A tým | FIBA EuroCup - 28.10.2003

SLUC Nancy SLUC NancyDomácí
83
88

Zájezd do Francie nezačal pro naše basketbalisty nijak příjemně. Nejdříve se opozdil start o hodinu proto, že letiště v Paříži pro mlhu nepřijímalo. Ještě horší překvapení čekalo na realizační tým v Paříži. Jejich bedna s dresy a dalším proprietami se ztratila, stejně jako zavazadla Johnsona, který se k hráčům připojil již v Praze. Už to vypadalo, že Nymburk bude muset vinou AIR FRANCE  nastoupit do utkání ve vypůjčených dresech hráčů SLUC. Chvíli před začátkem utkání však byla zavazadla do hotelu doručena, a tak se Francouzi nemuseli o trika dělit. Zavazadla Johnsona se zatím nenašla vůbec.

Jakoby smolný začátek předznamenal šťastný konec. Nymburští hráči sehráli určitě nejlepší zápas v letošní sezoně.  Největší obavy v našem táboře vzbuzoval Američan Childress a Jugoslávec Radovič, kteří za zápasy dávají kolem třiceti bodů se 45% úspěšností z perimetru. Naopak domácí asi neměli o Nymburku žádné informace a trestuhodně náš tým podcenili. Bylo to vidět i na přístupu místních činovníků, které nějaký Nymburk vůbec nezajímal. O tom, že žádné informace ani nesháněli svědčí i to, že o Zídkovi prohlásili, že on umí hrát jen pod košem a tudíž jeho obrana při střelbě z dálky bude jen formalita. Když jim Zídek dal třetí trojku, patrně změnili názor.

Na začátku zápasu hráli oba týmy tvrdě, ale hodně střel končilo mimo koš. Potom Nancy udělalo dvě veledůležité změny, když na palubovku nastoupil křídelník Childress a pivot Masingue. Hra domácích začala být efektivnější, ovšem na náš tým to nestačilo díky tomu, že i naše procento úspěšnosti střelby šlo nahoru. Výsledkem toho bylo, že Nymburk po první čtvrtině vedl o čtyři body 23:19. Ve druhé čtvrtině jsme nejdříve, především zásluhou trojek, zvýšili svoje vedení, ale Nancy potom začala tvrdší obrana nést ovoce a náš náskok se do poločasu rozplynul (39:39).

Také ve druhém poločase se obraz hry moc nezměnil. Nymburk si opět vybudoval mírný náskok, pod kterým byla podepsána především výborná střelba z perimetru a velice těsná obrana. Faktem bylo, že za obranu sbírali naši hráči faul za faulem. Domácí hráči byli totiž velice rychlí a my jsme začínali obranu už na jejich půlce. Kromě toho, že po třetí čtvrtině hrál Whitfield a Novotný se 4 fauly a na začátku poslední části hry k nim přibyli ještě Zídek a Votroubek (Trnka nebyl) drželi domácí krok jen střelbou trestných hodů a tím jsme nepřímo eliminovali možnost Nancy pokoušet se o více bodově ohodnocenou střelbu. Jak přibýval čas, zvyšovala se nervozita domácích, protože ve vedení byl po většinu zápasu Nymburk. Do poslední části hry jsme vstupovali se sedmibodovým náskokem, ale domácí se vzepjali k nepříjemné šňůře a za první tři minuty jej nejen smazali, ale dokonce se dostali o dva body před nás (71:69). Zpět do zápasu jim pomohli především Radovic a Vincon. Nymburk se ale nesesypal, ba naopak po vyrovnání přidal fantasticky tři trojky v řadě (Mujagič – který do té doby příliš úspěšný nebyl, Zídek a Novotný – jediná střela z této vzdálenosti). Domácí dvěma koši za dva body trochu náskok ztenčili, ale přišla další (pátá) trojka Nečase a Nancy bylo na kolenou. Domácí se možná v tento čas více upírali k hodnocení výkonu rozhodčích než k vlastní hře a to je připravilo o možnost bojovat o vítězství. I když Zídek ani Whitfield už pro pět osobních chyb nemohli do utkání zasáhnout. Oba však zápasem žili i na střídačce a burcovali své spoluhráče až do vítězného konce. Tři tisícovky diváků, kteří zápas přišli do nádherné haly sledovat, bylo velice smutně, stejně rozladěni byli i místní činovníci, kteří nějak zapomněli pozvat nymburský tým na velký raut připravený patrně pro zmírnění bolesti porážky Nymburka.

Body: Radovič 26(3trojky), Nedic 18 (1), Childress 14 (1), Masingue 10, Vinson 8 (2), Garcia 5, Mendy 2 – Zídek 22 (3trojky), Něčas 15 (5), Whitfield 14 (1), Mujagič 14 (2), Votroubek 9 (3), Kubálek 8 (2), Novotný 5(3), Vorlíček 1, úsp.-2body 22/33 : 11/27, úsp.3.body 6/11:17/30, TH 32/21 : 20/14, čtvrtiny 19:23, 20:16, 21:28, 23:21