A tým | Mattoni NBL - 24.01.2004

Sparta Praha Sparta PrahaDomácí
86
100

Sice jsme v Praze neprohrávali ani vteřinu, ale přesto nás zápas stál více sil než jsme čekali.

Vítězství jsme si definitivně zajistili, že do nadstavbové skupiny postoupíme z prvního místa. Přestože Sparta, podle postavení v tabulce, měla být jednoduchý soupeř, nebylo tomu tak. „Kdyby domácí hráli takhle ve všech zápasech, nebyli by v tabulce až na předposledním místě,“ vyjádřil se na tiskovce náš trenér Ježdík. Výkon Sparty přinutil našeho kouče k delšímu pobytu základní pětky na palubovce: Johnson 37min, Whitfield 34, Mujagič 30, Zídek 27. „Hráči z lavičky dostali šanci, ale stoprocentně jí nevyužili a v době, kdy byli na palubovce se náskok začal ztenčovat,“ prozradil Vratislav Šístek. Noví trenéři Sparty přinesli do týmu nové prvky a jejich hra se zlepšila. „Pozitivem byla naše zlepšená obrana. Nymburk má natolik kvalitní kádr, že si dokázal poradit se změnami naší obrany,“ přiznal trenér Sparty Vladimír Vyoral.

Celý zápas charakterizovala vysoká produktivita střelby, především za dva body (Sparta 68%, ECM 73%). Souboj dvou střeleckých individualit obou týmů, Johnsona a Miloše, byl vyrovnaný, a tak o našem vítězství rozhodovali další střelci. Zatímco my jsme měli další tři hráče, kteří nastříleli přes deset bodů, domácí jen dva. Ještě jeden statistický údaj sehrál v zápase důležitou roli a to počet doskoků. V těch vyhráli domácí, především v útočném doskoku, kde zaznamenali tucet získaných míčů, jim dávalo možnost opravovat chybné pokusy svým spoluhráčů.

Začali jsme utkání s tradiční základní pětkou posledních zápasů Whitfield, Mujagič, Johnson, Nečas a Trnka a ta v polovině třetí minuty již vedla 10:3. Oddechový čas domácích trenérů, který následoval již po druhé ztrátě míče Sparty, přinesl krátkodobý úspěch. Na konci páté minuty domácí stáhli náskok na tři body, ale v následujících šedesáti vteřinách byli Zídek a Whitfield úspěšní z perimetru a navíc Whitfield dovedl rychlý protiútok do úspěšného konce. Na začátku osmé minuty přidal Maurice ještě jednu trojku a na našem kontě bylo o dvanáct bodů více. Ovšem tři trojky Sparty  v rozmezí jediné minuty vztyčily varovný prst. V úvodu druhé čtvrtiny se Sparta přiblížila na dva koše, ale pak začala pomalu ztrácet půdu pod nohama. Náš náskok se pozvolna zvyšoval, když dění na palubovce vládl především Johnson (17 bodů za 2.čtvrtinu), který si několikrát zasmečoval do sparťanského koše. Hrstku našich fanoušků, kteří museli před utkáním bojovat s nevolí prezidenta Sparta Majerika, jenž chtěl bubeníky vykázat do jiného sektoru, potěšila Whitfieldova trojka se závěrečným klaksonem prvního poločasu. Po takové vynikající tečce jsme vedli dosud nejvyšším rozdílem.

V další čtvrtině jsme již asi začali pomalu myslet na úterní zápas v Evropské lize a tempo naší hry malinko polevilo. Neustále jsme si udržovali více než patnáctibodový náskok, který se ve 26.minutě na chvíli zvedl nad dvacet bodů. Do konce čtvrtiny však domácí dokázali využít naší slabší střelecké chvilky a snížili náskok skoro na polovinu. Polevili jsme také v agresivitě obrany i útoku. V úvodu poslední části hry přišly velké chvíle Ličartovského. Jeho tři trojky daly domácím ještě naději. Naši obránci nedokázali přečíst akce Sparty a tak tento mladý rozehrávač měl v rohu dostatek času, aby přesně namířil. Když se Sparta na začátku 35.minuty přiblížila na sedm bodů, reagoval trenér Ježdík time outem. Po něm začal favorit zápasu hrát pestřeji v útoku, zpřesnil přihrávky, zlepšil obranu a než se časomíra posunula o tři minuty vedli jsme o šestnáct bodů. Poslední zápis do listiny střelců i ve druhém poločase patřil Whitfieldovi, který střelbou z pole zaokrouhlil konto vítězů na rovnou stovku.

Body: Miloš 28, Ličartovský 13, Douša 10, Douša a Soukup 9, Dvořák 7, Reinberger 5, Novák 3, Velenský 2 - Johnson 30, Whitfield 20, Zídek 15, Nečas 10, Votroubek a Trnka 9, Mujagič 5, Vorlíček 2; střelba 3b.: 27/9:18/8; střelba 2b.: 31/21:37/27; TH: 25/17:27/22; doskoky: 29:22; chyby: 22:21; 5 chyb: 40. Dvořák; rozhodčí: Lukeš a Karásek; 1152 diváků; nejlepší hráč: Ashante Johnson, čtvrtiny: 23:29, 21:31, 20:16, 22:24