98
Sparta Praha Sparta Praha Hosté
81

Z psychologického hlediska důležitý zápas se Spartou dopadl pro Nymburk dobře.

Tak jako se sparťanský autobus zasekl při míjení kamiónu na nymburském mostě, zasekli se Sparťané díky výborné obraně Nymburka ve střelbě trojek. Nakonec sice nastříleli devět trojek, ale spotřebovali na ně 24 pokusů. V této činnosti se opět dařilo Milošovi, ovšem tentokrát ho trumfnul Pavel Kubálek s pěti trojkami a Votroubek 75% úspěšností. Oba jmenovaní nymburští hráči trojkami výrazně ovlivnili průběh druhé čtvrtiny. Nejdříve ve čtvrté minutě zakončil tři po sobě jdoucí útoky třemi trojkami Votroubek a o čtyři minuty později se totéž povedlo Kubálkovi. A jestliže byl na začátku této čtvrtiny stav poměrně vyrovnaný, na jejím konci byl dvacetibodový náskok Nymburka.

Nebyla to jen střelba, která zdobila hráče domácího celku. Také obrana, která při zápase v Brně Nymburk zradila, patřila ke kladům tohoto utkání. Trenér Benáček naordinoval pro převážnou část zápasu vytaženou zónu se zvláštním důrazem na obranu Pavla Miloše. Jen málokdy se stalo, že by hráč hostujícího družstva měl na střelbu z perimetru více času, neboť Nymburk dokázal soupeřovy hráče dobře přebírat. Důsledkem dobře organizované obrany byl fakt, že Sparta se za celé utkání dostala ke střelbě pouze padesátkrát, zatímco domácí jedenasedmdesátkrát.

Navrch měla také nymburská rozehrávka s Whitfieldem a Vorlíčkem. Oba hráči připravovali dobré pozice pro svoje střelce. Nejvíce z toho těžil Johnson, který ze šestnácti dvoubodových pokusů byl 13krát úspěšný! Whitfield navíc svými průniky pod koš nutil Pražany k faulům.Jeho výkon je třeba ocenit i proto, že mu v srdci bydlela osobní tragédie. V sobotu mu totiž zemřel otec, ovšem Maurice, vědom si důležitosti středečního utkání, odložil odlet domů až po středečním zápase.

První koš utkání zaznamenal obávaný střelec Pavel Miloš, a tak, jak je jeho zvykem, stál při tom více než 6 metrů od koše. Sparta se dostala poprvé a naposledy do vedení. Z následujícího protiútoku Votroubek, který nahradil v základní sestavě nemocného Vuksaniče, zkorigoval stav na 2:3, a protože na druhé straně zblokoval Fránu Whitfield, mohl Johnson přivést Nymburk do těsného vedení. Pak se dvě minuty díky nepřesnostem obou družstev skóre nepohnulo, až impulzivní Grepl trojkou zvýšil vedení ECM. Na to Miloš odpověděl, druhou trojkou. Nymburk neznervózněl a trpělivou hrou budoval mírný náskok. Do konce čtvrtiny proměnil Miloš ještě jeden trojkový pokus, avšak ostatní spoluhráči mu střelecky příliš nepomáhali. V první přestávce mezi čtvrtinami měl Nymburk o 4 body více než Sparta.

Na začátku druhé čtvrtiny přebral střelecké žezlo hostů David Douša. Na jeho pět bodů odpověděl Kubálek svou přvní trojkou. Sparta se na konci druhé minuty přiblížila Nymburku na dva body. Ale za další tři minuty to bylo již o 13 bodů. Střeleckou šňůru začal Kubálek. Po neúspěšném trestném hodu Whitfielda doskočil Votroubek, vydribloval za hranici vymezující trojkové území a jeho střelecký pokus skončil v síťce. Hned na to přidal další dvě trojky a z domácích hráčů určitě spadla nervozita. Sparta změnila taktiku a svoje protiútoky tahala přes pivota Fránu, kterého obránci zastavovali jen za cenu faulů. Jeho zásluhou se náskok Nymburka nepatrně snížil (30:40). Pak přišla další pohroma pro Spartu. Tři útoky Kubálka znamenaly tři trojky a náskok Nymburka narostl na dvacet bodů.

Do druhého poločasu vlétla lépe Sparta a díky třem trojkám vydolovala naději na lepší výsledek. Ve čtvrté minutě byl rozdíl už jen jedenáct bodů. Nymburk si uvědomil nebezpečí a hlavně zásluhou obou Američanů vrátil rozdílu ve skóre poločasovou podobu. Od té doby byla Sparta střelecky úspěšná jen z čáry trestných hodů, a tak domácí díky dvěma trojkám přidal k náskoku ještě další tři body. Úvodní rozskok čtvrté čtvrtiny mezi Doušou a Johnsonem vyhrál domácí hráč, přihrál Kubálkovi a ten nikým neohrožován donesl míč až do koše. To znamenalo největší, pětadvacetibodový, rozdíl ve skóre. Potom Burda a Velenský využili méně koncentrovanou a fauly zatíženou obranu Nymburka a dvěma trojkami kosmeticky upravili průběžný stav utkání. To se nelíbilo Johnsonovi ani Whitfieldovi a přikládali na misku vah další body. Výrazný náskok ukolébal nymburskou obranu a to umožnilo Spartě, jmenovitě Fránovi, aby upravila rozdíl ve skóre. Poslední slovo měl ale Votroubek, který se závěrečným klaksonem stanovil konečný výsledek.

Body: Johnson 27, Kubálek 22 (5 trojek), Whitfield 17 (1), Votroubek 15 (3), Grepl 7 (1), Vorlíček J. 6, Špička a Freiberg po 2 – Miloš 25 (4), Frána 13, Burda 12 (2), Velenský 12 (2), Douša 11, Bohunický 5, Dvořák 2, Kraus 1, fauly 24:20, trestné hody 14/8 : 27/22, trojky 28/10 : 24/9, čtvrtiny 22:18, 32:16, 26:23, 18:24, rozhodčí Bruna, Galajda, diváků 462