A tým | Mattoni NBL - 19.05.2004

Mlékárna Kunín Mlékárna KunínDomácí
101
85

Stejně jako v předchozích zápasech si domácí tým uchoval svou neporazitelnost, a tak stav série se opět vyrovnal.

Zápas, ve kterém jsme mohli udělat velice důležitý krok k ukončení série a zisku domácího titulu, se nám vůbec nepovedl. Na horké palubovce (a to nejen atmosférou v hledišti) se nám nedařilo vůbec nic. I když trenér Ježdík zkoušel různé varianty složení pětice hráčů na palubovce, žádná nevnesla do našeho útoku řád, klid a jistotu.

Přestože jsme vyhráli v počtu doskoků, nevytěžili jsme z toho příliš bodů. Také ve střelbě nám míče vypadávaly z obroučky, a tak body na naší straně přibývaly velice pomalu. Naše ofenzivní snažení pro tentokrát vypustilo z rejstříku pojem rychlý protiútok a při našem postupném útoku si domácí dokázali svůj prostor uhájit, takže ani Zídek ani Trnka neměli mnoho šancí se pod koš vůbec dostat. Střelbou z dálky se nám bohužel nepodařilo zónovou obranu přestřílet.

V obraně jsme nedokázali pokrýt nebezpečného Žarkoviče, který desetkrát vystřelil z perimetru a sedmkrát byl úspěšný! Když byla Mlékárna v útoku, dokázali její hráči vířit prostor pod naším košem, až nakonec zůstal někdo volný a finální přihrávka k němu směřovala. Naší defenzivní činnost limitoval i počet faulů. Zdá se, že na novojičínské palubovce byly nějak naše fauly viditelnější než domácích, protože na našem kontě jich bylo nakonec 30, zatímco Mlékárna jich nasbírala 19. Rozhodčí Macela s Galajdou si také oblíbili gesto, ve kterém jedna ruka chytá nad hlavou zápětí druhé ruky – tedy nesportovní chybu. Celkem třikrát se zdálo rozhodčím, že zákrok patří do této kategorie. Je třeba si však přiznat, že rozhodčí nám zápas neprohráli.

Po nervózním začátku jsme se dříve chytili my. Nečas a po něm Johnson získali čtyřbodový náskok. I domácí se poprvé prosadili až třetím střeleckým pokusem, ale Bobb se trefil za tři body a bylo to 4:3. V dalším průběhu zápasu jsme mohli náskok zvýšit, ale místo vedení 10:3 jsme zvýšili Whitfieldem jen o bod, na který Kovář odpověděl dvojkou a bylo srovnáno. Podobný obraz přinesla celá první čtvrtina. Žádné družstvo nezískalo větší náskok. Domácí díky přece jen úspěšnější střelbě první desetiminutovku vyhráli o čtyři body.

Do druhé čtvrtiny vystřídal Kováře Šoška a ukázalo se, že tento tah domácí trenérské dvojice byl výborný. Urostlý Slovák se prosazoval pod naším košem a náskok Kunína rostl. Byli jsme zaskočeni a marné byly výměny, ke kterým Ježdík sáhl ve snaze přivodit zvrat ve hře. Za tři minuty vedli domácí již o 15 bodů a jejich tlak sílil. V této části se prosazoval především Callahan a my jsme se snažili jen udržovat stejný odstup od soupeře. Domácí získávali body z čáry trestného hodu. Ale když se trefovali z pole, za další čtyři minuty odskočili již na 21 bodů. Do poločasu se nám podařilo přeci jen vrátit skore na původních 16 bodů. Přispěla k tomu i dvojice Whitfield – Johnson. Maurice 0,3 vteřiny před závěrečným klaksonem vyhazoval z koncové čáry za chybu domácích. Míč letěl k Ashantovi a ten stačil ještě vystřelit a byl úspěšný.

Kdo z pěti desítek nymburských diváků, kteří vážili čtyřhodinovou cestu na severní Moravu, čekal, že se bude opakovat náš nedělní výkon z Nymburka, byl zklamán. Kunín se sice prvních pět minut neprosadil, stačili jsme na každý jeho bod odpovědět stejnou mincí, ale potom byly proměňované trestné hody domácích nahrazeny střelbou z pole a na tu jsme odpovídat nestačili a propadli se do hlubiny čtyřiadvacetibodového rozdílu.

V poslední čtvrtině oba trenéři dali příležitost i dalším hráčům. Šťastnější ruku měl Michal Ježdík, který poslal na palubovku Votroubka. Ten se za 8 minut zapsal do střelecké listiny třinácti body. V posledních pěti minutách už na hřišti nuceně pro pět osobních chyb nebyli Kubálek, Nečas ani Johnson a utkání se dohrálo v poklidu.

Body: Žarkovič 27, Callahan 25, Šoška 16, Hájek 13, Bobb 11, Kovář 6, Hovaňák 2, Krba Tomáš 1, - Whitfield 19, Johnson 18, Votroubek 13, Nečas 11, Trnka 8, Špička 6, Novotný 5, Zídek 5,; střelba 3b.: 21/8:29/6; střelba 2b.: 42/22:51/27; TH: 39/33:20/13; doskoky: 34:42; chyby: 19:32; 5 chyb: 34. Kubálek Pavel, 35. Nečas Radek, 32. Johnson; TCH: 35. Whitfield, 32. Johnson; rozhodčí: Macela a Galajda Václav; komisař: Pražák; 1100 diváků; nejlepší hráč: Žarkovič Vid, čtvrtiny 21:17, 28:16, 21:20, 31:32

Zdeněk Janík (trenér domácích): Opět výborné utkání, které se muselo divákům líbit. A jsem rád, že jsme prodloužili sérii. Hráli jsme zodpovědně v obraně a plnili až na drobné výjimky. Hrajeme dál.
Michal Ježdík (trenér hostů): Blahopřeji vítězům. Nezvládli jsme zápas zejména v jeho úvodu, čimž jsme dali šanci domácím, aby se chytili. Kunín zahrál dobrý zápas a zaslouženě zvítězili.