A tým | Mattoni NBL - 12.05.2004

Mlékárna Kunín Mlékárna KunínDomácí
97
91

Novojičínští  basketbalisté rozhodli, že se finálová série vrátí do Nymburka ještě nejméně dvakrát.

Stejně jako předchozí zápas byl i tento vyvrcholením bojů o ligový primát. Obě družstva předváděla kvalitní rychlý basketbal se spoustou nádherných akcí. O vyrovnanosti souboje svědčí i to, že ani jedno z družstev se nedokázalo od svého soupeře odpoutat o více než deset bodů. Domácí hráli jako tradičně ofenzivní basketbal, neustále se tlačili ke koši a Nymburku se přeci jen nedařilo tolik v obraně. Kunínští tak díky méně agresivnímu přístupu hostů častěji získávali prostor k nerušené střelbě a proměňovali jednoduché koše. Četnost jejich střel sice nebyla tak velká, ale úspěšnost velice dobrá (dvoubodové koše skoro 70%, trojky 50%!). To Nymburk střílel daleko častěji, ale méně přesně. Dokonce jeho hráči nedali několik šoupáků. Zvlášť ty v poslední čtvrtině určitě hodně mrzí. Díky husté střelbě Nymburka mohli domácí vyhrát na doskocích. Nejčastěji dokázal uchvátit míč pod košem Callahan, který měl na kontě 11 doskoků. Jen o jeden méně míčů získal Johnson, který několikrát dokázal nevyvedené pokusy svých spoluhráčů dopíchnout do koše.

Na nymburské lavičce si prožil první mistrovské utkání také dorostenec Michal Hubálek, kterého trenéři dopsali na soupisku zápasu místo zraněného Jiřího Zídka. Smůla ECM však pokračovala i v tomto zápase, když se už v první čtvrtině zranil Denis Mujagič. Jak vážně bude zraněný jeho lýtkový sval ukáží až další vyšetření. Všichni příznivci Nymburka věří, že jeho zkušenost a agresivita v obraně již v dalším zápase nebude chybět

Hned první útok utkání dovedl Hájek do úspěšného konce a jakoby takový začátek předznamenal jeho úlohu černého koně zápasu. Nakonec se jeho bodové konto obohatilo o 22 bodů, přičemž ani jednou neminul. Za hosty srovnal Johnson a po koši Trnky už ECM vedlo. Na konci druhé minuty to po koši Johnsona už bylo 6:3. Neuplynulo mnoho času a novojičínští byli opět ve vedení a díky nepřesné střelbě hostů se pomalu náskok zvyšoval. Minutu a půl před koncem první části hry to bylo o sedm (26:19), ale pak dal Nymburk čtyři body a náskok domácích redukoval na polovinu.

Jeden koš si nechalo ECM ještě do druhé části hry, ale byl to skvělý Hájek, jenž trojkou první náznak problémů odrazil a začal trojkovou přestřelku (vzápětí Kubálek a Bobb). Na začátku 15.minuty dal Johnson v rychlém sledu dva koše a trenér domácích Janík musel hasit time outem. Taktický tah vyšel a po dvou koších musel zase Nymburk dotahovat. Tentokrát se Špičkovi po Johnsonově smečovaném koši podařilo dokonce vyrovnat. Byl to ale na hřiště se vracející Hájek, který trojkou opět otupil ostří snahy Nymburka. Když Callahan proměnil minutu před koncem dva trestné hody, vedl Kunín o osm bodů. Byl to největší rozdíl, o který Nymburk prohrával. Poslední korekci průběžného stavu zápasu provedl tři vteřiny před klaksonem trojkou Whitfield, takže poločasová ztráta pěti bodů nebyla nepřekonatelným rozdílem.

Třetí čtvrtinu začal Nymburk náporem a výsledkem bylo Kubálkovo vyrovnání, když o chvíli později zasunul Whitfield svou druhou trojku, hosté o bod vedli. Vždy, když se Nymburk nadechoval k nějakému obratu, přišla trojka některého domácího hráče a bylo po naději. Tak se stalo i tentokrát, do černého mířil opět Hájek. Koš jeho spoluhráče tolik potěšil, že v polovině třetí čtvrtiny Nymburk prohrával zase o osm bodů. I když trenér Ježdík střídal své hráče, nepodařilo se mu namíchat takovou sestavu, která by dávala koše. Jediným, komu se alespoň dařilo udržovat ztrátu v přijatelných mezích, byl Whitfield. Za třetí desetiminutovku dal 14 bodů, což byly přesně dvě třetiny ze všech nymburských bodů.

I na začátku poslední části hry se dostali hosté, především díky dvěma slepeným košům Johnsona (3+2), do zápasu, ale tak jako už několikrát Hájkova trojka zmařila naděje. Navíc v tomto případě přidal Bobb v čase 33:12 ještě jednu. Stejný šestibodový rozdíl byl i v polovině 39.minuty. Johnson s Whitfieldem ještě čtyřmi body vykřesali naději, ale taktické fauly na Callahana byly kontraproduktivní, neboť tato opora domácích všechny čtyři šestky proměnila, zatímco oba nymburské pokusy o trojku skončily neúspěchem.

Body: Callahan 28, Bobb 25, Hájek 22, Šoška 11, Hovaňák 4, Žarkovič 3, Weiss 2, Pelikán 2 - Whitfield 34, Johnson 29, Nečas 9, Kubálek 7, Trnka 4, Špička 3, Mujagič 3, Votroubek 2; střelba 3b.: 22/11:24/6; střelba 2b.: 33/23:49/26; TH: 25/18:23/21; doskoky: 35:24; chyby: 21:23; 5 chyb: 34. Šoška; rozhodčí: Zachara a Paulík; komisař: Cígler; 1100 diváků; nejlepší hráč: Bobb Curtis Jermaine

Zdeněk Janík (trenér domácích): Jsem rád, že máme finálovou premiéru doma za sebou a k tomu vítěznou. Hráli jsme hodně srdcem a bylo vidět, že soupeř si uměl poradit i přes to, že mu chyběl jeho klíčový hráč Zídek. Zápas se musel líbit. Přeji si, aby zbytek série takhle pokračoval.

Michal Ježdík (trenér hostů): Blahopřeji týmu. Byl to kvalitní zápas ve kterém domácí celý zápas vedli a my jsme svými chybami zejména v rychlém protiútoku tomu napomohli. Byl to kvalitní zápas. Jsem trenér a musím si umět poradit i bez zraněného Zídka a Mujagiče.