A tým | Mattoni NBL - 21.04.2004

97
BK Opava 1 BK Opava 1 Hosté
70

Nymburským hráčům se podařilo zatáhnout za správný konec provazu v boji o finále a vyprovodili obhájce titulu z Opavy s téměř třicetibodovou výslužkou.

Hostující hráči nepřijeli do Nymburka prohrát. V první čtvrtině, kdy měli ještě dostatek sil, překvapili hráče i diváky pestrou hrou, na které bylo vidět, že hráči o sobě vědí. Hodně přihrávek bylo intuitivních. Naopak domácí hráči začali s větší nervozitou, vědomi si především odpovědnosti za první utkání, které by mohlo hodně napovědět o vývoji celé semifinálové série.

Výrazný rozdíl mezi oběma týmy byl v prostoru pod oběma koši. V obraně pochytali nymburští hráči téměř všechny nepřesné pokusy hostů. Největší magnet na míče měl v ruce Ashante Johnson, který doskočil jedenáctkrát a přispěl více než třetinou doskočených míčů k celkovému vítězství Nymburka v poměru 30:16. Na druhé straně hřiště se zase dokázali prosadit jak Trnka (střelba za dva body 6/6) tak Zídek (7/8).

Další herní činností, ve které hosté pokulhávali, byla úspěšnost střelby. Proti téměř šedesátiprocentní Nymburka, nabídla Opava jen čtyřicet procent. Jen z čáry trestných hodů byli Slezané úspěšnější, to jim ale přineslo při stejném počtu pokusů jen o dva body více než domácím. Střelecká nemohoucnost a dobrá nymburská obrana se ukázaly nejvíce ve druhé čtvrtině, kdy hosté dokázali dát pouze tři koše  ze hry (všechny Beneš) a dvě šestky.  Zvlášť tragický byl úsek mezi 11. a 17.minutou, kdy ze zoufalství střílel Klapetek třikrát za sebou neúspěšně trojku a stejně dopadly i tradiční opory Staněk a Sucharda. Z celkových sedmi pokusů se neujal ani jeden!

Jako už tradičně vyhrál Nymburk úvodní rozskok, ale k první střele se dostal hostující Staněk. Nemířil však dobře , Johnson míč doskočil a Zídek byl na konci protiútoku úspěšnější. Pak ještě jednou se domácí dostali do vedení, ovšem trojka Staňka znamenala obrat. Tentýž hráč přidal druhou trojku a když Czudek proměnil druhou šestku, vedli hosté o pět bodů. Na začátku šesté minuty bylo srovnáno.  Domácí tým drželi v té době nad vodou především Zídek (7 bodů) a Mujagič (5 bodů), tedy hráči s největšími mezinárodními zkušenostmi. Beneš sice opět poslal svůj tým do vedení, ale Nečas znovu vyrovnal. Půlminutka stačila Whitfieldovi, aby zužitkoval zvýšený tlak na soupeřovy rozehrávače Czudka a Beneše. Dva ztracené míče nabídly nymburskému tvůrci hry dva rychlé protiútoky a Maurice se nemýlil. Opava se ale nedala a do po Staňkově třetí trojce a Sokolovského koši přetáhla vedení na svou stranu. Mujagič svým osmým bodem v první čtvrtině převrátil poměr skóre na stranu domácích. Poslední slovo však měli Sokolovský s Benešem a ke krátké poradě s trenéry mezi čtvrtinami šla veseleji Opava.

Po několika vteřinách další části hry zvýšil Beneš náskok na čtyři body a dosažená pětadvacítka na kontě Opavy se na dlouhých šest minut zasekla. Opavští si sice vytvářeli střelecké pozice, ale ani jeden z devíti pokusů neprošel obroučkou. Body na straně domácích nepřibývaly nijak rychle, ale zato pravidelně. Po šňůře 14:0 se domácí poprvé dostali do dvouciferného vedení. Jediný opavský střelec této herní části Beneš ještě dvakrát dokázal zakončit, ale Nymburk vždy našel odpověď.

Ještě chvíli na začátku třetí části hry se Opava držela na desetibodovém manku. Mezi 22. a 27. minutou se vyšplhal rozdíl po Špičkově trojce na více než dvacet bodů. Nymburk zvýšil agresivitu obrany a hosté si s ní nevěděli rady. Také se trochu začalo na palubovce jiskřit, ale žádný z kontaktů nepřerostl přes únosnou mez. Nymburk ve třetí čtvrtině získal rozhodující náskok a mohl tak do poslední části hry nastoupit v klidu se třiadvacetibodovým náskokem. V poslední minutě třetí čtvrtiny odkulhal na střídačku Sokolovský, který po souboji o míč se Špičkou zavadil o padajícího Johnsona. Pád po efektně vypadajícím saltu uzavřel jeho další pobyt na palubovce. To ještě oslabilo už tak dost prořídlé řady hostujících hráčů.

Poslední čtvrtina se už dohrávala bez agresivní obrany. Hosté v ní zaznamenali svůj 50.bod, což se mužstvu s tak zkušenými střelci často nestává. Opavští hráči zůstávali na perimetru sami a mohli si pěti trojkami alespoň trochu vylepšit svůj střelecký profil. Čtvrtinu, která byla nejproduktivnější ze všech (padlo 50 bodů), provázel v závěru skandovaný potlesk osmi set přítomných diváků provázený slovy: „Hoši, děkujem“.

body: Johnson 20 (12 doskoků), Zídek 19 (6 doskoků), Mujagič 17 (5 trojek), Trnka 13, Whitfield 9, Kubálek 8, Špička 4, Nečas 4, Vorlíček 3 - Staněk Pavel 21 (6 trojek), Beneš 17 (7/10 za 2.body), Sucharda 16, Sokolovský 8, Czudek 6 (pouze z TH), Kramný 2; střelba 3b.: 22/10:26/9; střelba 2b.: 42/28:34/15; TH: 16/11:16/13; doskoky: 36:20; chyby: 20:18; rozhodčí: Lukeš V. a Hartig; 800 diváků; nejlepší hráč: Zídek Jiří, čtvrtiny: 21:23, 19:8, 30:16, 27:23