A tým | FIBA EuroCup - 22.10.2003

94
Kalev Tallin Kalev Tallin Hosté
75

V utkání došlo na slova trenéra Ježdíka, který sliboval ze strany soupeře rychlý basketbal menších hráčů se spoustou střeleckých pokusů. Nevyšla jen prognóza o úspěšnosti jejich střelby, protože hráči Tallinu stříleli ostošest, ale úspěšnost byla jen 38,6%. Totálně zklamali ve střelbě z perimetru, kdy z 17 pokusů dosáhli jen tří zásahů. To nymburští ostrostřelci se činili mnohem lépe. Poslali na koš jen o šest střel více, ale bylo z toho 13 trojek. Vedla je k tomu skutečnost, že trenér Estonců Andreas Sober naordinoval svým svěřencům důkladnou obranu prostoru v blízkosti koše. Neustále na našich pivotech viseli jeden nebo dva (někdy i tři) bránící hráči. Vzhledem k tomu, že rozhodčí praktikovali evropský styl rozhodování, tyto zákroky se často nepískaly. Proto také naši dlouzí nestříleli tak často a více vraceli míč do pole, kde se našlo více volného místa, i když se estonští hráči poměrně rychle přemísťovali.

Hosté potěšili svého trenéra určitě rychlostí kombinací a vytvářeli si tak častěji volné pozice pro střelbu. Domácí zase udivovali fyzickou kondicí, když i v závěru měli evidentně více sil než soupeř. Nahrávala tomu také strategie trenéra Ježdíka, který do hry zapojil devět hráčů na úsek delší než 15 minut. Trenér Sober točil sice osm hráčů, ale hlavní tíhu zápasu neslo pouze pět hráčů.

Hosté překvapili rychlým nástupem, dosáhli první dva koše ze hry (3+2) a tím vedli po minutě a půl 1:5. Křídla jim přistřihl Votroubek a Mujagič, kteří použili hlavní zbraně soupeře a dvěma trojkami poslali svůj tým do vedení. Za další tři minuty přibylo na kontě Nymburka ještě šest bodů a zdálo se, že zápas bude snadnou kořistí pro domácí. Trenér Tallinu si zkušeně vybral oddechový čas, naordinoval novou taktiku, čímž zmrazil aktivitu Nymburka, který se zmohl na jediný koš proti osmi bodům hostů. Rázem bylo vyrovnáno a naopak hosté přešli do vedení až o pět bodů. Hosté hráli v pohodě, kdežto Nymburk se trápil.

Po první přestávce se přeci jen Nymburk začal více koncentrovat na hru, čímž si za dvě minuty vybudoval čtyřbodový náskok. Estonec Coleman (USA) jedním košem nápor přibrzdil, ale z protiútoku Zídek po nacvičeném signálu s Whitfieldem trojkou vrátil Tallin do reality. Pak se hra se přeci jen na čtyři minuty vyrovnala a poté Nymburk šňůrou sedmi bodů odskočil na rozdíl dvanácti bodů. Do poločasu stačili hosté rozdíl stlačit pod deset bodů.

Slabší nástup domácích do druhého poločasu dal ještě Estoncům naději (52:48), ale po time outu Michala Ježdíka se střelecky blýskl Zídek, který v rozmezí minuty zaznamenal sedm bodů. Po chvíli šel střídat a do zápasu již nezasáhl. Střeleckou štafetu od něho přebral Pavel Kubálek, který do té doby dal jen tři body z trestných hodů. Pak se ale ve 28.minutě trefil z perimetru a do konce zápasu přidal ještě další tři trojky. Stejně jako on zaznamenal čtyři trojky i Mujagič. Těsně před koncem třetí čtvrtiny vyšplhal náskok ECM na 15 bodů, a zdálo se, že o vítězi nebude pochyb. Poslední čtvrtina tomu dala za pravdu. Náskok se zvýšil až na dvacet bodů a jeho údržba již nebyla náročná.

Body: Zídek 20, Kubálek 15, Mujagič 14, Trnka 13, Whitfield 9, Novotný 7, Votroubek 5, Špička a Nečas 4, Vorlíček 3 – Coleman 14, Šein 13, Arbet 12, Ilves 11, Hallik 7, Liivak 6, Talts 4, fauly 28:26, TH 31/21 : 29/18, trojky 13:3, čtvrtiny 20:24, 28:15, 22:18, 24:18, rozhodčí Betancor (ESP) a Volejník (CZE), diváků 600.