A tým | Mattoni NBL - 08.11.2003

102
Triga-Eprin Brno Triga-Eprin Brno Hosté
76

Sobotní zápasy 9.kola připravily pro diváky střelecké hody a je dobře, že i Nymburk nabídl svým fanouškům poprvé v této sezoně na domácí palubovce trojciferný výsledek.

Utkání bylo vyrovnané pouze ve druhém poločase, kdy o výsledku bylo víceméně rozhodnuto. Brněnští Houseři byli v minulé i předminulé sezoně pro Nymburk nepříjemným soupeřem, se kterým se většinou rozhodovalo až v koncovce zápasu. Možná i proto byli domácí na úvod zápasu plně koncentrováni. Z naší pohyblivé obrany vycházely dobře připravené protiútoky zakončované až neskutečně přesnou střelbou. Po první minele Johnsona následoval tucet zásahů do černého v řadě. Další nepřesná střelba se povedla až v polovině osmé minuty. Také pokusy z perimetru měly stoprocentní účinnost. Pod pět trojek se postupně podepsali Mujagič, Johnson (2x), Whitfield a Kubálek. Není proto divu, že skóre na straně domácích rostlo geometrickou řadou. Dvouciferný rozdíl zaznamenala výsledková tabule v čase 2:35 (14:3), dvaceti bodů o tři minuty později (28:8) a nejvyššího rozdílu za další tři minuty (37:10). Nešťastní hosté sice zápas nevzdali, ale domácí je v podstatě k ničemu nepustili. Tlak nymburské obrany nutil často hostující hráče k chybám, ať už to byly kroky nebo vypíchnutý míč. Navíc hru pivota Kočvary limitovaly od páté minuty tři osobní chyby. Na konci první desetiminutovky svítila na straně domácích devětatřicítka, což je doposud nejvíce vstřelených bodů na první čtvrtinu v letošním ročníku Mattoni NBL.

Úvod druhé čtvrtiny domácí nezachytili a Triga třemi koši poněkud snížila svou ztrátu. Potom Kubálek trojkou potěšil osm stovek přihlížejících diváků, ale zatím to ještě nebyl začátek dalšího trháku. Ten přišel až po vystřídání Vorlíčka Whitfieldem na začátku patnácté minuty. Předcházející tři minuty byly zajímavé jen dvěma bloky nymburských dlouhých a hodně nepřesnou střelbou na obou stranách. Jakoby se domácí sopka chystala k další mohutné erupci. První sopečná puma vylétla z rukou Zídka a po získání míče Johnsonem zakončil rychlý protiútok zpod koše Whitfield. Lavinu trojek odstartoval Kubálek, přidal se dvakrát Zídek a ukončil po trojitém střídání opět Kubálek. Diváci odměnili své hráče bouřlivým potleskem. Potěšil je pohled nejen na hru, ale také na skóre, které se na straně ECM velice rychle zvyšovalo a na přelomu sedmnácté a osmnácté minuty se zastavilo na osmatřicetibodovém rozdílu (58:20). Do konce prvního půle však už jedinými skórujícími byli hosté, a tak dokázali poločasový rozdíl stlačit pod třicet bodů.

Do druhého poločasu nastoupila zahajovací pětice domácích hráčů, ale s vědomím výrazného náskoku polevila především v obraně. Ani úspěšnost střelby nebyla tak vysoká jako do té doby, ale na kontrolování vedení to bohatě stačilo. Brňané díky tomu srovnali krok a nedopustili podobný trend vývoje skóre jako v prvním poločase. Dokázali se nacvičenými akcemi slušně uvolnit a především díky Machačovi a Skálovi udržovali konstantní odstup. Byla to právě třetí čtvrtina, kterou jako jedinou Moravané vyhráli o čtyři body. Ještě jedna zajímavost zaujala diváky. Ve dvacáté sedmé minutě zbyl na palubovce jen Maurice Whitfield a trenér Ježdík k němu najednou vystřídal všechny čtyři spoluhráče. Jev v první lize málo vídaný.

V poslední přestávce pravděpodobně vyčítal trenér Jandák svým svěřencům přílišnou ohleduplnost k soupeři, neboť do té doby se dopustili pouze osmi osobních chyb. Moravané si připomínky trenéra vzali k srdci a přitvrdili. Rozhodčí nepostřehli, že styl hry se poněkud změnil, a ponechávali osobní souboje pod košem nepotrestané. Jiskřilo se na konci 37.minuty, kdy při domácím útoku nechtěl Hudeček dovolit Zídkovi, aby se natlačil pod koš a neustále ho rukama odtlačoval mimo „bednu“. Zídek se však nechtěl svého úmyslu vzdát, a tak strkanice skončila nesportovním faulem nymburského pivotmana. I když to nebyl zákeřný faul, vyprovokoval na lavičce sedícího Jandu, který dvě minuty před tím odkulhal z palubovky, do role mstitele. K fyzickému kontaktu hráčů nedošlo, neboť spoluhráči oba kohouty včas uklidnili. Do zápisu přibyl oběma družstvům jen záznam osobní chyby a ve hře se v klidu pokračovalo. Ve střelbě na koš zaujala smeč Johnsona a střelecké sólo Kubálka, který v rozmezí čtyř minut zatížil konto soupeře 11 body, což mu pomohlo k vyhlášení nejlepším hráčem utkání. Čekání fanoušků na populární stovku ukončil Vorlíček 73 vteřiny před koncem z čáry trestných hodů.

Body: Kubálek Pavel 27, Zídek Jiří 18, Johnson Ashante 16, Mujagič Denis 11, Whitfield Maurice Lamar 9, Nečas Radek 8, Votroubek Stanislav 5, Novotný Jiří 3, Vorlíček Jiří 3, Trnka Jiří 2, Řeřábek Kamil 0, Formánek Jiří 0 - Machač David 25, Skála Jakub 14, Kočvara Aleš 13, Vrubl Štěpán 7, Navrátil Jiří 6, Janda Martin 5, Hudeček Jan 4, Slezák Pavel 2; střelba 3b.: 24/13:15/5; střelba 2b.: 40/23:44/23; TH: 24/17:20/15; doskoky: 35:21; chyby: 18:20; 5 chyb: 36. Kočvara Aleš; TCH: 37. lavička hostů; rozhodčí: Vyklický Robert a Lukeš Libor; komisař: Ringsmuth Zdeněk; 800 diváků; nejlepší hráč: Kubálek Pavel, čtvrtiny 39:14, 19:15, 20:24, 24:23