A tým | Mattoni NBL - 21.02.2004

86
A plus Brno A plus Brno Hosté
77

Jednoznačně se vyvíjecí se utkání stačil Nymburk nejdříve zdramatizovat a poté přeci jen vyhrát.

O osudu utkání rozhodly dvě pětiminutovky, které Nymburk vyhrál dvouciferně s brněnskou nulou. První šňůra vybudovala výrazný náskok ve druhé části úvodního hracího období, ta druhá srazila hosty do kolen v závěru zápasu.

V  první čtvrtině nedovolila nymburská obrana hostům v útoku téměř nic. Domácí prakticky nedali Moravanům šanci opravovat chybnou střelbu, neboť doskočili celkem třináct míčů. Na druhé straně hřiště při svém tlaku v útoku nutili Brno faulovat. To si připsalo na své konto 8 faulů, přičemž po třech získali Svoboda a Křemen, kteří měli na starosti domácí pivoty. O kvalitě domácí obrany svědčí i to, že poslední body Brna v první čtvrtině zaznamenal Křemen v čase 3:40.

Také na začátku druhé čtvrtiny Nymburk pokračoval v krasojízdě až do patnácté minuty. V té době získal nejvyšší náskok jedenadvaceti bodů. Ještě na konci osmnácté minuty vedli domácí o dvě desítky bodů, ale pak zvítězila spokojenost s jednoznačným vedením, a to umožnilo hostům stáhnout náskok do konce poločasu na polovinu. Možná k tomu přispěla i radikální výměna čtyř hráčů ECM v jediném střídání, ale určitě i přechod Brna na zónovou obranu. Nicméně náskok jedenácti bodů se jevil jako dostatečný.

Druhý poločas zahájil Mujagič trojkou, ale to bylo na pět minut vše, co Nymburk v útoku vyprodukoval. Na územní obranu A PLUS se domácí snažili odpovídat střelbou z delší vzdálenosti, ale ta se příliš nedařila. Když Whitfield dával v čase 24:44 jeden trestný hod, byl náskok jeho týmu jen tři body. Pak Votroubek s Trnkou a posléze i Mujagič vytáhli rozdíl na dvanáct bodů. Poslední Warrickům koš třetí čtvrtiny znamenal snížení na devět bodů.

To nejhorší se teprve chystalo. Za první tři a půl minuty se domácím nepodařilo propašovat míč obroučkou. Nedá se říct, že by hosté nějak střelecky excelovali, ale stačilo jim to k tomu, aby se přiblížili opět na tři body. Domácí i v obraně nevěděli kudy kam a pomáhali si zákroky, které podle rozhodčích byly proti pravidlům. Pět minut před koncem první cizinec družstva A PLUS Fred Warrick dvěma šestkami vyrovnal (74:74). Z protiútoku se Nečas za tři netrefil, ale díky Bendovým krokům Brňané svůj útok nedokončili. Naopak Whitfield po spolupráci s Mujagičem našel v pravém rohu odvahu vystřelit z perimetru a k radosti tisícovky domácích diváků znovu poslal ECM do vedení. Na druhé straně se za dva body netrefil Warrick a z protiútoku si Whitfield s Mujagičem vyměnili role a z druhého rohu byl Denis stejně úspěšný. To byl balzám pro psychiku domácích hráčů, zvlášť když poslední trojce předcházely dva útočné doskoky výškově menších hráčů po neúspěšných střelách Johnsona. Nečas a Zídek pak pomohli znovu získat desetibodový náskok. Poslední slovo měl Pavlík, který však jen zkorigoval konečný výsledek.

Body: Mujagič 25, Zídek 16, Whitfield 15, Trnka 9, Johnson 8, Votroubek 8, Nečas 5 - Pavlík 19, Gajdošík 14, Prachař 13, Benda 10, Warrick 9, Křemen 5, Černošek Jiří 4, Svoboda 3; střelba 3b.: 27/10:20/6; střelba 2b.: 37/18:44/23; TH: 30/20:20/13; doskoky: 34:34; chyby: 20:22; 5 chyb: 35. Votroubek; rozhodčí: Šedivý a Hartig; 1000 diváků; nejlepší hráč: Mujagič, čtvrtiny 24:10, 27:30, 20:22, 15:15

Názory po zápase

V prvním kole nadstavby souboj prvního s druhým přinesl dva body za vítězství domácímu ECM Nymburk, když porazil A PLUS Brno až v závěru 86:77. „Vítězství bylo velice důležité, neboť současný náskok čtyř bodů na Brno, značně posiluje naši snahu o postup do play-off z prvního místa,“ naznačil důležitost zápasu Vratislav Šístek. Nymburští hráči přistoupili k zápasu maximálně zodpovědně. Kvalitní obrana s dobrou střelbou přineslo čtrnáctibodový náskok. Hosté dokonce druhou polovinu první desetiminutovky nedali ani bod. „Nymburk nás doslova převálcoval. Hrál, co potřeboval a my jsme propadli v obraně,“ popsal úvod zápasu asistent trenéra poraženého družstva Libor Jeřábek. „V první čtvrtině jsme hráli velice dobře jako tým,“ pochvaloval si Maurice Whitfield. Ještě dalších pět minut bylo na palubovce vidět hlavně domácí družstvo a náskok utěšeně narůstal až na 21 bodů.

Potom ovšem hosté přešli na zónovou obranu, trenér Ježdík vystřídal základní pětku a Brno začalo pomalu náskok ECM snižovat. „Když jsme hráli osobku, soupeř si dělal, co chtěl, proto jsme změnili způsob obrany a ještě do poločasu jsme se vrátili do zápasu,“ konstatoval po utkání Jeřábek. „Vysadili jsme v obraně a v podstatě jsme sami dali Brnu šanci,“ viděl obrat z jiného pohledu kouč domácích. „Nějak se vytratilo týmové pojetí naší hry,“ přidal trošku do mlýna Whitfield a popel na hlavu si nasypal i nejlepší hráč zápasu Denis Mujagič: „Brno hrálo v útoku to, co jsme jim dovolili, takže za snížením náskoku stojí naše chyby.“

Ve druhém poločase se hra zpomalila. „To byly šachy nebo možná lépe pochodové cvičení,“ pojmenoval průběh Libor Jeřábek a přitakal mu i trenér Nymburka: Na můj vkus to byl hrozně pomalý zápas, protože my dokážeme držet tempo daleko vyšší.“ Nicméně pochodové cvičení více vyhovovalo hostům,.stejně tak bylo Brno úspěšné i se zónovou obranou. „Jsem rád, že hosté vytáhli zónovou obranu, alespoň teď máme motivaci do přípravy,“ naznačil plány následujícího týdne Ježdík. „Zóna je taková, pokud se nedaří střelecky, má útočící družstvo problémy,“ vysvětlil Mujagič a dodal: „My máme ale hráče s takovými zkušenostmi, že i za takové situace dokážeme něco vymyslet.“ Než však domácí něco vymysleli, hosté ve 35.minutě vyrovnali. Z jednoznačného zápasu se tak najednou vyklubalo drama. Ještěže našel Whitfield odvahu a trojkou z pravého rohu poslal domácí do vedení a když ho po chvíli napodobil zleva Mujagič, bylo veseleji. „O výsledku rozhodly hrubé chyby v obraně. Jestliže je střelec soupeře v rohu a zadní ze zóny po něm nevystartuje, připomíná mi to žákovskou soutěž,“ nešetřil své svěřence trenér Pospíšil.