A tým | Mattoni NBL - 08.05.2004

101
Mlékárna Kunín Mlékárna Kunín Hosté
86

Domácí basketbalisté ECM Nymburk udělali první krůček ke kýženému zisku trofeje pro vítěze Mattoni NBL.

Utkání hodné finále vidělo dvanáct stovek diváků tuto sobotu v Nymburce. Hosté potvrdili, že vítězství nad A PLUS Brno bylo zasloužené a opět, jako v rozhodujícím zápase semifinále, podali vynikající výkon. K nádherné kulise zápasu přispěli svým výkonem nejen hráči, ale také oranžovočerná grupa fanoušků hostujícího týmu, která svedla další souboj s červenobílou přesilou. O významu utkání svědčí i návštěva prvního místopředsedy Vlády ČR a ministra vnitra pana Stanislava Grosse a ruského velvyslance Alexeje Fedotova.

Zápas mezi oběma finalisty byl velice vyrovnaný až do poslední čtvrtiny, i když byly chvíle, kdy Nymburk svému soupeři přece jen trochu poodskočil. Bylo to v první čtvrtině, kdy domácí produkovali vynikající obranu. V prvních deseti minutách se hostům, díky aktivitě domácích, nedařilo střelecky. Z tuctu dvoubodových pokusů se ujaly pouze dva. Za to z perimetru se dokázal prosadit Žarkovič, který dvěma trojkami dokázal, že ani na chvíli nemůže zůstat osamocen. Skóre zápasu otevřel jako po několikáté Radek Nečas hned z prvního útoku. Pak sice Žarkovič trojkou využil chvilkové výpomoci jeho osobního strážce Whitfielda na jiném postu a trojkou poslat Kunín do vedení. Protože hosté hráli zónovou obranu, chtěli domácí odpovědět stejnou mincí, ale všechny tři pokusy z perimetru byly nepřesné. Proto se hráči rozhodli dobýval koš hostů z bližší vzdálenosti. Pod krátkou šňůrou osmi bodů byli podepsáni postupně Zídek, Nečas a dvakrát Johnson. To znamenalo, že se Nymburk ujal vedení 10:3. V té části se vůbec se nedařilo Callahanovi, který zahodil i jasnou smeč a byl proto vystřídán Kovářem. Nestor novojičínského basketbalu však špatně držel nervy na uzdě a po několika strkanicích s domácími hráči si troufl i na trenéra Ježdíka, který se pohyboval v blízkosti postranní čáry. Hlouček, který se vytvořil před nymburskou střídačkou, se ale brzy zklidnil.

Při sedmibodové ztrátě si vyžádal kouč hostů oddechový čas a po něm Žarkovič trojkou vrátil svůj tým do zápasu. O několik vteřin později ukázal Nečas bojové srdce a míč, který sebral Bobbovi, nabídl Johnsonovi k nádherné smeči. Poté přišly na řadu dvě trojky Mujagiče, které však neznamenaly zvýšení náskoku, protože hosté dokázali vždy kontrovat. Významný desetibodový náskok se zrodil až v posledních dvou minutách. Jiří Zídek se pouštěl neohroženě pod koš, kde ho hosté zastavovali jen za cenu faulů. Domácí také využili další ztráty míče Bobba a Johnson po útočném doskoku dopravil míč do koše. Poslední slovo patřilo Standovi Votroubkovi, který trojkou stanovil výsledek první čtvrtiny.

V prvním útoku druhé části hry dokázal Nymburk výborně rozebrat obranu hostů a po rychlých výměnách a přebíhání zůstal vlevo úplně volný Votroubek a trojkou bez obrany natáhl náskok na 13 bodů. Rozbíhající se Nymburk přibrzdil svou třetí trojkou Žarkovič a po něm se osmi body prezentoval Callahan. Rázem byl z jednoznačně se vyvíjecího utkání znovu nervák. Po Šoškově šestce se Kunín přiblížil na tři body. Tři největší opory hostů (Callahan, Bobb, Žarkovič) i nadále pokračovaly ve stíhací jízdě. Právě výborný střelec z perimetru Žarkovič se zasloužil o snížení náskoku domácích na pouhý bod. Proti změně ve vedení však byli Zídek a vystřídavší Trnka, ovšem Callahan nechtěl dopustit, aby se Nymburk od nich vzdálil více než na tři body. Po jeho dvou šestkách v samotném závěru prvního poločasu byl rozdíl mezi oběma družstvy minimální. Druhá čtvrtina by se dala směle označit jako souboj Craiga Callahana proti Nymburku. Opora novojičínských dala devatenáct bodů z třiceti, a tak především jemu mohli hosté děkovat za stav utkání.

Po změně stran pokračoval vyrovnaný a napínavý souboj. Nymburští hráči vylepšili obranu na Žarkoviče, který se ve druhém poločase střelecky neprosadil (2 body). Byli to však jeho spoluhráči, především Bobb, kteří dokázali protlačit svůj tým do mírného vedení 61:63 na konci 26.minuty. Nymburk však z následujícího protiútoku po dopíchnutí Nečase vyrovnal a po vypíchnutí míče Žarkovičovi, zakončil svoje sólo s přehledem Mujagič. Nymburk byl zase ve vedení. Na přelomu 27. a 28.minuty nedokázali domácí hráči dvakrát doskočit odražený míč po střelách z perimetru, a tak z třetího pokusu přišel trest. Bobb získal pro svoje družstvo vedení. Byla to však už jen labutí píseň, protože Whitfield dokázal obrat o míč Žarkoviče a v útoku vybídl Mujagiče, aby z pravé strany trojkou překlopit na 68:66 pro Nymburk. Po něm Johnson dvěma šestkami zvýšil náskok ještě o dva body. Trestné hody byl herní prvek, který se domácím dařil nadmíru dobře. První trestný hod, který neskončil košem, házel Trnka až na začátku 35.minuty a měl pořadové číslo 23!! Bodový účet třetí čtvrtiny podtrhl Mujagič, který byl na konci nacvičené akce a trojkou zvýšil náskok Nymburka až na 7 bodů.

V poslední části hry začínaly docházet síly, a tak se fauly začaly množit rychleji. První na jejich počet doplatil Nečas, který si musel s pěti odpočinout ve 33.minutě. Citelnější ztráta čekala na hostující lavičku v následující minutě, když postupně ze stejného důvodu jako Radek skončili Šoška a Pelikán. Tím hostům ubyli dva nejdelší hráči, a tak se zdálo, že Nymburk získá pod košem drtivou převahu, zvlášť když na palubovce byli jak Trnka tak Zídek. Sílu pod košem nakonec Nymburk částečně ztratil ve 37.minutě. Jiří Zídek při snaze o rychlé zvednutí se z palubovky propnul nohu více než měl a s bolestivou grimasou odkulhal na lavičku. Jak bude zranění vážné, ukáže až podrobné vyšetření v dalších dnech.

Ještě ve 37.minutě ztráceli hosté po šestce Callahana šest bodů, ale čáru přes rozpočet jim udělal Whitfield, který trojkou přes Žarkoviče vyvolal první salvu nadšení domácích fanoušků. Hned v zápětí sebral míč opět Žarkovičovi a rychlý protiútok bezpečně zakončil. Kovářovy kroky zbavili hosty možnosti kontrovat, a tak tu byl znovu Whitfield a po něm Mujagič, aby čtyřmi šestkami získali nejvyšší vedení (97:82). Za posledních devadesát vteřin se již nic překvapivého nestalo, a tak se jen čekalo, zda někdo pokoří stovku. Podařilo se to Johnsonovi, který ještě jedním trestným hodem načal druhou stovku. Stal se tak nejlepším střelcem zápasu. Na jeho kontě je kromě 30 bodů ještě 10 doskoků a dvě asistence.

body: Johnson 30, Mujagič 19, Zídek 17, Whitfield 11, Nečas 8, Trnka 7, Votroubek 6, Kubálek 3 - Callahan 28, Bobb 23, Žarkovič 14, Hájek 6, Pelikán 6, Šoška 5, Kovář 4; střelba 3b.: 24/9:25/9; střelba 2b.: 44/25:42/20; TH: 29/24:23/19; doskoky: 41:30; chyby: 25:28; 5 chyb: 33. Nečas - 34. Šoška, 34. Pelikán; rozhodčí: Lukeš Václav a Macela Miroslav; komisař: Burda; 1200 diváků; nejlepší hráč: Johnson Ashante, čtvrtiny 27:17, 21:30, 27:21, 26:18