A tým | Mattoni NBL - 12.10.2002

Slavia Kroměříž Slavia KroměřížDomácí
88
104

Souboj střeleckých es obou týmů Jelínka a Johnsona vyzněl lépe pro nymburské křídlo.

Nymburk ve čtvrtém kole Mattoni NBL odjížděl do horkého prostředí kroměřížské haly s jediným cílem – vyhrát. „Věděli jsme, že to nebude jednoduché utkání, protože Kroměříž má šestého hráče na tribuně.“, řekl na tiskové konferenci po utkání Vratislav Šístek. V menší hale místní sokolovny dokáží diváci rozpoutat pravé peklo, kterému někdy mohou podlehnout i rozhodčí.

„Kroměříž je doma nepříjemná a my jsme jim to navíc usnadnili laxní obranou. Střídali jsme v této činnosti slabé a dobré okamžiky.“, rozkódoval jednu z příčin vyrovnaného průběhu prvního poločasu Šístek. Nymburk nemá v tomto ročníku ligy tak kvalitní obranu jako vloni, na jeho kontě je skoro 95 obdržených bodů na utkání. Na rozdíl od domácího utkání se Spartou v minulém kole nebyla obranná hra klíčem k vítězství. Úspěch nakonec slavila bojovnost a střelecký potenciál družstva.

Když v posledních vteřinách zápasu proměnil Johnson další střelecký pokus, bylo na jeho kontě 42 bodů. To v tu chvíli to znamenalo vedení v historické tabulce střelců utkání. Ovšem na Spartě ho v souběžném utkání s Ústím překonal o 3 body Pavel Miloš. I tak patří Ejdžejovi (Johnson) stříbrná příčka v počtu vstřelených bodů v tomto ročníku Mattoni NBL (117 bodů / 29,25 bodů na utkání), o 4 body více má právě Miloš. Na třetí místě figuruje kroměřížský ex-nymburák Josef Jelínek (94b.), který byl v sobotním duelu díky 27 bodům nejlepším střelcem Slávie. „Pepa Jelínek hrál to, co v Nymburce, dobře střílel z pole, přesnou ruku měl i z hranice trestných hodů.“, řekl V.Šístek. Nejhůře se mu dařilo, když na jeho obranu nastoupil Pavel Kubálek, který byl v obranné činnosti jedničkou Nymburka.

Střeleckým konkurentem Jelínka byl již zmiňovaný Johnson. Vynikajících je nejen jeho 42 bodů, ale i to, že k tomu spotřebuje poměrně málo pokusů. Ke vstřelení 12 dvoubodových košů potřeboval jen 18 pokusů, na 3 trojky čtyři pokusy a z čáry trestných hodů byl stoprocentně úspěšný. K výčtu jeho pozitiv přidejme ještě desítku, hlavně obranných, doskoků.

Zápas nezačal podle nymburských not. Johnson sice úvodní rozskok vyhrál, ale v útoku špatně zaměřil koš a dal tak šanci soupeři. Ten se pouze jedním úspěšným trestným hodem ujal vedení. Z protiútoku se prosadil Johnson, pak ale Jelínek nastartoval šesti body domácí k trháku. Po třech minutách vedla Kroměříž 11:2! „Opět jsme nastoupili se špatnou obranou“, přirovnal tento souboj se zápasem proti BVV Brno vedoucí družstva Šístek: „Hráči jdou na hřiště málo koncentrovaní. Moudřejší budeme, až si rozebereme video z tohoto zápasu a uvidíme, kde se staly chyby.“ Po tomto úvodu učinil trenér Benáček některé korektury v sestavě a v následujících pěti minutách Nymburk postupně stáhl vedení domácích až na rozdíl jednoho bodu. Nejvíce se o to zasloužili Johnson (6b.), Votroubek (6b.-2trojky) a Kubálek (4b.). V polovině deváté minuty vypíchl Whitfield Kotiánovi míč a proměněné sólo znamenalo zisk těsného vedení 19:20. Do konce čtvrtiny ještě dvakrát vzorně přihrál svým spoluhráčům a Nymburk se tak mohl radovat z vítězství v první čtvrtině o 3 body.

Nebylo však ještě vyhráno. Kroměříž zásluhou Kotiana a Medvedě vyrovnala, Nymburk ale zpřesnil hru a postupně si budoval náskok. V polovině druhé čtvrtiny to bylo o devět bodů. Stačily ale tři čtyři nepřesné střely a Kroměříž se opět přibližovala. Devadesát vteřin před konce prvního poločasu byl rozdíl pouhé tři body. Samotný závěr poločasu se však domácím nepovedl a poslední minutu prohráli 2:7. Lví podíl na tom měl Kubálek (2 trestné hody a trojka).

Po přestávce se za tři trefil Johnson a Nymburk poprvé vedl dvouciferným rozdílem. Až do poloviny třetí desetiminutovky obstarávali body oba Američané. V průběhu 26 minuty bodově vypomohl trojkový specialista Panáček a dvěma trojkami posunul vedení Nymburka na třináct bodů, které potom udržoval až do konce čtvrtiny. V poslední části hry trochu polevila obrana na Jelínka a ten se několikrát prosadil z delší vzdálenosti. Ovšem v pohodě hrající Nymburk to už nijak neohrozilo, hlavně Ejdžej přidával bod za bodem. Za posledních deset minut mu na jeho kontě přibylo 16 bodů. A bude také on, kdo bude muset přispět do klubové pokladničky drobným obnosem za dosažení stovky.

Nymburk odehrál v Kroměříži důležité utkání. Po vynikajícím výkonu proti Spartě nepřišel útlum a druhé vítězství v tomto ročníku vyneslo ECM průběžně šesté místo v tabulce Mattoni NBL. Další možnost postupu v tabulce bude mít Nymburk v 5.kole příští sobotu, kdy odjíždí k náročnému zápasu do Brna. Triga-Eprin Brno určitě nebude chtít prodat svou kůži lacino.

Body: Jelínek 27, Kotian 16, Šušák 12, Kmezič 12, Smažák 7, Medveď 5, Šimáček 4, Ivan 3, Formánek Z. 2 - Johnson 42, Whitfield 19, Panáček, Kubálek, Votroubek 10, Formánek J. 9, Špička, Vorlíček J. 2, fauly 25::20, trestné hody  26/19 : 30/26, trojky: 27/7 : 18/8; 5 chyb: 37. Medveď - 38. Grepl; rozhodčí: Dolinek a Paulík; diváků: 450, čtvrtiny 21:24, 26:31, 20:26, 21:23