A tým | Mattoni NBL - 24.04.2004

BK Opava 1 BK Opava 1Domácí
88
101

Výborně hrající Opavě nedal nymburský tým šanci a od postupu do finále ho dělí pouze jedno vítězství.

Nymburk předvedl i v Opavě, že díky většímu počtu hráčů, které mohl zapojovat do zápasů během celé sezony, je na tom fyzicky lépe než soupeř. Naše hráče přivítala ve slezské metropoli melodie z filmu Sedm statečných, ale filmový happyend se nekonal. Tentokrát jsme však museli zúžil počet hráčů, kteří mohli zasáhnout do utkání. Nemohl nastoupit Trnka, který si léčil zraněné koleno, a proto plnou čtyřicítku odtáhl jak Zídek, tak Johnson, deset vteřin chybělo i Whitfieldovi.

V první polovině zápasu, dokud ještě domácí stačili se silami, produkovali kvalitní obranu a z pochopitelných důvodů pomalejší hru dokázali vnutit i našim hráčům. Nedařilo se nám střelecky hlavně před první krátkou přestávkou mezi čtvrtinami, kdy z deseti pokusů ze hry jsme dokázali propašovat obroučkou jen dva. Poslední pětiminutovku vyhrála Opava 14:6, proto jí na konci první čtvrtiny patřilo šestibodové vedení. Samotný úvod zápasu byl však vyrovnaný. Bodový přísun na naše konto zajišťoval jako již tradičně Radek Nečas (dal prvních sedm bodů), a poté ho nahradil Johnson. Už ve čtvrté minutě však musel Radek po dvou faulech následujících bezprostředně za sebou, na lavičku. Po rychlém protiútoku v polovině prvního hracího období, upravil Johnson na 13:15 a pak se střelecká štěstěna odvrátila zády. Vedle pálili i takoví střelci jako Zídek, Mujagič nebo Whitfield, zato domácí Klapetek i Stuchlý se činili.

Domácí se na začátku druhé čtvrtiny mohli přesvědčit, jak je šestibodový náskok titěrný. Stačily dvě trojky (Kubálek a Zídek) a bylo srovnáno. Časomíra se ani nepřehoupla přes minutu a půl odehraného času. Pak se sice Opava mohla radovat ze znovu získaného vedení, ovšem před polovinou druhé části hry bylo opět srovnáno. I následující úsek se odehrál podle hesla „Každý chvilku tahá pilku“ a chvílemi byl ve vedení jeden a po chvíli druhý tým. Těsně před koncem poločasu měli Opavští na svém kontě více bodů, ale osud první půle vzal do svých rukou Whitfield. Čtyři vteřiny před koncem zamířil z perimetru a Stuchlý jej při tom fauloval. Nejen že obroučkou proletěla první střela, ale také následující trestný hod. K radosti několika desítek nymburských fandů, kteří vážili dalekou cestu až do Opavy, vedl jejich tým o dva body.

Ve druhém poločase si mohli ještě chvílemi vychutnávat pocit vedení domácí hráči, ale jejich náskok už nebyl nikdy větší než tři body. Zasloužili se o tom dvěma trojkami Sokolovský a dvěma dvojkami Klapetek. Na začátku 25.minuty zatroubil do útoku šťastnou trojkou Whitfield. Platným hráčem byl i specialista na play-off Kubálek, který doskočil Mauriceho šestku a z rozehrávky zavěsil Johnson zpod koše další body. To už jsme vedli o šest bodů, poněvadž jsme hráli přesněji v útoku a lépe bránili. Domácím i přes podporu publika začaly docházet síly, stáhli sice náskok na polovinu, ale do vedení se již nedostali. Naopak zaúřadoval Kubálek, který nejdříve zužitkoval Johnsonovu asistenci a poté po přihrávce Whitfielda zavěsil svou druhou trojku. Po Kubálkovi přidal ještě jednu dalekonosnou Whitfield a už se hosté blížili pokoření desetibodového náskoku.

K tomu došlo hned po krátké přestávce mezi čtvrtinami. Zídkem z postupného útoku proměnil Kubálkovu přihrávku na 74.bod svého týmu. Po půlminutě si našel střeleckou parketu na perimetru Špička a svému soupeři jsme se rychle vzdálili. Až do té doby hráli domácí na sto procent, protože neustále cítili šanci na obrat ve vývoji utkání. V polovině 34.minuty došplhal náš náskok až na své maximum osmnácti bodů. Od té doby se už nic zásadního nestalo. Hosté využívali pomalejšího návratu Opavy do obrany a překonávali presink po celém hřišti. Několikrát našly přihrávky volného Zídka pod košem, a ten bez problémů skóroval. Závěr zápasu se již táhnul a byl především ve znamení trestných hodů. Vzhledem k jejich úspěšnosti se skóre měnilo pravidelně. Sice jsme náskok nezvyšovali, ale bezpečně si jej udržovali.

Největší oporou v Opavě byl Johnson. Ke svým 26 bodům přidal ještě 8 doskoků a 3 asistence, vynikající bylo i procento úspěšnosti. Ze 13 dvoubodových pokusů proměnil jedenáct! „AJ sehrál jeden z nejlepších zápasů v našem dresu,“ chválil ředitel klubu R.Šimeček. Nymburští fanoušci skandující před halou a vyvolávající hráče i realizační tým jmény, tak mohli gratulovat nejen všem k vítězství, ale také Jiřím, kteří jsou v družstvu čtyři, k jejich svátku.

Body: Sokolovský 23, Klapetek 18, Beneš 13, Stuchlý 12, Staněk 12, Sucharda 6, Kramný 2, Czudek 2 - Johnson 26, Whitfield 20, Zídek 19, Nečas 16, Kubálek 9, Mujagič 8, Špička 3,; střelba 3b.: 23/5:23/7; střelba 2b.: 37/24:39/26; TH: 30/25:34/28; doskoky: 29:30; chyby: 26:26; 5 chyb: 38. Czudek, 39. Sokolovský, 40. Klapetek - 34. Kubálek, 40. Whitfield; rozhodčí: Macela a Vrážel; 1200 diváků; nejlepší hráč: Johnson Ashante, čtvrtiny: 27:21, 15:23, 21:28, 25:29