A tým | FIBA EuroCup - 02.12.2003

86
Dynamo Moskva Dynamo Moskva Hosté
89

Nádherné a dramatické  utkání evropské úrovně, kterému chybělo k dokonalosti jen jediné – vítězství Nymburka

Nymburk přivítal na palubovce Sportovního centra v odvetném zápase vedoucí družstvo prozatímního pořadí skupiny D Evropské ligy Dynamo Moskva. Byl to však jiný tým než ten, se kterým se střetli v prvním zápase své evropské pouti. V prvé řadě management klubu vyměnil trenéra. Valdemarase Chomičuse nahradil energický Izraelec Zvi Sherf, který kromě šesti let u izraelské reprezentace prošel řadou špičkových evropských družstev. Po celou dobu zápasu rudl vzteky a neustále pobíhal podél lajny a s párátkem v ústech, které neodložil ani na tiskové konferenci po zápase, pokřikoval nejen na své hráče, ale také na oba rozhodčí. Trpělivost mužů v šedém došla na začátku čtvrté čtvrtiny a jeho teatrální výstupy ohodnotili technickou chybou. Plivnutí jejich směrem si už bohužel nevšimli, jinak by zbytek zápasu odkoučoval z chodby. Ovšem Sherf si do týmu přivedl obrovitého Američana Jonese, který byl zvlášť v prvním poločase pod košem velice výraznou postavou. Díky němu i dalším jeho spoluhráčům přeskákali hosté Nymburk pod oběma koši. To byl jeden z faktorů, který později rozhodoval o osudu zápasu. Nejen že Nymburk tak musel čelit více útokům, ale také opotřebovával své hráče, kterým potom v závěru chyběly síly.

Utkání začalo drtivým náporem hostí. Ještě štěstí, že první jejich střelecké pokusy byly neúspěšné, bohužel však jimi doskočené. Přesto první zápis do střelecké listiny patřil Johnsonovi a byly mu zapsány 3 body. Pak ale se Jefferson zpod koše nemýlil a vzápětí Mrsič ukázal, že i Rusové trojky umějí. Další minuty byly vyrovnané, body přibývaly na obou stranách. V sedmé minutě získal Nymburk pětibodový náskok, ale Moskvané jej z trestných hodů srovnali. Mezitím se povedla trojka i Kubálkovi, ale ani to domácím nepomohlo. Několik vteřin před závěrečným klaksonem první čtvrtiny Mrsič znovu udeřil za tři body.

Střelecká chuť neopustila Mrsiče ani po krátké přestávce a druhou trojkou zvýšil vedení svého družstva na šest bodů. Nymburku se za přispění Johnsona, Mujagiče a Whitfielda podařilo znovu srovnat skóre. Proti byl subtilní Jefferson a nejdříve zpod koše a poté trojkou s plochou dráhou letu zase poslat hosty do vedení. Tentokrát se domácím srovnat nepodařilo, naopak hosté šli do sedmibodového vedení. Po time outu sice Zídek trojkou a Mujagič s Johnsonem z trestných hodů snížili na bod, ale v zápětí si Whitfield udělal třetí faul a to ho vyhnalo z palubovky na střídačku. Trenér domácích Ježdík se v té době snažil použit svou obvyklou metodu častějšího střídání. Ta mu však v tomto zápase kýžené ovoce nepřinesla, a tak hráči druhé vlny nedali svým spoluhráčům mnoho času na regeneraci. V tomto si Nymburk zadělal na problémy, které se pak objevily v posledních vteřinách zápasu. Dvě a půl minuty před koncem poločasu se Nymburk držel na dostřel svému soupeři, ale bohužel na rozdíl od něho nedal již ani bod. Moskvané výpadek využili dokonale a upravili na jednoznačných 40:54. Do psychiky domácích (především diváků) zahlodal úspěch Jeffersona, který pečetil nadvládu svého týmu trojkou s klaksonem dva kroky za půlkou.

V poločase už věřil na zmrtvýchvstání Nymburka jen největší optimista a jádro fanklubu, které neúnavně hnalo své miláčky dopředu. Mrsič se už snažil košem v desáté vteřině třetí čtvrtiny zaklapnout víko naší rakve, ale Nymburk se nedal. Dvě minuty nabíral dech a pak udeřil. V čase 21:50 dali hráči Dynama koš a dalších sedm minut jen bušili na zavřená vrata nymburské obrany. Ta pracovala přesněji než švýcarské hodinky a několikrát donutila soupeře střílet v posledních vteřinách časového limitu pro postupný útok. K sebevědomí domácích hráčů přispěla i akce Whitfield – Johnson, když posledně jmenovaný zasmečoval nahozenou přihrávku. Diváci šíleli i lavička stála na nohou a Nymburku se dařilo. Zmenšující se rozdíl se zastavil až na hodnotě mínus jedna (57:58). Škoda, že se v této euforii dokončit třetí čtvrtinu. Jones využil své kilogramy při útočném doskoku a spolu se dvěma body Mrsiče ze šestek vedlo opět Dynamo o pět bodů. Stejně se zachovali Mujagič s Trnkou, a tak do posledních deseti minut ztrácel Nymburk jen jediný bodík.

V šestnácté vteřině čtvrté čtvrtiny to bylo naopak. Nejmenší domácí hráč zasmečoval míč po samostatném sběhnutí pod koš. Soupeřova odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a po minutě Nymburk znovu prohrával. Ne na dlouho. Mujagič a po něm Zídek z perimetru přetáhli pilu na svou stranu. Poté přišly velké chvíle Radka Nečase. Nejprve po Zídkově asistenci skóroval zpod koše a poté obral Mrsiče na půlce o míč a samostatný nájezd ukončil dalším směčovaným košem. Bohužel po vyvěšení na koši mu podklouzly ruce, nepříjemně upadl na pravý kyčel a musel střídat. Jeho spoluhráči pak bojovali i za něho a vydřeli sedmibodové vedení. Do konce zbývaly dlouhé dvě minuty, ale výborně hrající domácí neustále drželi náskok vyšší než tři body. Ještě 43,3 vteřiny před koncem zápasu vedl Nymburk po Novotného koši z rychlého protiútoku o pět bodů. Už to vypadalo, že bude Nymburk slavit vítězství, zvlášť poté co Mrsič nedal trojku a Whitfield doskočil. Teď na povrch vyplavala fyzická únava a z ní pramenící psychická labilita. Nejdříve Whitfield, po něm Mujagič a nakonec Johnson přišli o míč. Soupeř všechny útoky dovedl do úspěšného konce. Pokus o trojku v poslední vteřině z hloubi vlastní poloviny kýžený úspěch nepřinesl, a tak Nymburk smolně pustil dva body svému ruskému soupeři.

Body: Whitfield 21, Johnson 17, Mujagič 15, Zídek 12, Trnka a Nečas 8, Kubálek 3, Novotný 2 – Jones 22, Jefferson 21, Mrsič 18, Domani 9, Little, Mujezihovič a Ekonomou 5, Demečkin 4, fauly 28:29, TH 24/28 : 34/27, trojky 15/6 : 26/8, 2.b střelba 38/20 : 35/19, doskoky 23:36!, čtvrtiny 23:26, 17:28, 21:8, 25:27, rozhodčí Schmidt (GER), Kudlicki (POL)