A tým | Mattoni NBL - 28.04.2004

103
BK Opava 1 BK Opava 1 Hosté
52

Drtivou porážkou loňského Mistra ligy skončilo třetí utkání semifinálové série a to znamená, že Nymburk opět postoupil do finále Mattoni NBL a jeho soupeř se pokusí v malém finále zachránit alespoň bronzovou medaili.

Zápas, který po rozpačitém začátku přerostl od druhé čtvrtiny v exhibici domácího týmu, na jehož konci byla nejhorší porážka Opavy od Nymburka v historii vzájemných zápasů. Nymburk přehrál Slezany absolutně ve všech herních projevech. Ať to byla úspěšnost střelby, doskakování především útočné a efektivita obrany, při níž nenechali opavské hráče ani na chvíli na pokoji. Jen některý z hráčů pod košem bouchl míčem o zem, hned se kolem něho motali dva domácí obránci a znemožnili mu jak střelbu tak klidnou rozehrávku. Tlak nymburských hráčů na soupeře byl tak velký, že zapříčinil celkem 23 ztracených míčů Opavy. Nechyběla ani bojovnost všech domácích hráčů, kteří se ukázali na palubovce od první do polední vteřiny utkání. Nymburští hráči se nejen sami hrou bavili, ale přispěli k fantastickému zážitku osmi stovek přihlížejících diváků. Deset smečovaných košů vyvolávalo salvy nadšení, ať už to byly Trnkovy obouručné nebo Johnsonovy z vysokého výskoku volejbalovým způsobem.

Trenéři obou týmů nasadili kompletně všechny hráče, které měli na lavičkách připravené k zápasu. Michal Ježdík v poslední čtvrtině stáhnul z palubovky celou základní pětku, ale ani tak se Opavě nepodařilo korigovat náskok, který Nymburk získal především ve třetí čtvrtině. Více času než v kterémkoliv předchozím zápase strávili na střídačce i oba Američané. Johnson odehrál 24:23 minut a zaokrouhlil tím na 1000 minut svůj pobyt na prvoligové palubovce. Také Whitfield pobyl na hřišti jen necelých dvacet minut. Za tu dobu však dokázal šestkrát doskočit v útoku míč. V bedně v tomto zápase kraloval Jiří Trnka, ač byl na hřišti jen 16,5 minuty, zatížil konto Opavy 24 body a stal se tím nejlepším střelcem utkání. Pozadu v počtu vstřelených bodů nezůstával ani druhý Jirka (Zídek), autor dvaceti bodů. Oba pivoti se tak podíleli na dvou pětinách všech nymburských bodů.

Velký kontrast byl i v úspěšnosti střelby z perimetru. Opava, která disponuje dobrými střelci z této pozice, uspěla pouze jednou. Nedařilo si ani takovým oporám jako Staněk nebo Sokolovský. Také Czudek nenavázal na výborné výkony ze základní části ligy a ve všech třech zápasech semifinále dal jen jeden koš ze hry a sedm šestek.

V utkání se Opava ani jednou jedinkrát nedostala do vedení. Dokázala sice v první čtvrtině vzdorovat domácímu tlaku, ale přesto se Nymburk na jejím konci dostal po Kubálkově trojce do desetibodového vedení. Hlavním střelcem úvodu nebyl nikdo jiný než Nečas. Pět bodů z prvních osmi neslo jeho jmenovku. Zbývající tři si připsal Zídek, který potom svou sbírku rozšířil o čtyři další v sedmé minutě. Na straně opavských zachraňoval čest pouze Sucharda (6 bodů) a Beneš (4 b.). Domácí aktivní obranou více hostům nedovolili. Pouhých 11 bodů za čtvrtinu už dávalo určitou vizi, že počet vstřelených bodů Opavy nebude nijak velký. Kromě špatné střelby za to mohlo i šest ztracených míčů proti třem ztrátám nymburským.

Ještě pět minut druhé čtvrtiny se hostům dařilo udržovat přijatelnou ztrátu. Ve čtvrté minutě, kdy se po předcházející strkanici mezi Mujagičem a Klapetkem podařilo opavskému pivotu unikat pod koš Nymburka, zastavil jej Denis nedovoleným zákrokem, který rozhodčí posoudili jako nesportovní. Klapetek potrestal Nymburk dvěma koši z trestných hodů, navíc jeho spoluhráči dostali míč do držení a útok dovedli do úspěšného konce. Když pak Sucharda proměnil ještě dvě šestky, přiblížili se hosté na sedm bodů. To byl však poslední záchvěv jejich snahy o zvrat výsledku. Za tři a půl minuty po šňůře 14:1 už prohrávali Slezané o rovných dvacet bodů. Zazdili je jak dva hřebíky Johnsona, tak trojky Mujagiče a Kubálka.

Druhý poločas začal Nymburk bezchybnou střelbou. Dařilo se především Zídkovi. Náskok ECM vyrostl na 29 bodů. Pak sice Sokolovský na konci 24.minuty upravil na 62:36, ale to byl na celých šest minut poslední úspěch jeho družstva. To nymburští střelci se činili ostošest. Sedmnáct bodů v řadě udělalo ze zápasu exhibici, na jejímž konci svítilo na ukazateli 79:36. Za oněch šest minut se dostali opavští ke střelbě pouze dvakrát a to neúspěšně, zato se jim podařilo sedmkrát ztratit míč. To byl výsledek neúprosné obrany Nymburka a únavy Opavy.

Poslední čtvrtina měla svého hrdinu v osobě Jiřího Trnky. Za necelých pět minut přidal na konto Nymburka 14 bodů a pod košem si doslova dělal co chtěl, protože Kramný na jeho zkušenosti nestačil. To už nebyl na palubovce ani jeden z hráčů základní pětky. Kapitánu Novotném připadlo, aby  ve 33.minutě poprvé překročil padesátibodový rozdíl ve skóre. Hosté sice ještě na chvíli stlačili náskok Nymburka pod padesát, ale to především proto, že přeci jen trochu vázla souhra domácích hráčů, kteří se v takovém složení na palubovce ještě neoctli. Posledních šest bodů semifinále má na svém kontě Špička, a tak i s jeho přispěním vyhrál Nymburk největším rozdílem, kterým doposud nějaké semifinálové utkání skončilo.

Body: Trnka 24, Zídek 20, Johnson 16, Nečas 12, Kubálek 7, Špička 6, Mujagič 6, Whitfield 4, Novotný 4, Vorlíček 4 - Beneš 17, Sucharda 15, Sokolovský 8, Klapetek 7, Staněk 2, Kramný 2, Czudek 1; střelba 3b.: 16/5:14/1; střelba 2b.: 49/33:38/17; TH: 28/22:18/15; doskoky: 39:15; chyby: 16:24; 5 chyb: 36. Sucharda, 39. Sokolovský; TCH: 24. Sokolovský, 36. Sucharda; rozhodčí: Vyklický a Paulík; diváků 733 ; nejlepší hráč: Nečas Radek, čtvrtiny 21:11, 28:16, 30:11, 24:14

Nymburk se tímto vítězstvím probojoval do finále, ale na svého soupeře si bude ještě nejméně do neděle počkat. Pokud Kunín doma vyhraje, bude jeho příštím soupeřem právě on. Vítězství Brna odloží rozhodnutí ještě o další tři dny.