A tým | Mattoni NBL - 27.03.2004

Mlékárna Kunín Mlékárna KunínDomácí
94
97

V zápase, který nemohl nijak promluvit do postavení týmů v tabulce, zvítězil díky lepší koncovce hostující Nymburk.

Mnoho nechybělo, aby zápas předposledního kola dlouhodobé části Mattoni NBL vyvrcholil v prodloužení. Největší bodový rozdíl ve druhém poločase mezi oběma družstvy byl pět bodů. V samotném závěru nakonec rozhodovala přesnější ruka z čáry trestných hodů. Zatímco nám se podařilo proměnit tři ze čtyř, domácím pět šestek přineslo jen dva body.

V prvním poločase se Nymburk naladil na vlnu Kunína a zapomněl si v šatně obranné dovednosti. „Bohužel jsme se nepoučili z několika předcházejících zápasů Kunína a nechali jsme je hrát jejich útočnou hru,“ kritizoval hru svého týmu Rudolf Šimeček. Kunínští hráli pouze v devíti. Do nepodstatného zápasu nenastoupili Callahan (pro virózu) ani Bobb (pro zranění třísel), ovšem zbývající hráči vycítili šanci přesvědčit trenéra o svých kvalitách, a tak podávali velice dobrý výkon. „To je častý jev, že tým bez hlavních opor podá velmi bojovný výkon,“ potvrdil Šístek. V prvních dvou minutách se domácí dostali do šestibodového vedení (8:2), ale za další dvě minuty bylo téměř srovnáno. Ovšem po dvou koších Kunína měli opět pět bodů náskok Mlékaři. Stačila minuta a půl a hosté zásluhou tří trojek uchvátili vedení (17:20). Domácí předvedli podobnou sérii, „jen“ z dvojkových pokusů, ale v konečném efektu zvrátili vývoj zápasu na svou stranu. „Nedokázali jsme v první čtvrtině zachytávat rychlé protiútoky soupeře a krok jsme drželi jsem díky úspěšné střelbě trojek,“ shrnul trenér Ježdík prvních deset minut. V průběhu druhé čtvrtiny jsme dokázali maximálně srovnat, ale nikdy jsme se nedostali do vedení. Naopak domácí v 16.minutě zvýšili až na rozdíl osmi bodů, což bylo v celém průběhu zápasu jejich nejvyšší vedení. „Pokud se obrana výrazným způsobem nezlepší, budeme mít velké problémy dovést zápas do vítězného konce,“ komentoval o poločasové přestávce R.Šimeček z Nového Jičína divoké skóre.

Trenér Ježdík udělal v šatně trochu průvan a naši se zlepšili především v obraně. Body se přestaly sypat jako v prvním poločase a domácí ve třetí čtvrtině dali první bod ze hry až na začátku páté minuty. Do té doby skórovali pouze třikrát ze šestek. Nymburští také množstvím úspěšných pokusů neoplývali, ale přesto to stačilo, aby bodově předhonili soupeře. Do konce třetí části hry však o vedení přišli a opět jen dotahovali mírný náskok Kunína.

Ani v poslední části hry se obraz hry nezměnil. Přesně v polovině závěrečné desetiminutovky sehráli Mujagič se Zídkem osvědčenou kombinaci zakončenou „pivotskou“ trojkou a vedli jsme. Žarkovič odpověděl stejnou mincí. V zápětí překlopil skóre Mujagič, ale po pár vteřinách zamířil pro pět osobních chyb na střídačku a Šoška otočil. Následující protiútok nezakončil dobře Zídek, ale Whitfield jeho pokus doskočil, vytáhl míč na číhajícího Kubálka a ten se z perimetru nemýlil. Další Nečasův útočný doskok Johnsonovy nepřesné šestky zakončený úspěšnou střelou znamenal pětibodové vedení Nymburka. Domácí však díky nejlepšímu střelci Šoškovi a poté Krbovou trojkou vyrovnali. V protiútoku Whitfield ztratil míč a Votroubek zastavil Pelikána jen za cenu osobní chyby. Postižený hráč však ani jeden trestný hod neproměnil. To Whitfield byl na druhé straně z pole úspěšný. Sice jsme vedli 92:94, ale rozhodčí Rozsypal potrestal technickou chybou Johnsona. Ta dokonce znamenala pro Ashanteho pátý faul. „Ejdžej reagoval na ohlasy z publika a rozhodčí Rozsypal to pochopil jako kritiku vůči jeho osobě,“ vysvětlil vedoucí družstva Šístek takové naše citelné oslabení. Domácí proměnili nařízený trestný hod, avšak následující výhodu postupného protiútoku promarnili faulem Pelikána na Whitfielda. Nymburský rozehrávač prokázal pevné nervy a obě šestky proměnil (93:96). Do konce zápasu zbývalo jen pár vteřin, a tak přišly na řadu taktické fauly. Cílem Nymburka bylo nepustit domácí do střelby trojek, proto Zídek fauloval Štece hned v zárodku akce. Ten proměnil pouze jednu šestku. Po vyhození zpod koše atakoval Krba nedovoleně Kubálka a ten byl z čáry trestných hodů úspěšný také jen z padesáti procent. Časomíra se však přeci jen o kousek pohnula, a tak jeho šestka byla posledním bodem zápasu.

„Jsem pochopitelně rád, že jsme vyhráli, přestože jsme zápas nezačali dobře. Domácí i bez Američanů dokázali, že jsou dobrým týmem,“ složil kompliment soupeři vítězný trenér Ježdík. Nymburští Američané dokázali oba zaznamenat double-double Johnson 24 bodů a 11 doskoků, Whitfield 13 bodů a 10 doskoků (z toho 6 útočných!), nejlepším střelcem se však stal Zídek s 25 body a pěti asistencemi. „Jirka jako jediný snese přísnější měřítko, ostatní si možná mysleli, že se Kunín porazí sám. Možná taky už byli hráči myšlenkami v play-off. Nakonec se ale všichni, kteří byli na palubovce, zasloužili o zisk 29.vítězství v letošní sezoně,“ řekl po zápase Šístek. Díky vítězství v Kuníně bude mít Nymburk, i bez ohledu na poslední zápas, na svém kontě nejvíce vyhraných zápasů po dlouhodobé části za posledních šest sezon.

Body: Štec 26, Šoška 21, Žarkovič 15, Kovář 14, Hájek 8, Hovaňák 3, Krba 3, Weiss 2, Pelikán 2 - Zídek 25, Johnson 24, Whitfield 13, Mujagič 11, Kubálek 9, Votroubek 8, Nečas 5, Trnka 2; střelba 3b.: 18/7:26/11; střelba 2b.: 47/28:41/23; TH: 28/17:29/18; ztracené míče: 15:21, doskoky: 25:36; chyby: 23:30; 5 chyb: 35. Kovář - 36. Mujagič, 38. Nečas, 40. Johnson; TCH: 40. Johnson; rozhodčí: Zachara a Rozsypal; 1050 diváků; nejlepší hráč: Zídek Jiří, čtvrtiny: 28:28, 29:29, 17:17, 20:25