A tým | Mattoni NBL - 17.01.2004

94
Mlékárna Kunín Mlékárna Kunín Hosté
77

Nymburk již se Zídkem vyprovodil Kunín se sedmnáctibodovým přídělem, když domácí přehráli soupeře především pod košem.

Očekávaný střelecký koncert družstev, která jsou v počtu vstřelených bodů v lize nejlepší, se zpočátku nekonal. Ani jedno družstvo nedokázalo proměnit vyložené šance, a tak na začátku třetí minuty vedl Nymburk pouze 4:0. Co však udivovalo, bylo velké množství útočných doskoků na straně domácích. Především Radek Nečas létal nad košem a stahoval odražené míče do své moci. Škoda, že při jednom podkošovém souboji zasáhla ruka protihráče nechtěně Radkovo oko. I když pokračoval ve hře, jeho pohodu to nerušilo. Úlohu doskakujícího křídla přebrali spoluhráči a do konce zápasu si Nymburk připsal dvacet útočných doskoků! Téměř dvakrát tím předčil soupeře v činnosti, na kterou poukazoval před zápasem trenér Ježdík jako na silnou zbraň Kunína. K porážce družstva z Nového Jičína přispěl také jejich vysoký počet ztracených míčů – 27. Třetinu jich ztratila nová posila Moravanů rozehrávač Vid Žarkovič, který na druhou stranu dokázal dobře vodit míč a výborně střílet z perimetru. Po dvou herních trénincích mu zatím chybělo větší porozumění se spoluhráči. Podíl na velkém počtu ztrát Kunína měl Denis Mujagič, který dokázal být sedmkrát ve správný čas na správném místě.

Úvod zápasu se nevydařil ani oběma rozhodčím Vyklickému a Galajdovi, soudě i podle reakcí obou trenérů. Jejich posuzování nesportovních osobních chyb bylo neobvyklé. Kromě jedné Mujagiče, který oplácel podobný zákrok Hájkovi (toho si však rozhodčí nevšimli), se ostatní odehrály nad košem, kdy sice došlo k faulu, ale rozhodně ne s úmyslem nesportovně bránit. Marně se Johnson a Zídek rozčilovali. Osobních chyb bylo především v první polovině zápasu výrazně více na straně hostů (8:17) a byl to jeden z aspektů, který donutil trenéry Kunína přejit na zónovou obranu. Proti ní se nemohl Nymburk, špatně střílející z perimetru, chytit. Byl to také jeden z důvodů, proč domácím ve třetí čtvrtině zbylo ze sedmnáctibodového náskoku čtyřbodové vedení.

V úvodu zápasu dominovaly obrany, které nedávaly dostatek prostoru střelcům družstev. Skóre rostlo velice pomalu až do konce páté minuty (10:6). Pak z rohu hřiště proměnil Curtis Bobb trojkový pokus a nastartoval střelecké dostihy. Nymburk až do začátku osmé minuty odrážel snahy o dotažení průběžného stavu, ale po dvou trojkách Bobba a Žarkoviče musel kapitulovat. Dvě minuty tahali za delší provaz hosté, ale po trojce Nečase se skóre převrátilo na stranu Nymburka. Do konce čtvrtiny bylo srovnáno.

Druhá čtvrtina měla dvě fáze. V první se dařilo hostům a po dalších dvou trojkách si vybudovali čtyřbodový náskok. Ve třinácté minutě měl Kunín na svém kontě už šest trojek z deseti pokusů, zatímco Nymburk z jedenácti proměnil jen jednu jedinou. Ještě že střelbu obstarávali hráči z kratší vzdálenosti. Pro další průběh zápasu bylo důležité, že Callahan hrál od třinácté minuty se třemi fauly. To už se třemi fauly hrál Šoška a od patnácté minuty se k nim přidal Bobb. Nymburk využil dokonale rostoucího počtu osobních chyb soupeře a začal se od něho bodově vzdalovat. Do konce poločasu narostl náskok na jedenáct bodů.

Ještě do 24.minuty Nymburk množil ke spokojenosti tisícovky diváků své body rychleji než Kunín. Po trojce Johnsona se rozdíl zastavil na sedmnácti bodech. Poté si domácí vybrali střelecký oddechový čas a dokázali přidat na své konto jen dva body z trestných hodů. To hosté se činili a do konce 28.minuty dali bodů čtrnáct. Vedení domácích se scvrklo po další trojce Žarkovice na pouhé čtyři body. Nymburk to však nepoložilo a ještě do konce třetí čtvrtiny vytáhlo svůj náskok na devět bodů.

V poslední části hry uklidnil své spoluhráče rekonvalescent Zídek, který po dobře sehraném signálu z pravé straně zavěsil trojku. Od té doby se hostům vytratila přesná střelba, pro pět osobních chyb usedl postupně na lavičku Šoška s Callahanem, a tak mohl Nymburk v poklidu dokráčet k vítězství s pořadovým číslem 17.

Toto vítězství a porážka A PLUS Brno od Děčína upevnila domácím první příčku. Ze čtyř zápasů, které zbývají do konce základní části, musí vyhrát alespoň jednou, aby do nadstavby šel z prvního místa.

Body: Johnson 21, Zídek 16, Whitfield 15, Nečas 14, Trnka 14, Mujagič 12, Votroubek 2 - Bobb 23, Žarkovič 20, Callahan 12, Kovář 10, Pelikán 4, Štec 4, Šoška 2, Hájek 2,; střelba 3b.: 24/5:25/9; střelba 2b.: 49/26:40/20; TH: 34/27:19/10; doskoky: 43:30; chyby: 16:26; 5 chyb: 34. Šoška, 35. Callahan; rozhodčí: Vyklický a Galajda; nejlepší hráč: Johnson a Trnka