A tým | Mattoni NBL - 23.05.2004

107
Mlékárna Kunín Mlékárna Kunín Hosté
79

Díky třetímu vítězství nad Kunínem jsme si připravili do dalšího zápasu daleko výhodnější pozici.

V pátém zápase jsme neponechali nic náhodě a vrátili jsme se ke hře, kterou jsme působili v základní a nadstavbové části největší problémy svým soupeřům – to je k perfektní obraně a ke komunikaci mezi hráči. K tomu jsme přidali velkou obětavost, žádný míč nebyl pro naše hráče předem ztracený, Soustředěný tlak na hráče s míčem nutil soupeře k častým chybám. Sedmnáct ztracených míčů za první poločas je toho přesvědčivým dokladem. Je pravda, že po změně stran se v tomto směru hosté zlepšili, (jen tři ztracené míče), ale ani my jsme se příliš nepohoršili. K několika ztrátám došlo při snaze o efektní přihrávky.

V čem jsme tentokrát Kunínské přehráli, byla efektivita v útoku. I když počet pokusů v první čtvrtině byl téměř stejný (19:15), úspěšnost byla 10:5. Nůžky se v dalším průběhu ještě více otevřely, zvlášť po druhé čtvrtině, kterou Kunín o 11 bodů prohrál, byla produktivita jejich střelby za dva body přesně poloviční. Jen ve střelbě z perimetru byl Kunín lepší, ale při počtu tří, respektive čtyř, trojek to nebylo pro průběh zápasů důležité. Také na doskoku byly oba týmy po první polovině zápasu vyrovnané, ovšem na konci zápasu jsme byli i v tomto statistickém ukazateli lepší než soupeř. Svůj díl viny na tom nese i výkon Callahana, který je hlavním množitelem této veličiny. Více se soustředil na posuzování výkonu rozhodčích než na vlastní hru. Proto na jeho kontě přibyly za druhý poločas jen dva úspěšné doskoky.

Nymburk dnes podal také lepší kolektivní výkon. Už za první poločas jsme měli na svém kontě 12 asistencí, přičemž nejvíce měl Maurice (5). Do konce zápasu přidal náš střední rozehrávač dalších šest a společně s jedenácti body dosáhl jako jediný na double-double.

Po úvodních několika nepřesnostech, ať už to byly ztráty míče nebo dvě nepovedené střely na každé straně,  se poprvé do koše po rychlém úniku trefil Whitfield. Na druhé straně nepřesné střely pokračovaly, a tak druhý náš Američan Johnson mohl podruhé skórovat. Teprve poté se ke slovu dostal Kunín, jmenovitě Callahan. To zatím připomínalo předchozí zápas na Moravě, ale případné chmury rozehnal trojkou Zídek (7:2). Žarkovič z rychlého protiútoku sice snížil, ale další trojka a vzápětí dvojka Johnsona přiblížila rozdíl desítce (12:4). Psala se šestá minuta a po Nečasově zakončení rychlého protiútoku jsme už vedli o deset (16:6). Pak se hra vyrovnala a nárůst rozdílu skóre se již nezvyšoval. Na konci čtvrtiny přeci jen trochu zazlobil Šoška, když trojkou stáhnul na šest bodů. Hovaňákův ztracený míč (v pořadí devátý družstva Kunína!!) dal možnost Johnsonovi k stejné odplatě. Poslední korekci skóre překazil Šoškovi Votroubek čepicí (blok na střílejícího hráče).

Standa Votroubek se postaral také o první body druhé, pro nás nejefektivnější, čtvrtiny. Jeho zlatá ruka trojkou posunula ztrátu Kunína nad deset bodů. O té chvíle nebyla nikdy ztáta Kunína jednociferná. Dvakrát ještě hosté stačili odpovědět na naše bodové úspěchy svými, ale od stavu 31:21 se náš náskok do poloviny druhé čtvrtiny zvýšil více než dvojnásobně (45:22). Hostům se nedařilo ani z perimetru ani zpod koše či z pole. Díky perfektní obraně nedostávali střelci soupeře moc času na přesnější zamíření. Ani time out trenéra Janíka nápor našich hráčů nezastavil. Nejvyšší rozdíl mezi družstvy byl po koši Nečase v 19.minutě a činil 26 bodů. Několika nepřesnostmi a fauly jsme dovolili Kunínu, aby šest bodů z našeho náskoku ubral.

Ve střelecké třetí čtvrtině padlo celkem 63 bodů. Podílela se na nich obě družstva rovnou měrou. Na začátku 27 minuty Callahan svou trojkou umazal nejvíce z našeho náskoku (75:60). Byl to právě on, který jako jediný dokázal držet Mlékárnu od většího debaklu, neboť za třetí čtvrtinu dal 14 bodů.  Po oddechovém čase trenéra Ježdíka však Johnson a Trnka využili svých dovedností a náš náskok opět atakoval dvacítku.

Do poslední čtvrtiny lépe vstoupil Hájek, trojkou snížil, ale Nečas dvěma slepenými koši nenechal nikoho na pochybách, že to s dnešním vítězstvím myslíme vážně. Callahan dvěma trestnými hody snížil rozdíl na 18 bodů (91:73), ale tucet domácích bodů proti žádnému kunínskému, znamenal třicetibodové vedení. O stý bod se trojkou postaral Whitfield, kterého po chvíli napodobil Votroubek. Do konce zápasu zbývalo tak málo času a náskok byl tak velký, že poslední minutu zápasu diváci vstoje aplaudovali svým hráčům a děkovali jim za výborný výkon.

Body: Johnson 32, Zídek 15, Nečas 14, Trnka 12, Whitfield 11, Novotný 10, Votroubek 8, Kubálek 5 - Callahan 25, Bobb 15, Šoška 13, Hájek 9, Žarkovič 5, Hovaňák 5, Kovář 4, Krba 2, Pelikán 1  střelba 3b.: 20/9:22/9; střelba 2b.: 47/33:41/16; TH: 18/14:29/20; doskoky: 37:28; chyby: 25:16; 5 chyb: 40. Nečas; TCH: 7. Callahan; rozhodčí: Šedivý a Paulík; komisař: Jahoda; 1500 diváků; nejlepší hráč: Johnson Ashante, čtvrtiny 26:17, 30:19, 31:32, 20:11