A tým | Mattoni NBL - 10.03.2004

BK Opava 1 BK Opava 1Domácí
83
98

Nymburk si vítězstvím v Opavě a díky porážce Brna v Novém Jičíně upevnil první příčku průběžného pořadí a jen souhra mimořádných okolností by jej mohla v prvního místa před play off odsunout. Nymburk odjížděl na palubovku dosavadního jediného přemožitele, přesto vedoucí družstva Šístek byl o vítězství přesvědčen: „Tentokrát si je vychutnáme a vrátíme jim tu porážku i s úroky.“ Skutečně na jeho slova došlo. Hostujícím hráčům se podařilo odříznout domácí rozehrávku a také produkoval kvalitní osobní obranu po celém hřišti. Nymburští splnili trenérovi pokyny a díky tomu nutili domácí hráče k častým chybám. Dvacet ztracených míčů bylo pro Opavské velkým handicapem. I když Czudek nastoupil na více než 20 minut, byl na něm vidět herní výpadek.

Opava se pustila do Nymburka se zónovou obranou, ale její úspěšnost byla nízká. O bodový příděl se starali především Jiří Zídek (12 b. za prvních 6 minut), také skvěle hrající Radek Nečas. Svou troškou do mlýna přispěli Votrobek, Mujagič i Whitfield. Stav zápasu byl vyrovnaný jen do konce třetí minuty (8:10), pak hosté využili několika ztrát míče a v polovině páté minuty po Nečasově zárazu vedli o deset bodů. Domácím nepomohl ani oddechový čas a v průběhu první čtvrtiny dokázali jen na pár okamžiků po dvou trojkách stačit náskok ECM pod deset bodů. „Připravovali jsme se pečlivě na úvod zápasu a průběh první čtvrtiny dal rámec vývoje celého zápasu. Opava se mohla do zápasu vrátit jen po našich chybách,“ komentoval úvod trenér Ježdík.

Ve druhé čtvrtině se na začátku Opava dotáhla na sedm bodů, trenér Ježdík si vzal time out a během pár chvil byl náskok ECM dvojnásobný. To ale nebylo vše. Nymburk i nadále pokračoval v úspěšné  střelbě a kvalitní obraně. Když Votroubek a Mujagič přidali v těsné sledu dvě trojky, vedl lídr Mattoni NBL dvě minuty před poločasem o 20 bodů (30:50). Do konce poločasu se povedlo domácím stav zápasu jen kosmeticky upravit. „Kdybychom se nedopustili několika zbytečných chyb v obraně, mohl být náš náskok pětadvacetibodový,“ hlásil o přestávce Rudolf Šimeček.

Ve třetí čtvrtině ještě domácí hráči zkusili zařídit obrat v zápase a během tří minut dostali náskok Nymburka na devět bodů. Trenér Ježdík si vybral oddechový čas. Po něm Mujagič trojkou vrátil hostům klid, ten potom umocnil Johnson získaným míčem a Whitfield dvěma šestkami dal najevo, že ECM nehodlá připustit jakékoliv drama. Rozdíl ve skóre se pak opět udržoval v rozpětí 13-18 bodů. Ve stejném duchu se nesla i poslední část hry. Nymburk si v 35.minutě vypracoval opět dvacetibodový náskok, pak ovšem polevil na chvíli v koncentraci a výsledkem byla drobná úprava rozdílu ve skóre. Vedení Nymburka a herní pohoda byla tak veliká, že nikdo nemohl ani na okamžik zapochybovat, kdo si odnese dva body za vítězství. „V celém zápase jsme hráli naši hru. K našemu vítězství nebylo třeba vyvinout žádného velkého úsilí,“ shrnul zápas ředitel klubu ECM R.Šimeček. Nymburským hráčům se kromě střelby z perimetru podařilo opět dobře doskakovat pod oběma koši. „Od začátku února věnujeme hodně úsilí doskokům. Myslím, že se nám tato finální část obrany nyní daří,“ poznamenal trenér Ježdík.

Nymburk podal opět dobrý kolektivní výkon, z něhož vystupuje Jiří Zídek, který byl především v úvodu tahounem družstva. Výborný zápas sehrál Radek Nečas, který nejen že výborně bránil, ale dokázal se prosadit i v útoku při průnicích pod koš. Johnson předvedl velice dobrou obranu a zaznamenal také double-double (16 bodů, 12 doskoků). Škoda jen, že se někteří hráči soupeře stávají terčem vulgárních projevů některých fanoušků Opavy.

Body: Staněk 20, Stuchlý 15, Beneš 14, Sokolovský 12, Klapetek 10, Sucharda 7, Czudek 5 - Zídek 24, Nečas 16, Johnson 16, Whitfield 14, Mujagič 14, Votroubek 8, Trnka 5, Vorlíček 1,; střelba 3b.: 24/7:19/9; střelba 2b.: 29/20:44/25; TH: 27/22:22/21; doskoky: 23:28; chyby: 18:23; 5 chyb: 39. Sokolovský; TCH: 16. Trnka; rozhodčí: Vrážel a Hartig; 1200 diváků; nejlepší hráč: Zídek Jiří, čtvrtiny: 18:31, 19:23, 25:25, 21:19