A tým | FIBA EuroCup - 16.12.2003

82
SLUC Nancy SLUC Nancy Hosté
70

Nymburk po pětizápasovém půstu v Evropské lize opět vyšplhal na palmu vítězství. Stejně jako v prvním zápase zničil Francouze střelbou z perimetru.

Velice důležitý zápas sehráli nymburští basketbalisté v desátém kole FEL. Jeho důležitost se neskrývala ani tak ve výsledku vzhledem k postupovým nadějím v Evropské lize, které po vítězství řeckého Maroussi klesly téměř k nule, ale kvůli psychické pohodě před dalšími boji v NBL.

I když si domácí udržovali po celý zápas mírný náskok, utkání se lámalo na začátku třetí čtvrtiny. Po vyrovnání Nymburk v rychlém sledu proměnil tři trojkové pokusy a tím svůj náskok opět získal. Střelba z perimetru byla právě tím impulsem, který dodával domácím hráčům energii hned od samého počátku. V prvních čtyřech minutách byli z dlouhé vzdálenosti úspěšní Votroubek (dvakrát), Mujagič a Zídek. Nymburk tímto získal náskok devíti bodů a mohl kontrolovat vývoj zápasu s větším klidem. Francouze to ale nesrazilo do kolen a soustředěnými silami se snažili manko smazat. Do konce první části hry se jim to povedlo na polovinu.

Ve druhé čtvrtině si vybrali střelci oddechový čas, obě družstva dala dohromady 26 bodů poctivě rozdělených mezi sebe. Zvlášť první dvě minuty byly festivalem neproměněných příležitostí. První koš padl v čase 12:15 a jeho autorem byl Johnson. Další změna skóre se odehrála až o 75 vteřin později, dvojku zaznamenal Nedič a jedním trestným hodem za faul při střelbě přidal na své konto ještě bod. Francouzi však do té doby stáli dvakrát na čáře trestných hodů, ale exekutor Mendy nedal ani jednu. Stejným procentem úspěšnosti pokračoval i Nedič. Důsledkem toho bylo, že se Nymburk v patnácté minutě i přes sporadickou střelbu dostal poprvé do vedení o více než deset bodů. I když trenér Ježdík míchal sestavou, nenašel se nikdo, kdo by na sebe vzal střeleckou zodpovědnost. Hostům se znovu podařilo stáhnout rozdíl půldruhé minuty před koncem prvního poločasu na hubené tři body. Ještě že Votroubek půl minuty před klaksonem trojkou vrátil na šestibodový rozdíl ze začátku čtvrtiny.

Ale trápení Nymburka ještě neskončilo. Hned po začátku druhého poločasu se dvakrát z perimetru zaskvěl Nedič a bylo srovnáno. Skóre se zastavilo na 35:35. V té době se konečně probudili domácí a během půldruhé minuty se Votroubek, Whitfield a Johnson postarali zase o jedenáctibodové vedení. Poté se hra opět vyrovnala a body střídavě přibývaly na obou stranách. Díky zrychlení hry a lepší střelecké mušce jich byl dvojnásobný počet proti čtvrtině druhé. Nymburk si před závěrečnou čtvrtinou  připravil dvouciferný rozdíl ve skóre. Do posledního herního úseku poslal trenér Ježdík základní sestavu, jen Johnsona nahradil Novotný. Důležité však bylo, že na hřišti byl Votroubek. Jeho pravačka posílala z perimetru jednu přesnou střelu za druhou. Po jeho třetím zásahu vedli domácí již o šestnáct bodů a utkání bylo konečně rozhodnuto. Hlavami mnoha příznivců Nymburka se určitě honily vzpomínky na zápas s Dynamem, a tak napětí neopadlo ani za tohoto stavu. Domácí však žádné drama nepřipustili, i když od 37.minuty postupně pro pět osobních chyb odstoupili Trnka, Johnson. a Zídek. Z družstva hostí byl nucen po osmi minutách účinkování na hřišti odejít Mendi. Zápas se dohrál už v klidu a závěr dokonce v přátelské pohodě, když hráči Nymburka v posledních 15 vteřinách drželi míč, který se jim hosté ani nesnažili vzít.

Body: Votroubek 25, Johnson 16, Zídek 14, Whitfield 13, Mujagič 10, Novotný a Trnka 2 – Masingue 24, Nedič 18, Childress 13, Sy 9, Beyina, Winson a Mels 2, fauly 27:20, TH 8/7:24/15, za 2.body 30/18:37/20, za 3.body 24/13:17/5, čtvrtiny 22:16, 13:13, 28:23, 19:18