97
BK Opava 1 BK Opava 1 Hosté
89

I když Opava předvedla velice dobrý výkon, na Nymburk to nestačilo.

Do konce čtvrté minuty se oba týmy oťukávaly a chvíli vedlo jedno, chvíli zase druhé mužstvo. Na domácím družstvu, které hrálo laxně, bylo vidět, že si nehodlá příliš lámat hlavu s obranou. Ani Opava si na obraně nedala tolik záležet, a protože se oběma družstvům dařilo střelecky, byl zápas vyrovnaný. Od páté minuty nasadila Opava k trháku. Domácí obrana měla okének více než trenér Ježdík před zápasem předpokládal, a tak došlo k radikální obměně hráčů na palubovce. Johnsonovi se během šesté minuty vystřídali všichni spoluhráči. Moc platné to však nebylo. Opava v kumulaci bodů na svém kontě nerušeně pokračovala. Její střelci nalézali obrovské prostory na hranici tříbodové vzdálenosti, ale nymburští hráči jim nekladli větší odpor ani při průniku pod koš. Nebylo proto divu, že těsně před koncem čtvrtiny vedli hosté už o 14 bodů, přičemž o kvalitě domácí obrany svědčilo 34 inkasovaných bodů. „Hráli jsme trochu nedbale,“ červenal se Whitfield. „Opět jsme jako v minulém utkání nezachytili začátek zápasu, ale i v tomto případě si myslím, že je to způsobeno především tím, že hráči jsou už myšlenkami v play-off,“ komentoval první čtvrtinu Vratislav Šístek.

Ani první polovina druhé čtvrtiny nepřinesla zvrat. V prořídlých diváckých lavicích začínaly narůstat obavy, jen bubeníci nešetřili kůže svých nástrojů a nepropadali panice. První je vyslyšel v polovině 15.minuty Johnson, který nejdříve trojkou a poté smečem přiblížil domácí na pět bodů. Sucharda sice na chvíli trestnými hody přibrzdil nadšení domácích, ale po Ashanteho asistenci Nečas proměněným trestným hodem ještě bod ubral. Když po chvíli Johnson druhou smečí snížil na rozdíl jednoho koše, zdálo se, že krize je překonána. Na kýžené vyrovnání se však čekalo až do poslední minuty a zařídil ho Kubálek košem za tři body. Poslední slovo patřilo Staňkovi, který košem s faulem poslal do šatny spokojenější hosty. „Laxností v prvním poločase jsme umožnili Opavě velké množství lehkých střel a jen díky štěstí jsme s hosty drželi krok. Náskok Opavy mohl být ještě větší a tím by se přímo úměrně zvyšovaly naše problémy ve druhém poločase,“ shrnul první polovinu zápasu Ježdík.

Devadesát vteřin v úvodu druhého poločasu znamenalo zásadní obrat v průběhu zápasu. Sedm bodů Mujagiče a po dvou Whitfielda a Johnsona přineslo zisk osmibodového vedení. Nebylo to však jen zásluhou přesné střelby, ale především výrazně zlepšené obrany. „Všichni hráči a ne jen dva, začali hrát celoplošně, čímž dostávali hosty pod mnohem větší tlak,“ vysvětlil nymburský kouč zásadní obrat v utkání. Do 25.minuty Nymburk získal více než desetibodový náskok a opět ve své aktivitě malinko polevil. To pro Opavu znamenalo, že se bodový odstup přestal zvyšovat a ustálil se na přibližně devíti bodech. Obě družstva až do konce zápasu tento rozdíl udržovala. Na reakci některých hráčů Opavy (konkrétně Suchardy) bylo vidět, že jim takový průběh zápasu nevyhovuje a jen bezmocně bouchali míčem o zem nebo jej odmrštili z hřiště ven.

„Pokud jsme stačili se silami, drželi jsme s favoritem krok. Já osobně jsem s výkonem svých hráčů spokojen, myslím si, že jsme s tak silným družstvem jako je Nymburk, uhráli dobrý výsledek,“ poznamenal na tiskovce trenér poražených Jan Kozák. „Jsme rádi, že jsme i v tomto zápase uhájili neporazitelnost na domácí palubovce a doufám, že se to nezmění ani v nadcházejících zápasech play-off,“ přeje si vedoucí družstva Šístek.

Body: Whitfield 25, Johnson 24, Zídek 13, Kubálek 12, Nečas 10, Mujagič 7, Trnka 6 - Staněk 23, Sucharda 19, Czudek 16, Klapetek 12, Beneš 9, Sokolovský 8, Kramný 2; střelba 3b.: 18/7:23/10; střelba 2b.: 45/34:30/20; TH: 14/8:22/19; doskoky: 24:16; fauly: 19:16; rozhodčí: Volejník a Kurz; 500 diváků; nejlepší hráč: Whitfield, čtvrtiny: 22:34, 29:20, 25:15, 21:20