A tým | Mattoni NBL - 04.04.2004

107
Sparta Praha Sparta Praha Hosté
86

Nymburští basketbalisté v prvním zápase čtvrtfinále proti Spartě naznačili, jak by se měl dále vyvíjet duel mezi lídrem po dlouhodobé části nejvyšší soutěže a osmým celkem ligového pořadí.

V jednoznačném zápase se Sparta ani jednou nedostala do vedení. Nymburk diktoval v první čtvrtině tempo od úvodních minut především obranou postupného útoku soupeře. Jen při rychlých protiútocích měla Sparta prostor pro skórování, ale příliš šancí nedostala. Domácí vyvíjeli dokonalý tlak na rozehrávku Sparty a Mujagič dostal za úkol strážit nejnebezpečnějšího skórera hostů Pavla Miloše. Ten sice zařídil první dva koše Sparty, ale potom se do šesté minuty k míči pořádně nedostal a trenér Geršl ho posadil na lavičku. Prezident klubu Majerik potom na tiskovce vysvětlil, že to bylo pro nebezpečnou hru jeho strážce. Tento názor nesdílel ani Denis, ani trenér domácích Ježdík ba ani rozhodčí zápasu. Faktem je, že se pan Majerik dožadoval „svých“ práv tak vehementně, že se několik minut nehrálo. Výsledkem bylo, že rozhodčí Paulík nařídil Spartě další oddechový čas, shodou okolností ten první time out si trenér Sparty vyžádal bezprostředné před tím. V té době byl náskok Nymburka dvanáctibodový (22:10).

Krátké přerušení nijak nevyvedlo domácí z konceptu, který si na zápas připravili a i nadále pokračovali v bodovém přídělu zakřiknuté Spartě. V šesté minutě nastoupil na plac nejlepší současný trojkař Mattoni NBL Pavel Kubálek (úspěšnost doposud 55,6%) a po půldruhé minutě se uvedl prvním úspěšným košem z dálky. Za chvíli si z něho vzal příklad Zídek a po nacvičené akci s Whitfieldem se nemýlil. V posledních dvou minutách již padly jen tři body, a tak se po prvních deseti minutách mohl radovat více exsparťanský kouč, ve službách Nymburka Michal Ježdík.

Po krátké přestávce se jako první trefil do koše za tři body Velenský. Po něm Trnka vrátil do koše odraženou střelu Whitfielda, ale protože byl při střelbě faulován, dostal možnost ještě jedné šestky. Bohužel jí neproměnil, a tak se k míči dostal Kraus. Neuběhl ani pět metrů a už ho o míč připravil Whitfield a vzápětí znovu trestal. Jeho koš znamenal zisk dvacetibodového náskoku domácích. Poté přišla trojková série Kubálka, kterého třikrát soupeř nechal na pravé straně chvíli bez dozoru a Pavel se pomstil devíti body. Další dvě trojky sice neproměnil, ale zastoupil ho z levé strany Votroubek. Náskok se od té doby pohyboval kolem 25 bodů až do konce prvního poločasu.

Po změně stran prezentoval nadvládu Nymburka dvěma smeči odpočinutý Johnson (střídal v 17.minutě) a odstup Nymburka se pomalu šplhal ke třicítce. Po trojce Mujagiče se ve 25.minutě k této hranici přiblížil na jediný bod. Tím jakoby domácí splnili úkol a přenechali iniciativu hostům. Sparta v posledních čtyřech minutách třetí čtvrtiny neustále ubírala bod za bodem. Pomohlo jim k tomu snížení koncentrace domácí obrany a k lehkým košům Sparty přispěly také čtyři ztracené míče domácích. Pražané tak ubrali z náskoku Nymburka celou polovinu. Tuto čtvrtinu hosté dokonce o devět bodů vyhráli.

Do poslední části zápasu opět nastoupila základní pětka domácích a brzy si vybojovala opět dvacetibodový náskok. Zasloužil se o to bodově především Whitfield, který se ke konci propracovával na post nejlepšího střelce svého týmu. Za zmínku stojí ještě drobná šarvátka mezi aktéry zápasu, kterou zažehl běžný faul Bohunického, po kterém se však na zemi ocitl Maurice Whitfield. Na jeho obranu přispěchal Nečas a o dvě hlavy menšího Bohunického odnesl z ohniska napětí. Vše se obešlo bez dalšího zásahu rozhodčího. Pak se ještě chvíli slovně jiskřilo mezi Mujagičem a Danielem Doušou, ale opět v rámci pravidel, i když ruce ze sparťanské lavičky naznačovaly směrem k rozhodčímu Karáskovi písmenko „T“. Ten si však nenechal poradit a rozepře po chvíli skončila.

Hra se uklidnila, ale zásluhou Milošových pěti bodů Sparta Nymburk přibrzdila. Vývoj vybídl domácího kouče k početnějšímu střídání. Na hřiště přišel Votroubek, Kubálek a také Trnka, který ve 37.minutě zaokrouhlil počet domácích bodů na rovnou stovku. Po něm ještě vylepšili počet bodů svého celku Votroubek, jenž přidal jednu trojku a Kubálek, který se v pořadí pátou trojkou dostal na pozici druhého nejlepšího střelce svého celku. Nymburk přehrál svého soupeře na všech střeleckých pozicích a v počtu ztracených míčů zaostala Sparta o sedm. Lepší byli hosté jen na doskoku, ale to v tomto zápase nebylo rozhodující.

Body: Whitfield Lamar 18, Kubálek 17, Johnson 14, Nečas 13, Zídek 13, Mujagič 12, Trnka 11, Votroubek 8, Vorlíček 1 - Miloš 19, Douša David 16, Douša Daniel 12, Novák 8, Soukup 8, Kraus 7, Dvořák 5, Velenský 5, Marek 3, Bohunický 3; střelba 3b.: 23/10:25/9; střelba 2b.: 43/31:37/22; TH: 18/15:21/15; doskoky: 26:28; chyby: 23:18; 5 chyb: 40. Kubálek Pavel; rozhodčí: Paulík a Karásek; 800 diváků; nejlepší hráč: Kubálek Pavel, čtvrtiny 34:15, 27:23, 21:30, 25:18