A tým | FIBA EuroCup - 25.11.2003

85
Ironi Naharyia. Ironi Naharyia. Hosté
94

V utkání vysoké sportovní úrovně se nám bohužel nepodařilo udržet na uzdě rychlé Izraelce, a tak jsme v této sezoně utrpěli první porážku před domácím publikem v mistrovských zápasech. Hosté nebyli nijak velkého vzrůstu, výškový průměr hráčů, kteří strávili na palubovce více než 10 minut byl u nás 204 cm a u Nahariye 195 cm. Hostům chyběl jejich nejvyšší podkošový hráč Marckovich, který z rodinných důvodů nepřiletěl (jeho žena čeká v nejbližších hodinách potomka). Je však otázkou, zda chyběl nebo právě díky tomu byli Izraelci ještě rychlejší. Trenér Ježdík na tiskovce zkonstatoval že B) je správné. Oku basketbalové odborníka musely lahodit některé útoky hostů, na jejichž konci došlo k uvolnění střílejícího hráče. Řada těchto akcí probíhala podle podobného scénáře: Po krátkém rozehrávání před obranou Nymburka najel Smith pod koš. Nesnažil se vystřelit, protože mu cestu naši obránci zavřeli, ale vyhodil míč zpět do pole, odkud bleskově následovala přihrávka do rohu. Finální hráč pak bez přípravy atakoval náš koš. I když se naše obrana  snažila sebevíc, takovou kombinaci se jim většinou nepodařilo narušit. Koncoví hráči Nymburka na podobně připravenou akci marně čekali. My jsme se snažili spíše využít výškovou převahu a tlačili jsme míč pod koš. I když oba dlouzí měli úspěšnost střelby velice dobrou (Zídek 4/5, Trnka 4/4) její četnost byla nízká. Bylo to proto, že obránci hostujícího družstva, kteří povětšinou praktikovali zónu, stačili naše dlouhé zdvojovat. Následovalo sice také vyhození na perimetr, ale odtud se naši hráči nemohli pořádně trefit. Pravdou je, že dvanáct trojek z 33 pokusů není špatné, ale příležitostí bylo více.

Naši hráči se museli vyrovnat hned na začátku zápasu se dvěma skutečnostmi. Za prvé s vlastní nervozitou, která pochopitelně musela přijít. Jednalo se o velice důležitý zápas z hlediska postupu ze základní skupiny. Právě Nahariya mohla být tím týmem, který bychom stlačili pod sebe. Za druhé bylo třeba překousnout poněkud sporné výroky slečny rozhodčí Julienové z Francie. Nejdříve odpískala dva fauly Johnsonovi a poté prorážení Zídkovi. Za své vzala na chvíli psychika Michala Ježdíka.

Museli jsme se poprat také s nepříjemným vývojem utkání, kdy se nám několikrát podařilo dotáhnout náskok hostů a po té vyrobit jednu dvě chyby, které soupeř tvrdě potrestal. S přibývajícím časem se psychický tlak díky tomu zvyšoval. Zvlášť nepříjemná situace nastala na sklonku třetí čtvrtiny, kdy jsme za 3 minuty dokázali téměř zlikvidovat čtrnáctibodové manko, po trestném hodu Trnky chyběl jediný bod. Soupeřův chladnokrevný střelec Ben David z protiútoku po přihrávce Smitha zavěsil v čase 29:40 trojku. Whitfieldův kontr skončil na obroučce.

Průběh utkání:

První čtvrtina začala pro nás tragicky. Hosté vlétli do zápasu jako uragán a Dadon a Kokia se postarali o vedení 8:0. Když dvěma body snížil Johnson, přihlásil se další nebezpečný „Izraelec“ Campbell. Odpověděl Zídek dvojkou s faulem a následný trestný hod proměnil (5:10). Ovšem dvakrát Campbell a jednou Peleg zvýšili na dvouciferný náskok svého družstva. Mohli jsme si tak na vlastní kůže vyzkoušet, jak se hrálo u nás Trize i Ústí v předcházejících ligových zápasech v Nymburce. Na rozdíl od nich jsme však zvedli hlavu a po čtyřech trojkách (dvě Votroubek, po jedné Johnson a Mujagič) jsme otočili vývoj utkání v náš prospěch (21:20). Do konce čtvrtiny jsme ještě dva body do rozdílu přidali. Škoda, že náš rozjezd přibrzdila přestávka mezi čtvrtinami. Celé druhé hrací období bylo bojem o každý míč. I když jsme byli většinou ve vedení, nebyli jsme schopni si vypracovat náskok, který by nás uklidnil a je znervóznil. Na konci devatenácté minuty doskočil Ben David míč v útoku a z jeho nahrávky zavěsil Shason trojku. V protiútoku si došel Johnson pro faul, ale vyhazování zpod koše se nám nepovedlo. Jirka Vorlíček našel ruku Smithovu a ten poslal Pelega do breaku. Zastavil ho nedovoleně Votroubek a Peleg obě šestky proměnil (39:41). Do konce období chyběla půlminutka, která stačila Ben Davidovi k další trojce. Místo vyrovnání  jsme o pět prohrávali.

V úvodu druhého poločasu jsme neustále pokulhávali za soupeřem o 5-9 bodů. Během čtvrté a páté minuty jsme si vybrali třetí slabou chvilku. Po šňůře devíti bodů to s námi nevypadalo vůbec dobře. Ještě v sedmé minutě jsme ztráceli čtrnáct bodů, pak ale Johnson dvakrát z levé strany trefil vysokým obloukem trojku a dal tak povel k mohutnému náporu. Postupně jsme snižovali náskok až na rozdíl jediného bodu (69:70).

V poslední čtvrtině nám soupeře zase utíká na devět bodů. Po ukázkové kombinaci, kdy Mujagič nastřelil míč nad koš a Johnson ve stylu NBA, ho zatloukl skrz obroučku. Povzbuzen fanoušky přidal Mujagič trojku (76:80) a zdálo se, že se nám povedl návrat do zápasu. Ovšem tři koše hostů nás vrátily k tvrdé realitě (76:86). Druhou naději vykřesali Whitfield s Mujagičem, když dvěma trojkami za sebou opět upravili na čtyřbodový rozdíl. Sice se říká: „Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky“, ale Izraelci se tímto pravidlem asi neřídí. Dali zase tři koše a bylo to o deset (82:92) v čase, kdy do konce utkání zbývaly necelé dvě minuty. Do konce střetnutí padl na každé straně jeden koš, který nic zásadního nepřinesl.

Body: Johnson 27, Zídek 18, Mujagič 17, Trnka 10, Whitfield 7, Votroubek 6 – Ben David 23, Shason 19, Campbell 18, Smith a Peleg 10, Kokia 8, Dadon 6, fauly 19:24, TH 24/19 : 14/11, trojky 12:7, čtvrtiny 25:22, 14:22, 30:29, 16:21