A plus Brno A plus BrnoDomácí
93
104

Vánoční svátky bude lépe prožívat nymburský tým. Po nepřesvědčivém výkonu v Opavě, odrazil atak dosud druhého týmu A PLUS Brno a opět vede tabulku s náskokem dvou bodů.

Před rekordní návštěvou kola (více než 2200 diváků) byl k vidění velice kvalitní basketbal okořeněný spoustou bodů. Vyrovnaný zápas se zcela otočil v první čtyřech a půl minutách poslední čtvrtiny, kterou Nymburk vyhrál 18:2! „Bylo mi jasné, že pokud budou málo střídat, nemohou s námi držet krok,“ předpokládal před zápasem trenér hostů Ježdík. Domácí hráči totiž totálně vypadli ve fyzické kondici. Svododa a Pavlík si připsali čtyřicítku a Benda s Gajdošíkem odehráli více než 35 minut. Svou roli sehrálo i to, že se trenér Pospíšil musel obejít bez Černoška a záhy i bez Klimka, který si vyrobil brzy pět faulů. Nymburk střídal pravidelněji a zapojil do hry 10 hráčů. „Dokázali jsme udržet celých 40 minut stejnou agresivitu a v poslední čtvrtině to bylo vidět hlavně na obraně. Domácí se nestačili s námi vracet do obrany,“ potvrdil platnost svých slov Ježdík.

Velice důležité bylo, že Nymburk opět bojoval. „Dva dny volna po zápasu s Nancy byly pro hráče balzámem. Hned od začátku na nich byla vidět chuť hrát,“ zářil Šístek a jeho slova potvrzuje, že hosté se ujali po dvou minutách sedmibodového vedení. Rvavost se projevovala i pod košem. Nymburští basketbalisté jasně svého soupeře přeskákali. „Doskok a zvlášť útočný byl jeden z faktorů hry Brna, na který jsme se připravovali. Především jsme dokázali domácí dobře odstavit,“ vysvětloval Ježdík. Potvrzením toho je jedenáct doskoků Whitfielda a devětatřicet (proti 28) celkem.

Dalším kladným momentem pro Nymburk byl návrat Radka Nečase na palubovku. „Byli jsme díky němu jistější v obraně a dokázali jsme rychleji vyrážet do protiútoku,“ pochvaloval si Ježdík. Jen těžko lze v zápase chválit jednotlivce, Nymburk zahrál jako tým. „Naše hra byla ukázkou typického týmového výkonu podpořeného výbornými individuálnímu výkony jednotlivých hráčů. Každý hráč splnil přesně to, co se od něho očekávalo,“ spokojeně pokyvoval hlavou Michal Ježdík. Vítězství v zápase bylo důležité nejen pro zisk dvou bodů do tabulky, ale také k tomu, že hráči ECM znovu nabyli pohodu. „Jsem rád, že jsme se z porážky tak rychle otřepali,“ vzpomněl na zápas proti Opavě kouč vítězů a dodal: „Myslím, že nám první porážka spíše pomohla.“

Hosté mohli nastoupit do utkání v nejsilnější sestavě Whitfield, Mujagič, Nečas, Johnson, Zídek, která rozebrala domácí obranu a po necelých dvou minutách vedla 10:4. O desítku se rovným dílem postarali Zídek a Muhjagič. Domácí se sice trochu vzpamatovali, dotáhli na bod, ale na změnu ve vedení to nestačilo. Na konci jedenácté minuty se dokonce dostali hosté do vedení o sedm bodů, ale Klimek trojkou a šestkou za faul při střelbě rychle náskok stáhl. V zápětí si udělal autor čtvrtý faul a střídal. Trenér Pospíšil provedl velmi zvláštní tah. Místo něho poslal k Okáčovi, Trnkovi  třetího dlouhého Bendu. I když to podle trenéra Ježdíka byla jen z nouze ctnost, tato varianta měla chvíli úspěch. Benda prokázal, že může hrát i na pozici čtyři a dvěma trojkami (jednu ještě přidal Pavlík) otočil na sedmibodové vedení Brna. Do začátku šestnácté minuty se náskok domácích vyšplhal až na devět bodů. Byl to ale Whitfield a po něm Kubálek, kteří dvě trojkami dokázali Brnu, že nemá vyhráno. Přestřelka z dlouhé vzdálenosti však nebyla ještě u konce. Dva útoky Pavlíka zakončené střelami z perimetru přinesly šest bodů. Ještěže přesně zamířil i Nečas. První poločas skončil pro domácí o šest bodů radostněji.

Celou třetí čtvrtinu se Nymburk snažil dotáhnout náskok domácích, ale ani jednou nebyl úspěšný. Na obou stranách padly dvě trojky a ty pomohly ECM jen částečně. Ještě půldruhé minuty před koncem třetí čtvrtiny prohrával Nymburk o devět bodů, ale A PLUS už nedalo ani bod, zatímco hosté sedm. Začala poslední čtvrtina. Domácí Benda vsítil krátce nato dvoubodový koš a pak 79 na ukazateli brněnského skóre na čtyři a půl minuty zmrzla. Osmnáctibodovou šňůru odstartoval Mujagič trojkou a po chybné střele domácích dopravil se prosadil Trnka a smečí dostal Nymburk do vedení. Whitfield a Kubálek rozbili zónovou obranu dalšími dvěma trojkami, ale trenér Brna nemohl dost dobře zasáhnout, neboť na osobku je třeba více sil. Ve třicáté páté minutě už vedli hosté o 14 bodů (79:93). Marně burcoval domácí kouč při dvou time outech své hráče – síly jim takto předat nemohl. Dílo zkázy dokonal dvěma trojkami Johnson a když minutu před koncem dorazil Trnka zpod koše nepovedený Whitfieldův pokus, vedl Nymburk 85:104. V posledních okamžicích zápasu spíše převládala na straně hostů euforie a polevení v obraně zmírnilo jen první domácí porážku v tomto ročníku ligy.

Body: Pavlík Jan 25, Benda Petr 24, Svoboda Jan 20, Gajdošík Daniel 14, Klimek Aleš 6, Křemen Michal 3, Okáč Jiří 1, Smažák Patrik 0 - Mujagič Denis 21, Johnson Ashante 19, Whitfield Maurice Lamar 16, Zídek Jiří 14, Nečas Radek 10, Kubálek Pavel 9, Votroubek Stanislav 8, Trnka Jiří 7, Novotný Jiří 0, Vorlíček Jiří 0; střelba 3b.: 26/9:27/13; střelba 2b.: 42/26:41/22; TH: 20/14:27/21; doskoky: 28:39; chyby: 22:22; 5 chyb: 26. Klimek Aleš; rozhodčí: Lukeš Václav a Šedivý Zdeněk; nejlepší hráč: Benda Petr, čtvrtiny 22:27, 35:24, 20:24, 16:29!