A tým | FIBA EuroCup - 09.12.2003

Kalev Tallin Kalev TallinDomácí
99
96

Hned po zápase bylo jasné, že jsme si s největší pravděpodobností zabouchli dveře do dalšího pokračování FEL. A když se pak večer objevil druhý výsledek, kdy řecký tým Maroussi porazil Vojvodinu Novi Sad, stlačilo to naše naděje na postup už jen do teoretické roviny. „Sehráli jsme naprosto nedůstojnou roli a až na malé výjimky nám chyběla bojovnost. Taková soutěž a jméno klubu si to zaslouží. Vyhodili jsme oknem veškeré předchozí úsilí a také dost peněz,“ byl rozzloben R.Šimeček. Zápas v Tallinu se rozhodoval v pětiminutovém prodloužení a velkou roli sehrály následující faktory.

V prvé řadě jsme špatně bránili. „Nelze říct, že bychom neuměli bránit, ale hráči nechtěli bránit. Asi se domnívali, že se soupeř porazí sám. Podali jsme dvacetiprocentní obranný výkon z druhého poločasu zápasu proti Dynamu,“ porovnal V.Šístek. Již o poločase směřovala do Nymburka rozladěná SMS-ska od R.Šimečka: „Naše obrana je jako ementál!“. Snažili jsme se hrát „profesorský“ basketbal, který na soupeře neplatil. Rychlost byl jeden z faktorů, který nám chyběl. V závěru to bylo tím, že hráčům docházely síly. Doba strávená na palubovce se vymykala předsevzetím trenéra Ježdíka. Zídek a Mujagič – 45 min, Johnson 41 min (5faulů), Whitfield 40 (5faulů). Z ostatních hráčů byl nejdéle na palubovce Špička – pouze 16 minut a Votroubek – 13 minut. Ostatní hráči sehráli jen epizodní role.

Za druhé nám chyběla bojovnost a srdce. Domácí hráči viděli poslední příležitost v tomto zápase, aby jejich vystoupení v Evropském poháru neskončilo fiaskem s nulou na straně vítězných zápasů. Přesto naši hráči za celou dobu nepřišli na to, že by se jim to mohlo i povést. „Už o poločase je Michal (Ježdík) nabádal k větší aktivitě, ale hráči si to nevzali k srdci,“ prozradil Šístek.

Za třetí jsme nedokázali na každém postu menší Estonce výrazněji přeskákat ani v obranném ani útočném doskoku. Vyrovnaná bilance 40:40 v doskocích je z tohoto pohledu vítězstvím domácích.

A za čtvrté se nám nedařilo ve střelbě za dva body. Z devětačtyřiceti se jich ujalo je 22 a to je 45%. Přitom nejvíce pokusů spotřeboval Johnson (20), ale získal z toho pouze 12 bodů. Díky trestným hodům byl nakonec našim druhým nejlepším střelcem.  Na konečném výsledku nic nezměnilo to, že tříbodová střelba a úspěšnost trestných hodů byla vyšší než u soupeře. Střelecké absolutorium si tak může připsat jen Zídek, autor 34 bodů s úspěšností 78%! (2b.=10/7, 3b. = 4/3 a TH 13/11). Dva hráči však nemohou uhrát dobrý výsledek pro nás, zvlášť když pět soupeřových hráčů nastřílí přes deset bodů. Nejvýraznějšími postavami domácích byli Coleman a Arbet, oba shodně zatížili naše konto 26 body.

Zápas, který nakonec skončil neslavně, se pro nás nevyvíjel nijak špatně. Než uplynuly tři minuty, vedli jsme 10:2. Po pár minutách už bylo skóre srovnáno. V domácím celku se prosazovali především Coleman a hvězda Arbet. Ještě před koncem první čtvrtiny domácí vedli o 3 body. V další desetiminutovce domácí o získané body přišli, a tak se za stavu 45:45 končil první poločas. Střelecký prapor držel za nás Zídek s 19 body. Vyrovnání neuspokojilo domácí jen tím, že jsme nevedli, ale získali přesvědčení, že se s námi dá hrát. I ve druhém poločase se ani jedno mužstvo nevzdálilo na rozdíl větší než 10 bodů. Třetí čtvrtinu nakonec domácí vyhráli (o 2b.), proto do poslední části normální hrací doby vstupují obě družstva s vyrovnanými nadějemi na úspěch v zápase. Vyrovnaný souboj pokračoval i v poslední desetiminutovce a těsně před koncem normální hrací doby nám chyběly tři body k vyrovnání. Znamenalo to tedy pokusit se o trojku. Ta se 4,6 vteřiny před vypršením hrací doby Zídkovi povedla.

Vyrovnání na poslední chvíli však domácí neotrávilo. I v nastaveném čase se družstva přetahovala o vedení a 23 vteřin před koncem prodloužení se dvěma trestnými hody Niidase dostali domácí do vedení 97:96. Náš následující protiútok nezakončil Jirka Novotný trojkou a po taktickém faulu Coleman proměnil opět obě šestky. Zbývaly čtyři vteřiny, ale za ty se nám nepovedlo hřiště přeběhnout a trojkou si vynutit další prodloužení. Bohužel.

„Tým, s takovými ambicemi, hráči a vytvořenými podmínkami si prostě s takovými „turisty“ nemůže dovolit prohrát. To se nedá nijak oddiskutovat, tak to prostě je. Já osobně jsem hodně zklamaný, ne že se prohrálo, ale jak se prohrálo. Neznamená to, že tým a hráče odepisuji, jen by se měli nad sebou zamyslet a něco změnit,“ napsal po zápase R.Šimeček.

Body: Coleman a Arbet 26, Niidas 16, Ilver 12, Sein 10, Liivak 5, Talts 4 – Zídek 34, Johnson 23, Mijagič 8, Whitfield 7, Votroubek a Novotný 5, Špička, Trnka 4, Vorlíček a Kubálek 3, fauly 22:24, TH 30/18 : 28/28, trojky 5:10, čtvrtiny 22:19, 23:26, 22:20, 19:21, 13:10