míč po perimetru, pak zamířil pod koš na Zídka. Ten na sebe navázal dva Sparťany, a pak předložil míč číhajícímu volnému Whitfieldovi, který se z trojky nemýlil. Konečný stav čtvrtiny stanovil Dušan Bohunický.

I ve druhé čtvrtině chvíli trvalo, než si družstva osahala koš, a tak první body padly až po sedmdesáti vteřinách. To se trefil Whitfield a když po něm Zídek přidal další trojku a koš za dva body, vedli domácí o 16 bodů a na této hodnotě se rozdíl víceméně udržel až do poslední minuty. Do konce poločasu Sparta čtyřmi body přeci jen trochu snížila.

První dvě minuty druhého poločasu patřily Pražanům. Dobře hrající Reinberger a Miloš pomohli svému týmu opět vystrčit růžky. Jejich naděje neměla dlouhého trvání, za tři minuty byl rozdíl dvouciferný a ten zůstal až do konce třetí čtvrtiny.

Ještě jednou se Sparta v posledním hracím období vzepjala k náporu. Jakub Velenský a po něm Miloš přiblížili svůj tým na rozdíl osmi bodů, ale to bylo vše. Od té doby Nymburk znovu zapnul na vyšší obrátky a začal plnit prognózu Zídka staršího, který se před zápasem nechal slyšet, že prohra o dvacet bodů bude pro jeho tým příznivá. A tak se i stalo. Zasloužili se o to stejnou měrou všichni hráči, kteří tou dobou byli na palubovce.

Body: Mujagič Denis 24, Zídek Jiří 24, Whitfield Maurice Lamar 22, Novotný Jiří 10, Trnka Jiří 9, Votroubek Stanislav 5, Kubálek Pavel 3, Špička David 1, Nečas Radek 1, Vorlíček Jiří 0, Grepl Tomáš 0 - Miloš Pavel 17, Douša David 15, Dvořák Daniel 10, Reinberger Štěpán 10, Marek Martin 7, Bohunický Dušan 7, Velenský Jakub 6, Ličartovský Štefan 3, Novák Petr 2, Douša Daniel 1, Marek David 0, Englický Pavel 0; střelba 3b.: 26/13:27/8; střelba 2b.: 32/20:38/19; TH: 27/20:19/16; doskoky: 26:27; chyby: 22:25; 5 chyb: 33. Zídek Jiří - 28. Bohunický Dušan; rozhodčí: Paulík Robert a Hartig Zdeněk; komisař: Sotolář Viktor; 1000 diváků; nejlepší hráč: Whitfield Maurice Lamar, čtvrtiny 25:16, 23:21, 27:24, 24:17