A tým | Mattoni NBL - 16.05.2004

99
Mlékárna Kunín Mlékárna Kunín Hosté
93

Do utkání proti Kunínu jsme nastoupili se dvěma změnami v základní pětce. Na místo Zídka, který se však před zápasem rozcvičoval, šel pod koš Trnka a Denise Mujagiče, který sledoval zápas v civilu, nasadil trenér Ježdík Jirku Novotného. Ten měl znepříjemňovat život Bobbovi. Hosté nastoupili v osvědčené sestavě z minulého zápasu a trenérská dvojice Janík-Choleva jim předepsala zónovou obranu. Proti ní se nejprve prosadil zpod koše Novotný, ale jeho první obranný zákrok na Bobba skončil faulem. Z trestných hodů však postižený hráč pouze snížil, a tak mohl Trnka prokličkovat obranou a náš náskok ještě zvýšit. Také on po chvíli fauloval. Vybral si však úspěšnějšího exekutora šestek Callahana a ten oba trestné hody proměnil. I další faul na hostujícího hráče potrestal Kunín dalšími dvěma body. Poprvé jsme prohrávali. Byla obrovská škoda, že jsme nedokázali v útoku využít nepřesné střelby hostů. Rozdíl v agresivitě obrany byl podle rozhodčích tak veliký, že v polovině čtvrté minuty jsme měli na svém kontě pět faulů, zatímco hosté se první osobní chyby dopustili až ve druhé polovině první čtvrtiny. Kunínu také pomohly tři ztracené míče našich hráčů k tomu, abychom na začátku šesté minuty prohrávali o čtyři body (8:12). V té chvíli hlavního našeho střelce Novotného (6 bodů) vystřídali oba Američané. Nejdříve Whitfield trojkou a po něm Ashante z rychlého protiútoku zvrátil vedení na naší stranu. Ovšem Bobb trojkou kontroval, ale Johnson nechal pocit vedení v zápase hostům jen do následujícího útoku. Představení Johnsona pokračovalo a dvěma smečovanými koši přispěl k vypracování šestibodového náskoku. Oba moravští Američané za minutu znovu srovnali. Trojka Žarkoviče v poslední vteřině první čtvrtiny udělala velkou radost oranžovým příznivcům hostujícího celku. V první čtvrtině bylo k vidění velké množství rychlých protiútoků a také slušné procento střelby našeho celku. Na kontě Johnsona bylo 11 bodů, přičemž se ani jednou při střelbě nemýlil, projevil také kolektivní přístup k zápasu, když dvakrát nahrál svým spoluhráčům do jasné situace. V družstvu hostů, které odehrálo prvních deset minut bez vystřídání, se dařilo střelecky Callahanovi a Bobbovi (po 8 bodech).

Začátek druhé čtvrtiny byl opět ve znamení zónové obrany novojičínských, ale ani v tomto případě nebyla tolik úspěšná, neboť se naši hráči dostávali do bezprostřední blízkosti koše. V prvních třech minutách se rozdíl ve skóre neustále pohyboval kolem nuly. Chvíli bylo ve vedení jedno, chvíli druhé družstvo. V 15.minutě byl stav vyrovnaný (41:41), pak ale hosté využili našeho krátkého zaváhání a vypracovali si náskok 6 bodů. Ani Ježdíkův time out nezastavil hosty v aktivitě, další dvě minuty si hosté udržovali stejný odstup. Třicet vteřin před koncem jsme ztráceli osm bodů, ale trojka Novotného přinesla první snížení. Na druhé straně Bobbovu nepřesnou střelbu z devíti metrů perimetru doskočil Johnson, vydribloval za půlku a v časové tísni vystřelil. Mezitím pod koš doběhl Novotný a nepřesný pokus dopravil s klaksonem do koše. Celá druhá čtvrtina byla vyrovnaná, jediný výraznější rozdíl byl v počtu doskoků. Kunín měl na svém kontě osm útočných doskoků, my jen jeden. Vysvětlení je jednoduché. My jsme stříleli poměrně přesně, takže vlastně nebylo co doskakovat. Úspěšnost naší střelby byla více než 60%. Střelecky se dařilo především Novotnému, který z šesti pokusů neminul ani jednou a to mu vyneslo 13 bodů. Tím se jako jediný Evropan probojoval do pětice nejlepších střelců dosavadního průběhu. Nemohl se zatím chytil Nečas, jak jsme u něho byli zvyklí v mnoha minulých zápasech. Jeho čas teprve měl přijít.

Na začátku druhého poločasu chvíli přibývaly body velice rychle, protože se za tři body trefili postupně Bobb, Novotný a Callahan. Z rychlého protiútoku dal Bobb další dva body a my jsme prohrávali o opět osm bodů (čas 21:55). V následujících dvou minutách si oba týmy připsaly po dvou koších s hodnotou dva a někteří pesimisté začali nad námi určitě lámat hůl. Ve 24.minutě jsme prohrávali pořád o osm bodů, Kunín byl na koni a jeho příznivci šíleli štěstím. Když dal Radek Nečas trojku, poprvé zahřmělo. Nymburští hráči přitáhli svého soupeře především v obraně a v rychlém sledu proměňovali jednu akci za druhou. Hosté kazili riskantní přihrávky a vůbec si nedokázali poradit s výrazným zagresivněním naší obrany. Uplynulo 180 bouřlivých vteřin a hosté už měli na svém kontě o pět bodů méně než my! Dokonalý obrat! Naše lavička byla na nohou a za ní Zídek starší dirigoval obecenstvo, které ještě stupňovalo náš tlak. K vidění byly nejen přesné střelecké pokusy, ale především výborné přihrávky do volného prostoru, odkud se minout už skoro nedalo. Vyznamenal se hlavně Johnson. Na hráče Kunína padla deka, jeho hráči seděli při přestávce před poslední části hry jako opaření a na chvíli otřesení byli o jejich fandové. Nikdo z hostů se nemohl vzpamatovat z toho, jak se jim sen o nečekaném úspěchu rozplývá mezi prsty. Devítibodový náskok po třetí čtvrtině byl nadějný, ale proti Kunínu zdaleka ne bezpečný.

Kunínu nepomohla ani delší přestávka před poslední desetiminutovkou, kterou vyplnilo vystoupení taneční skupiny Easy Dance. První dva koše jsme totiž zaznamenali my a na konci 33.minuty to bylo o čtrnáct bodů. Rekapitulací posledních osmi minut by vyšlo, že jsme v tomto časovém úseku porazili Kunín vysoko 29:7. Poté se přeci jen hosté trochu oklepali a stlačili rozdíl pod deset bodů. Když byl rozdíl šest bodů, vstřelil podle komentátorů ČT Whitfield „šťastný koš“ (byl to normální koš o desku) a zase bylo veseleji. Ještě dvakrát se hosté přiblížili na pět bodů, ale taktickou hrou jsme si vítězství už nedali vzít.

Body: Whitfield Maurice Lamar 25, Johnson Ashante 23, Novotný Jiří 20, Nečas Radek 15, Zídek Jiří 11, Kubálek Pavel 3, Trnka Jiří 2, Vorlíček Jiří 0, Votroubek Stanislav 0 - Bobb Curtis Jermaine 29, Callahan Craig 23, Šoška Ondrej 17, Hovaňák Vladimír 10, Hájek David 7, Žarkovič Vid 5, Pelikán Rostislav 2, Weiss Pavol 0, Krba Tomáš 0; střelba 3b.: 22/7:24/6; střelba 2b.: 46/32:48/25; TH: 19/14:32/25; doskoky: 30:27; chyby: 25:22; 5 chyb: 37. Nečas Radek; TCH: 34. trenér domácích, 34. trenér hostů; rozhodčí: Šedivý Zdeněk a Vyklický Robert; komisař: Schödlbauer Jan; 1300 diváků; nejlepší hráč: Whitfield Maurice Lamar, čtvrtiny 28:30, 24:25, 28:16, 19:22

Janík (trenér hostů): V prvním poločase jsme hráli výborně a nemohu hráče za nic kritizovat. V druhým poločase nám odešla střelba, domácí se dostali do většího bodového vedení a na to už jsme nestihli zareagovat.
Ježdík (trenér domácích): Bylo to nejtěžsí domácí utkání, které jsme zatím doma hráli. Ukázala se síla mužstva, že i když jsme prohrávali o osm bodů, stále jsme měli dost sil na zvrat. Chtěl poděkovat fanouškům, kteří byli jako vždy fantastičtí.