A tým | Mattoni NBL - 20.03.2004

A plus Brno A plus BrnoDomácí
89
82

Nymburk našel druhého přemožitele. Vítězství sice domácí hráče potěšilo, ale na jistotě prvního místa ECM před play-off to nic nezměnilo.

Nymburští hráči odjeli k zápasu pouze v deseti. Na palubovce se neobjevil Standa Votroubek, který si doléčuje zranění , a tak před závažnějším koncem sezony dostal volno. Chyběl také Maurice Whitfield za potyčku při zápase s USK. „Jeho absence byla těžší, než jsme si mysleli. Hra nebyla tak propracovaná,“ poznamenal V.Šístek, vedoucí družstva. I když rozehrávači Vorlíček (20:30 min) a Řeřábek (19:30 min) hráli podle svých možností, bylo vidět, že v dosavadním průběhu nedostali tolik příležitostí nastoupit v zápase na palubovku. „Oba hráli trochu křečovitě a zodpovědnost z utkání se druhým týmem tabulky jim brnkala na psychiku,“ dodal Šístek. Také Johnsonovi chyběl jeho zaoceánský parťák, a tak bral odpovědnost více na sebe a přeci jen střelecky se mu tolik nedařilo. Naopak v družstvu Brna zahrál velice dobrý zápas Benda. Stal se nejlepším střelcem svého týmu, ale daleko důležitější roli sehrál na doskoku. Osmnáctkrát dokázal pod oběma koši vybojovat míč a výrazně tak přispěl k vítězství svého družstva i v tomto statistickém ukazateli. „Benda zahrál výborně, dokázal doskočit i z druhé vlny, přičemž přeskákal i Radka Nečase,“ zhodnotil Šístek.

Ráz celému zápasu dala první čtvrtina, kterou domácí o devět bodů vyhráli. „Dostávali jsme snadné koše z rychlých protiútoků, které byly výsledkem jejich úspěšných obranných doskoků,“ všiml si R.Šimeček. Dvě minuty po začátku zápasu už Nymburk prohrával o šest bodů (8:2), ale díky Mujagičovi a Zídkovi se na začátku páté minuty na pár okamžiků ujal vedení (8:10). To však vydrželo pouhých 15 vteřin. Po oddechovém čase trenéra Pospíšila překlopili definitivně misku vah Adžič s Warrickem. V posledních třech minutách první čtvrtiny se hostům podařilo koš Brna pouze ostřelovat, ujala se až osmá střela. Johnson trojkou stlačil ztrátu pod deset bodů. „Nezachytili jsme nápor soupeře, který mu vynesl desetibodový náskok, jenž jsme za celý zápas nedokázali zlikvidovat,“ řekl trenér Ježdík. Ani druhá čtvrtina nepřinesla změnu hry. Skóre přibývalo na obou stranách pravidelně, takže se bodový rozdíl mezi družstvy téměř neměnil a osciloval mezi 7 a 11 body po celých deset minut.

Ve druhém poločase byla hra vyrovnaná. „A PLUS dávalo snadné koše, zatímco my jsme se na ty naše hodně nadřeli,“ soudil po zápase Šimeček. Ve třetí desetiminutovce záhy po úvodním rozskoku potěšil své příznivce trojkou Pavlík, a tak vedení domácích narostlo na 13 bodů. Dvě minuty před koncem tohoto hracího období však ještě o dva bodíky povyskočilo. Určitou nadějí pro Nymburk bylo, že tři pivoti Brna Adžič, Benda a Svoboda měli na svém kontě po čtyřech osobních chybách. Před poslední části hry ztrácel Nymburk jen deset bodů, a tak se v posledním dějství pokusil ještě o zvrat v zápase. Ve 35.minutě chybělo do vyrovnání šest bodů, ale Benda košem po útočném doskoku a Černošek z trestných hodů opět upravili na deset (75:65). V následujícím protiútoku zastavil Benda Zídka nedovoleným zákrokem, ale vzhledem k tomu, že to byl již pátý faul, musel nedobrovolně ven. Posouzení kontaktu rozhodčími se vůbec nelíbilo domácímu trenérovi, jenž počastoval rozhodčího Šedivého něčím, co se arbitrovi zápasu nezamlouvalo. Následoval trest ve formě technické chyby. Nymburk dostal možnost vystřelit čtyřikrát z čáry trestného hodu a poté ještě rozehrát za strany. Zídek proměnil tři šestky, ale trojka Johnsona, která by znamenala dotažení na tři body, se nepovedla. „Soupeř byl vývojem utkání nalomený, ale nám se poslední krok nepovedl,“ mrzelo Šimečka. Přesto se tři minuty před koncem podařilo přiblížit na pět bodů. „Chyby z prvního poločasu jsme po přestávce poněkud napravili, ale když ztráta klesla na pět bodů a rýsoval se zvrat, dopustili jsme se řady chyb a zbytečných faulů,“ litoval trenér Ježdík. Brňané navíc v závěru z deseti trestných hodů proměnili devět, a tak se kýžený obrat v utkání nekonal.

Body: Benda 21, Warrick 18, Adžič 14, Černošek 12, Pavlík 9, Gajdošík 6, Klimek 6, Svoboda 3 - Johnson 24, Zídek 16, Nečas 11, Mujagič 9, Trnka 7, Vorlíček 6, Novotný 5, Řeřábek 4, střelba 3b.: 13/2:16/5; střelba 2b.: 56/29:51/21; TH: 29/25:34/25; doskoky: 45:34; chyby: 30:25; 5 chyb: 31. Adžič, 36. Benda, 39. Černošek - 32. Trnka, 38. Vorlíček, 39. Nečas, TCH: 36.trenér Pospíšil, rozhodčí: Šedivý a Vyklický; 1600 diváků; nejlepší hráč: Benda Petr