124
Mlékárna Kunín Mlékárna Kunín Hosté
95

Bodů chtivý fanoušek si v sobotu v Nymburce přišel na své.

Teprve druhý trojciferný výsledek před domácím publikem v této sezoně však znamená rekord v počtu bodů vstřelených jedním mužstvem v jednom zápase. O dva body méně nastřílel právě Kunín ve druhém kole základní části doma brněnským Houserům.

Novojíčínští hráči přijeli do Nymburka pouze v osmi a navíc Krba do zápasu nezasáhl. Sedm statečných však jako ve známém filmu úspěch neslavilo. Citelně chyběli dlouzí Kovář i Šoška, trenér Janík se nemohl opřít ani o Slováka Hovaňáka. Na straně domácích chyběl pouze Novotný, který se při tréninku střetl s Vorlíčkem a narazil si koleno. Mlékárnu Kunín předchází pověst, že její hráči jsou spíše útočně laděni a to beze zbytku v Nymburce potvrdili. Jejich obrana ale připomínala ementál, a tak nymburské „myšky“ byly úspěšné ze všech pozic. I když hosté vsadili kvůli malému počtu hráčů a výškové převaze Nymburka na zónu, proti které se domácím v minulém zápase proti A PLUS Brno tolik nedařilo, tentokrát se Středočeši střelecky činili a dokázali vyslat na soupeřův koš 87 projektilů. Při téměř šedesátiprocentní úspěšnosti to znamenalo bohatý bodový příděl. Mezi domácími střelci čněl v úvodu Radek Nečas, jeden z hráčů, o kterém trenér Janík před zápasem hovořil s obavami. Z prvních deseti bodů si připsal kromě dvou Johnsonových všechny ostatní, k tomu přidal ještě dva útočné doskoky. Do konce zápasu vystřelil za dva body celkem devětkrát a nechybil ani jednou. Z perimetru tvrdil muziku Denis Mujagič, po právu vyhlášený po utkání nejlepším hráčem zápasu. Střelecky Nymburáky předčil Craig Callahan (31 bodů), ale především v prvním poločase byl osamocený. Až po změně stran se k němu přidal Curtis Bobb.

Souboj prvního se třetím byl vyrovnaný do páté minuty. Kunín dokonce dvakrát vedl a to jen proto, že zahájil trojkou Štec. Na straně domácích exceloval Nečas, který skvěle střílel a hrál výborně pod útočným košem. Stačilo pouhých 90 vteřin, aby si Nymburk vypracoval dvanáctibodový náskok. Nymburský kouč sáhl na začátku šesté minuty ke smrtícímu tahu, když vydal pokyn k presinku. Pod tlakem hrající hosté se dvakrát po sobě nedokázali dostat ani na úroveň šestky. Nejdříve je o míč obral Whitfield, který vybídl Johnsona ke smeči. Poté nymburský rozehrávač zužitkoval výbornou Mujagičovu poziční práci a domácí vedli o šest. Potom sice ECM pustilo soupeře až pod svůj koš, ale přes výbornou obranu se hosté neprosadili. Zato Mujagič trestal na druhé straně dvakrát za tři body. To byl moment, který nalinkoval zbytek zápasu. Hosté začali pomalu ztrácet naději, zatímco domácím narostla křídla. Do konce první čtvrtiny sice náskok již nenarostl, ale byl dostačující pro herní pohodu.

Ke druhému trháku nasadilo ECM mezi 13. a 15.minutou. Hosté nejdříve dvěma koši vykřesali jiskřičku naděje, ale hlavní ostrostřelci první poloviny – Mujagič s Nečasem jí záhy sfoukli. Po nich Johnson, Trnka a Kubálek dotáhli náskok domácích až ke dvaceti bodům. Hra se, alespoň co se týče bodového rozdílu, vyrovnala. Díky tomu, že Nymburku patřily dva poslední střelecké úspěchy prvního poločasu, zvýšil svoje vedení na nadějných 26 bodů.

O poločasové přestávce bylo asi v šatně hostů dusno, protože 61 obdržených bodů svědčilo o špatné obraně. Ani vstřelených 35 bodů určitě trenéra Janíka netěšilo. To v šatně ECM bylo o mnoho veseleji. Výrazný náskok dával možnost hráčům Nymburka hrát uvolněně, plnými doušky si vychutnávat krásu basketbalu a především bavit spokojené domácí fanoušky v zaplněné hale. Trenéru Ježdíkovi to také dalo možnost zapojit do hry úplně všechny hráče z lavičky. O pohodě celého týmu svědčilo i to, že každý se alespoň dvěma body zapsal do střelecké listiny.

I když se Nymburk ve druhém poločase vyvaroval hluchých míst, přeci jen dovolil Kunínu, aby ukázal svou střeleckou sílu. Rozdíl se sice vyšplhal po dvou minutách třetí čtvrtiny na 31 bodů, ale celá desetiminutovka skončila vítězstvím hostů o dva body. Přispěla k tomu i stoprocentní úspěšnost Kunína z čáry trestného hodu v této části hry, což korespondovalo se zvýšením aktivity hostů v útoku.

Do poslední části hry poslal trenér Ježdík na úvod základní pětku. Ta opět ukázala svou sílu. Překvapeným hostům v prvních devadesáti vteřinách nastřílela 11 bodů (z toho 3 trojky), aniž by jediný dostala. Právě poslední trojka Johnsona připsala na ukazatel skóre třetí číslici. Vedení ECM se tak vyšplhalo až na 35 bodů a až do 37.minuty se drželo nad třicítkou. Pak sice po sedmi bodech Kunína klesl rozdíl na 23 bodů, ale čerstvý Špička trojkou a zpod koše zvýšil už tak jednoznačné vedení domácích. Poslední zápis mezi střelce patři Vorlíčkovi, který podtrhl bodový účet Nymburka pod číslem 124.

Body: Johnson 25 (8 doskoků), Mujagič 23 (5 trojek), Trnka 18, Nečas 18 (8 doskoků), Kubálek 10, Whitfield 10 (8 asistencí), Zídek 8, Špička 5, Vorlíček 3, Řeřábek 2, Votroubek 2 - Callahan 31 (9 doskoků), Bobb 22 (4 trojky), Štec 18, Žarkovič 11 (5 asistencí), Hájek 6, Pelikán 4, Weiss 3, střelba 3b.: 26/11:22/9; střelba 2b.: 61/41:35/20; TH: 12/9:32/28; doskoky: 34:23; chyby: 25:14; 5 chyb: 38. Pelikán; rozhodčí: Šedivý a Karásek, nejlepší hráč: Denis Mujagič