A tým | FIBA EuroCup - 20.01.2004

86
Maroussi Atheny Maroussi Atheny Hosté
77

Za úspěchem v utkání proti vedoucímu celku kvalitní řecké ligy stojí především kolektivní výkon hráčů Nymburka. Jejich hra v obraně byla precizní, dokázali svou kombinovanou obranou nejen zdvojovat najíždějící hráče Maroussi, ale včas se vracet k volným hráčům na perimetru. Jen tak se dali nebezpeční Řekové, které přišel na zápas podpořit i velvyslanec v České republice pan Eleftherios Karayannis, udržet na jedenapadesáti bodech po 30 minutách hry. Až poslední čtvrtina přinesla hostům úspěch, neboť jí vyhráli o deset bodů. Ale to bylo způsobeno především velkým počtem osobních chyb klíčových hráčů. Se čtyřmi hrál Trnka, po třech měl zbytek základní pětky, tedy Zídek, Nečas, Johnson a Whitfield. Také několika chybami v útoku dostali Řekové možnost docílit jednoduché koše a to jim vlilo novou krev do žil. Náskok Nymburka však byl natolik veliký, že asi nikoho nemrazilo v zádech, ani když byl šest minut před koncem vykázán z palubovky pro pět faulů Whitfield. Hosté se ani jednou nedostali na méně než devět bodů rozdílu, a proto se smolný závěr proti Dynamu neopakoval.

Soupeř na rozdíl od Nymburka svou obranu nevytahoval na celé hřiště, a tak museli domácí útočit do plných. Zvlášť prostor pod košem byl přecpán k prasknutí a pivotům Zídkovi s Trnkou se zde ve společnosti Grgata a Hutsona těžko dýchalo. Dvoubodovou střelbu, která byla velice efektivní (69%!) tak obstarávali především Nečas, Mujagič a Johnson. Byly však k vidění také nádherné smeče z ruky Zídka nebo Johnsona. Bouři nadšení také sklidila smeč Trnky, který nejdříve zablokoval střelu Hutsona, k odraženému míči se dostal Mujagič, jenž vyzval Trnku  k rychlému protiútoku. Jeho koš znamenal vyrovnání na 9:9. Za chvíli po něm ponechali hosté volného Johnsona a ten trojkou poslal Nymburk do vedení. Od té doby už dřímali domácí otěže zápasu plně ve svých rukou a do konce čtvrtiny získali sedmibodový náskok. Důležitou roli sehrála aktivní těsná obrana Whitfielda a Mujagiče na soupeřovu rozehrávku, při níž oba jmenovaní vypíchli míč a v rychlém protiútoku získal Nymburk čtyři body. Bojovou morálku týmu ještě pozvedl dvě vteřiny před koncem prvního hracího období Whitfield, který si po obranném doskoku proklestil cestu až do soupeřova koše. Poté byl s ovacemi přivítán na lavičce a na všech hráčích bylo vidět, že zápasem doslova žijí.

Když Nymburk získal ve druhé čtvrtině desetibodový náskok, poslal trenér Yannakis na obranu Whitfielda Gkagkaoudakise a ten se pět a půl minuty činil a nedal našemu rozehrávači i za cenu faulů moc prostoru. Nymburku však body Whitfielda nechyběly, protože se o ně starali jiní. Například Zídek nebo Kubálek zatížili konto Maroussi dvěma trojkami. Pak se půldruhé minuty skóre nepohnulo, Nymburk vedl o 12 bodů a hosté snižovali jen z trestných hodů. Když v osmnácté minutě dostal Hutson šanci v rychlém protiútoku dát „už“ druhý koš ze hry svého týmu ve druhé čtvrtině, byl neúspěšný. Na druhou stranu se po Nečasově doskoku a Mujagičově asistenci vydal Johnson a únik nekompromisně zakončil smečem. Byl při tom faulován, a tak ještě z nařízeného trestného hodu přidal další bod (43:27). Za chvíli po něm si pohrál s obranou Radek Nečas a jako nůž máslem projel až do koše. Nymburk vede o 16 bodů a hala bouří. Hosté sice o dva body náskok snížili, ale nic to neubralo na tom, že Nymburk šel do šatny s dostatečným náskokem. Za zmínku stojí, že hosté dokázali za deset minut druhé čtvrtiny proměnit třináct ze čtrnácti trestných hodů, ale pouze jeden jediný koš ze hry, a to už ve 12 vteřině. I to svědčí o aktivitě nymburské obrany, ale také o přísnějším posuzování některých zákroků rozhodčími zápasu.

Když se Řekům na začátku třetí čtvrtiny podařilo snížit náskok na devět bodů, zdálo se, že se nadechují k obratu. Opak byl pravdou. Nejdříve Whitfield a Johnson z perimetru, pak Zídek z čáry trestného hodu zvýšili vedení Nymburka a dílo zkázy dokončil Johnson dvěma body. Po této tříminutové šňůře narostl náskok domácích na 19 bodů. Řekové se přestali koncentrovat na hru a po vzoru svého trenéra si často stěžovali na výroky rozhodčích. Každou chvíli je rozhodčí museli známým gestem „téčka“ upozorňovat, že podobné jednání nehodlají dále tolerovat. Čtvrtina se pak dohrála v poklidu a devatenáctibodový náskok před poslední čtvrtinou zůstal.

O poslední přestávce bylo nejdříve na lavičce hostů hrobové ticho. Trenér Yannakis zlým pohledem měřil své svěřence a poté jim jižansky začal promlouvat do duše. Mytí hlav dopadlo na úrodnou půdu. Hráči se vzpamatovali a náskok Nymburka se přestal zvyšovat. Ve čtvrté minutě se Whitfield dopustil osudného prorážení a po svém čtvrtém faulu na polovině soupeře (celkově pátým) musel odejít na lavičku. Teprve potom se hosté konečně dostali do hry. Dokázali dvakrát bránit Nymburk celých 24 vteřin, ale body z náskoku Nymburka však ukrajovali jen velmi pomalu. Kromě absence Whitfielda profitovali ze čtyř faulů Johnsona a Trnky. V samotném závěru si na palubovce i blýskalo, Řeky otloukaný Johnson se i v Nymburce čertil a s Daniilem si vyměňovali zlé pohledy, ale nakonec se vše i za pomoci spoluhráčů, odehrálo v klidu. Do konce zápasu se diváci dočkali ještě Zídkovy smeče a čtyř trestných hodů Mujagiče a byl konec.

Devítibodový závěrečný rozdíl nám bohužel nepomůže v případě rovnosti bodů s tímto soupeřem při postupové matematice. Radost nám však udělalo na dálku družstvo Dynama, když ve večerním zápase porazilo Vojvodinu Novi Sad. Díky tomu postupová naděje ještě nepohasla a v příštím zápase, kdy právě Novi Sad bude v Nymburce našim soupeřem, budeme bojovat o možnost postupu.

Body: Johnson 22, Mujagič 17, Nečas a Zídek 13, Whitfield 11, Trnka 5, Kubálek 3, Votroubek 2 – Popovič 16, Hutson 13, Nikolaidis a Grgat 11, Spanoulis 8, Daniil a Smiljanič 5, Tsiakos 4, Agadakos a Karagkoutis 2, fauly 22:25, TH 31/25 : 27/24!, trojky 18/7:15/5, čtvrtiny 25:18, 22:15, 23:18, 16:26, diváků 1000