A tým | Mattoni NBL - 11.04.2004

101
Sparta Praha Sparta Praha Hosté
87

Nymburk se po třech zápasech čtvrtfinále play-off probojoval mezi nejlepší čtyři a v semifinále změří síly s vítězem duelu Děčín-Opava.

Stejně jako v předchozích dvou zápasech nedostala Sparta od Nymburka šanci pomýšlet na vítězství a Středočeši to potvrdili pokaždé více než stovkou vstřelených bodů. Na druhou stranu je třeba pochválit Spartu za hrdinný odpor, který přicházel především v čase, kdy Nymburk pod dojmem výrazného náskoku polevil. Sparta dokázala potrestat ztrátu koncentrace i v tomto zápase. Hosté na Velikonoční neděli opět potvrdili, že trojku může dát kdokoliv. V první čtvrtině to byl osmnáctiletý David Marek, který dostal díky zranění Velenského od trenéra Geršla šanci a odměnil se mu až zázračnou střelbou trojek (4/4). Také v poslední části hry se postarala střelba Pražanů z perimetru o stažení dvacetibodového náskoku na pouhé 4 body.

Nymburští hráči po zkušenostech z předchozích utkání pilovali doskoky a v tomto zápase se to projevilo především v útočném doskakování. Králem pod košem Sparty byl Radek Nečas, který k pěti útočným doskokům přidal i sedmdesáti procentní úspěšnost střelby zpod koše a se 17 body byl třetím nejlepším střelcem domácích.

Sparta opět v zápase ztrácela míče častěji než Nymburk, tentokrát to bylo jedenadvacetkrát a když se toto číslo připočítá k počtu doskoků, vyjde, že Pražané měli na svém kontě o deset střel na koš méně než Nymburk, což při přibližně stejné úspěšnosti střelby znamenalo konečný bodový rozdíl.

Zápas začal podle předpokladů nymburským tlakem, ze kterého domácí vytěžili šestibodové vedení. Zasloužily se o něj pokusy z bezprostřední blízkosti koše, neboť obrana tohoto území se Spartě nedařila. Rozjíždějící se vlak poněkud přibrzdil svou první trojkou Marek, takže po dalších třech koších (Mujagič 5 bodů) byl už na konci třetí minuty náskok dvouciferný. Pak ovšem za záchranou brzdu zatáhli trojkoví střelci Sparty v pořadí Marek, David Douša a Miloš a hosté byli zpátky v zápase. Za stavu 17:15 se po Whitfieldově asistenci z vysokého výskoku prosadil Johnson. Pak dala družstva po jednom koši na každé straně a trenér Geršl si svolal své hráče na poradu. Možná připomněl Markovi, že má dnes zlatou ruku a ten dvěma trojkami přivedl Spartu k remíze (23:23). Po raketovém nástupu domácích to bylo možná překvapení, ale po šesti trojkách Sparty ze sedmi pokusů se bohužel nedalo nic jiného čekat. Utkáním v první čtvrtině žila celá lavička Sparty, svou radost neskrýval ani prezident klubu Pavel Majerík. Do konce první části hry se domácím přeci jen podařilo získat nepatrný náskok.

Ve druhé čtvrtině Nymburk rozhodl o dalším průběhu zápasu. Nejdříve Sparta odmítla nabídku Nymburka dostat se do vedení, když nepotrestala ani faul Nečase už ve 4 vteřině, ani Johnsonovu ztrátu míče o 15 vteřin později. Naopak Mujagič zůstal na chvilku volný na perimetru a jak je jeho dobrým zvykem, trestal. Obrana Nymburka v protiútoku nechala Dvořákovi volný průchod až do koše a ten smečí získal 26.bod svého družstva. To ale byl na tři a půl minuty poslední zápis do listiny střelců hostujícího celku. V té době se o body starali střídavě Nečas (6b.) a Mujagič (8b.). Pak díky špatné obraně domácích si cestu pod koš probili Miloš s Novákem a trenér Ježdík reagoval oddechovým časem. Po něm se nymburští hráči snažili pronikat pod koš a sbírali jeden faul za druhým. Celkem osmkrát v řadě stáli nymburští na čáře trestných hodů a ani jednou se nemýlili. Stejně tak se zachoval i Whitfield, který jedním trestným hodem na bod přiblížil domácí dvacetibodovému náskoku. Poslední slovo patřilo minutu před koncem prvního poločasu Davidu Doušovi, který sice snížil, ale nic to nezměnilo na tom, že Nymburk v této části hry jednoznačně svého soupeře přestřílel.

Konec poločasové přestávky vyplnila skupina Easy Dance působivou ukázkou svého tanečného vystoupení ve slušivých tyrkysovo-černých úborech a pak už začal druhý poločas. Ve třetí čtvrtině padlo sice stejně bodů jako ve druhé, ale poměr byl ve prospěch Nymburka daleko nižší.  Sparťanská zóna přišla jako jediná možná odpověď na převahu Nymburka pod košem. Protože se domácím první tři střely z perimetru nevydařily, snížila Sparta na jedenáct bodů. Pak ale Nymburk přeci jen našel recept a další tři minuty vyhrál 10:0. Na dvacetibodovém rozdílu nezměnila nic ani Milošova trojka, ani Doušovy trestné hody, a tak po třetím hracím období byl náskok devatenáct bodů.

Až do poloviny 33.minuty se odstup Sparty držel kolem dvaceti bodů. K poslednímu vzepětí zavelel Novák první trojkou. Miloš po útočném doskoku ještě dva body ubral. Trnkova smeč v čase 34:11 byla  na tři a půl minuty posledním úspěchem domácích. Naopak Sparta se rychle po trojkách přibližovala. Když byl Dvořák za stavu 86:79 faulován Zídkem při střelbě z levého rohu, dostali hosté možnost třemi šestkami utkání zdramatizovat. Sparťan se opravdu nemýlil ani jednou a hostům najednou do vyrovnání chyběly dva koše. Ke všemu se ještě Špička dopustil útočného faulu a hosté dostali míč pod kontrolu. Soustředěný tlak Nymburka na rozehrávku přinesl své ovoce a David Marek míč ztratil. Jako z partesu rozehráli domácí útočnou akci a na jejím konci zůstal vlevo úplně volný Votroubek a trojkou rozjásal všechny fanoušky Nymburka. Neuplynulo ani půl minuty a tentokrát Johnson obral Marka o míč ještě jednou. Z další chytře připravené akce dal Ashante vysokým obloukem další trojku. Tím definitivně pohasly naděje Sparty na senzační vítězství a prodloužení série. Baťovský devětadevadesátý bod zařídil dvacet vteřin před koncem trojkou Zídek a všichni toužebně očekávali „kilo“. Nakonec přání nezůstalo nevyslyšeno. Pět vteřin před koncem napsal nádhernou tečku za zápasem i celou sérií Johnson, když jednou rukou zarazil míč skrz obroučku sparťanského koše.

Body: Mujagič 21, Zídek 19, Nečas 17, Johnson 13, Whitfield 11, Votroubek 9, Trnka 8, Kubálek 3 - Miloš 28, Marek David 15, Douša David 15, Dvořák 12, Novák 8, Kraus 4, Bohunický 3, Douša Daniel 2; střelba 3b.: 23/9:29/12; střelba 2b.: 47/28:31/17; TH: 22/18:22/17; doskoky: 31:28; chyby: 26:26; 5 chyb: 36. Nečas - 33. Bohunický; rozhodčí: Lukeš V. a Kapl;  700 diváků; nejlepší hráč: Zídek Jiří, čtvrtiny: 27:24, 28:14, 22:20, 24:29