A tým | FIBA EuroCup - 13.01.2004

MBC Odessa MBC OdessaDomácí
66
74

Nymburským basketbalistům se podařilo vyhrát důležitý zápas v Oděse a zachovat si tak naději na postup ze základní skupiny FIBA Europe League.

Hostující tým se vydal na břeh Černého moře bez opory prvního zápasu Jiřího Zídka. Domácí se představili s novým trenérem a třemi novými hráči. I jim chyběl nejlepší střelec prvního zápasu Ivanov.  „Výměna trenéra a několika hráčů je pro takový tým obrovská výhoda,“ cenil si ještě více vítězství trenér Ježdík. I podle celkového skóre je vidět, že zápas, na rozdíl od prvního vzájemného měření sil na podzim, byl především soubojem obran obou týmů. Nymburští střídali osobní obranu s kombinovanou obranou, při níž hrál jeden hráč osobku a zbytek zónu. Že tento systém obrany byl účinný, svědčí pouhých 66 bodů, které nastřílel domácí tým. Nejvíce bodů nastřádala Oděsa z rychlých protiútoků po našich ztrátách a trestných hodů, pokud domácí dobývali koš v postupném útoku, kdy stála naše obrana zformovaná, byla jejich snaha téměř neúčinná. „Precizní obrana byla odrazem absolutní koncentrace našich hráčů za zápas s jasným cílem zvítězit a také odrážela kolektivní pojetí naší hry. Všech devět hráčů odehrálo zápas velice dobře,“ hodnotil přístup svěřenců Michal Ježdík.

První tři minuty zápasu přenesly jen tři body na každé straně. Pak však přišel šestibodový únik domácích a reakce trenéra Ježdíka, jenž si vyžádal oddechový čas. Po něm už se začal rozdíl ztenčovat až na remízu po první čtvrtině. Byla to bodově nejplodnější desetiminutovka zápasu. Až do páté minuty další části hry se drželi oba soupeři na dostřel, ale pak Nymburk díky střelecké chuti Votroubka a rozehrávačským dovednostem Whitfielda dostal do desetibodového vedení. Po změně stran se přeci jen hosté nevyvarovali krátkého výpadku a domácí začali snižovat. „Zápas se hraje celých 40 minut a výpadek může přijít. Je třeba se snažit, aby byl co nejkratší,“ nabádal na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny své svěřence trenér. Na začátku poslední části hry chyběl domácím koš do vyrovnání, ale Nymburk svou lehkou krizi překonal, ještě zlepšil obranu a přidal i několik košů více než domácí. Po zásluze si tak z Oděsy odváží dva body za vítězství.

Ještě jedna skutečnost všechny nymburské hráče i realizační tým překvapila. V celé hale byla jak při trénincích, tak při vlastním zápase neskutečná zima. Rtuť teploměru se ani nevyšplhala nad deset stupňů. „Takovou zimu jsem ještě nezažil a aby museli mít v přípravě hráči na hlavě kulicha, bylo až zarážející,“ podivoval se Ježdík.

Body: Kuzněcov 20, Drugačonok 12, Juškin a Anciferov po 9, Annyenkov a Kozorez po 6, Tkach a Zubrytski po 2 - Johnson 25, Votroubek 14, Mujagič 12, Trnka 11, Whitfield 7, Nečas 3, Vorlíček 2, fauly: 19:19, TH: 17/12 - 22/14, trojky: 4:8, doskoky 31:38, čtvrtiny: 21:21, 14:22, 19:15, 12:16