A tým | Český pohár - 04.01.2004

České BudějoviceDomácí
69
117

Družstvo Českých Budějovice ani přes sympatickou snahu nezastavilo úspěšnou cestu BK ECM Nymburk do Final Four Českého poháru.

Domácí hráči, kteří jsou druholigovými nováčky, si cestu do čtvrtfinále razili přes nymburské béčko (74:70), pražskou Spartu (93:74) a Sokol Vyšehrad (94:78) a také proti Nymburku dokázali ve druhé čtvrtině zabojovat a desetiminutovku vyhrát.

Vstup do zápasu však patřil hostujícím hráčům, kteří představili jinou základní pětku. Whitfielda nahradil Vorlíček, virózou přepadlého Zídka zastoupil Trnka a aktlimatizujícího se Johnsona Novotný. Po třech minutách byl stav 11:2 a to především zásluhou Mujagiče (7b.). „Hosté nastoupili s velkým respektem,“ všiml si vedoucí družstva Šístek. „V první čtvrtině jsme nepodali výkon, kterého jsme schopni. Hráli jsme bojácně,“ potvrdil trenér Jihočechů Milan Janda. Bodovou taktovku po křídelních hráčích převzal pivot Trnka (12b.), jemuž pomohl střídající Johnson (4) a Mujagič (2), a Nymburk na konci osmé minuty již vedl o jedenadvacet bodů (29:8). Do konce čtvrtiny přidal několik bodů, po zranění ruky hrající, Kamil Řeřábek. Domácí se v závěru ke skórování dostali jen z čáry trestných hodů. Nebylo proto překvapením, že hosté vybudovali výrazný náskok 24 bodů, který je však uložil k zimnímu spánku.

Ve druhé čtvrtině domácí s vědomím, že nemohou již nic ztratit začali Nymburk zlobit. „Polevili jsme především v obraně a tím jsme dali domácím prostor k ohrožení koše,“ komentoval druhou čtvrtinu Rudolf Šimeček. Nymburk mezi 14. a 17.minutou nedal ani bod a domácí začali stahovat jednoznačný náskok. Jihočechům se naopak v obraně začalo dařit a hlavně v útoku dokázali využít nabídnutou šanci. „Ve druhé čtvrtině jsme podali nadstandardní výkon až za hranicemi našich možností. Ovšem hrát takovým způsobem celých 40 minut nejsme schopni,“ řekl po zápase kouč Budějovic. Domácí smrskli svoje manko je 11 bodů a nebýt osmi neproměněných trestných hodů, mohli být ještě blíž.

Do třetí minuty druhého poločasu drželi Budějovice desetibodový odstup, ale pak se na čtyři minuty odmlčeli, zatímco Nymburk přidal dvacet bodů. Za vším stál přechod na zónovou obranu, proti které se domácí nedokázali prosadit. „V plné nahotě se projevily lepší fyzické parametry hráčů Nymburka,“ přiznal Janda. V cestě pod koš jim bránili nymburští pivoti a střelba z dálky se jim nedařila. Pokud domácí sehráli akci končící střelbou za tři body z rohu hřiště, číhal na střelce o 10-15 centimetrů vyšší obránce a bylo po naději. Hostům se v této části podařilo čtyřikrát skórovat na tři body a náskok před poslední části hry byl již opět výrazný.

Ani závěr zápasu nepřinesl žádný obrat ve vývoji zápasu. Lépe kondičně připravení Nymburáci předčili soupeře ve všech činnostech. Stovkou zápas okořenil Jirka Vorlíček, trojkami z velké přispěl k atraktivitě zápasu Standa Votroubek. I přes prohru domácího týmu byl trenér Janda spokojen: „Hráči zjistili, že jsou schopni v určitých momentech hrát i proti tak kvalitnímu týmu, srovnatelnému s českou reprezentací. I z ohlasů publika vím, že jsme ostudu neudělali. Myslím si, že takové zápasy mohou našim mladým hráčům dodat chuť do dalších tréninků.“

Body: Englický 17, Landa 13, Budínský 12, Šustek 9, Kraus a Důra 5, Kiselica 3, Procházka 2 – Trnka 24, Johnson, Mujagič a Votroubek 16, Whitfield 10, Vorlíček 9, Nečas a Řeřábek 8, Kubálek 7, Novotný 4 (Špička a Zídek nehráli), fauly 19:25, TH 26/14 : 18/9, trojky 4:8, čtvrtiny 11:35, 26:17, 14:35, 16:30

Trenér BSK České Budějovice Milan Janda
Utkání splnilo po všech stránkách moje očekávání a to jak z hlediska výkonů mých svěřenců, tak z hlediska celkové atmosféry zápasu. Nymburk je největší favorit letošního ročníku Mattoni NBL a je to družstvo, které je srovnatelné s českou reprezentací. Proto i výsledek odpovídá realitě a rozložení sil obou družstev.

Byl jste tedy spokojen s hrou svých hráčů?
Já jsem si dal před utkání dva cíle. První byl, abychom Nymburk ubránili pod sto bodů. To se nám bohužel nepodařilo. Podle mě jsme podlehli psychickému tlaku kvality soupeře a nevydařila se nám první čtvrtina. Druhý cíl, nastřílet více než 60 bodů, se nám ale povedl. Po zápase jsem hráčům poděkoval a říkal jsem jim, aby se dívali především na pozitivní prvky zápasu.

Jaký význam pro vás tohle utkání mělo?
Byla to vrcholná událost pro celý jihočeský basketbal, Je fajn, že někdo dokázal v regulérní soutěži dostat Nymburk do Českých Budějovic. To je záležitost historická a byl bych rád, kdyby se to opakovalo častěji. Pro mě osobně je to zatím největší trenérský výsledek v chlapeckých složkách. (Milan Janda má stříbrnou medaili z ME žen do 20-let). Myslím, že i pro většinu našich kluků to bude zážitek na dlouhou dobu nepřekonatelný.