A tým | Mattoni NBL - 19.10.2002

Triga-Eprin Brno Triga-Eprin BrnoDomácí
88
78

Ani napodruhé se Nymburk v moravské metropoli neprosadil. I když sehrál s týmem Triga-Eprin vyrovnanější partii, odešel z palubovky poražen. Stejně tak jako v utkání s BVV před třemi týdny zradila nymburské hráče činnost v obraně. Nymburk měl famózní vstup do utkání, ve druhé minutě vedl už 7:0. Pak se ale několikrát za sebou nepovedlo dát trojku a místo ještě výraznějšího vedení dal Nymburk příležitost domácím k zkorigování průběžného stavu zápasu. Navíc střelci Brna dostali, díky nedůrazné obraně, více prostoru a času ke střelbě a lehkými koši si tak mohli zvýšit sebevědomí.

V první čtvrtině produkoval Nymburk velice špatnou obranu prostoru za čárou vymezující trojkové území. Ze sedmi pokusů byli Brňané pětkrát úspěšní! „Máme nacvičené určité signály v obraně, ale hráči je neplní takticky, jak by měli. Soupeř využije toho, že někdo z naší pětice udělá malou chybu, jeden z jeho hráčů zůstane na chvilku volný a střílí. Bohužel na nás se střelci letos chytají dobře.“, hledá příčiny neúspěchu vedoucí družstva V.Šístek. „Bude třeba s hráči podrobně prohlédnout video ze zápasu a najít příčinu našeho neúspěchu“, naznačil plány na nedělní odpoledne V.Šístek. Faktem je, že obrana střelců z delší vzdálenosti stála Nymburk už ve třech zápasech bod (BVV i Triga Brno a Opava). Jen v utkání se Spartou se podařilo malé chybičky v obraně nahradit velkou vůlí po vítězství, v tomto zápase se však nenašel nikdo, kdo by pozvedl prapor a vytáhl tým k vítězství.

Svou roli mohlo sehrát i to, že už ve 28.minutě odešel na střídačku pro pět faulů střelec Johnson a také to, že ze čtveřice pivotů jsou mimo hru Vuksanič i Freiberg. „Dlouzí dnes bohužel nezahráli ani to, co jsme od nich očekávali“, řekl Šístek. Naproti tomu jediný brněnský pivot Kočvara byl, hlavně v první čtvrtině, střelecky velmi aktivní, dal první deset bodů svého družstva (celkem 19) a dvakrát zablokoval střelecký pokus nymburských hráčů.

„Musíme co nejdříve najít, kde je zakopaný pes. Před sezonou jsme počítali, že budeme v tabulce výš, ale realita je jiná. Je třeba najít příčiny a rychle je odstranit. Stále je to začátek soutěže, ale bodová ztráta se po jednom bodu dohání pomalu.“, řekl na závěr Vratislav Šístek.

Základní pětka ve složení Whitfield, Kubálek, Panáček, Johnson, Votroubek začal velmi dobře. Na první devíti bodech se kromě Whitfielda podíleli všichni ostatní hráči. Případné nepřesné střely dokázali doskakující hráči chytit, a tak všechny útoky vedly do vítězného konce. Nymburk znejistěl v čtvrté a páté minutě, kdy se ze šesti střeleckých pokusů neujal ani jeden. Přestože ani soupeř nebyl stoprocentní, povedlo se mu ze svého sedmibodového manka stáhnout čtyři body. Až do páté minuty byl jediným střelcem Brna Kočvara. Dokázal se prosadit nejen z pod koše, ale také z trojkové vzdálenosti. Byla to první trojka Brna, ale bohužel ne poslední. V závěrečných třech minutách se to povedlo dvakrát Mužíkovi, jednou Vrublovi a Majstorovičovi. Z jasného vedení byla nakonec těsná prohra první čtvrtiny.

Na začátku druhé čtvrtiny se uvedl Johnson svou druhou trojkou, ale po jeho faulu byl dvakrát z čáry trestných hodů úspěšný Kočvara a když potom přidal zpod koše další dva body, bylo Brno opět o krok vpředu. Mezi 12. a 17.minutou se oba týmy doslova přetahovaly o vedení v zápase. Ani jednomu se nepodařilo utéci o více než 3 body. Minutu před koncem poločasu se prosadil Nachtigal a trojkou získal do té doby nejvyšší vedení domácích 48:44. V následujícím protiútoku přihrál Kubálek Jirkovi Vorlíčkovi a ten se také v tříbodovém pokusu také nemýlil. Poslední útok domácích sice nedotáhl Hudeček do úspěšného konce, ale sám si míč doskočil a Nachtigal se po rozehrání už nemýlil. „Hlavní příčinu naší porážky vidím v prvním poločase, kdy jsme dostali neuvěřitelných 50 bodů, zejména jsme nepokryli z perimetru dobře střílející domácí hráče.“, řekl po zápase na tiskové konferenci trenér Benáček.

Ve třetí čtvrtině se Nymburk v obraně zlepšil. Střelecky to však bylo velké trápení, a tak se nůžky bodového odstupu pomalu rozevíraly. Ve druhé minutě získalo Brno osmibodový náskok. Potom se na dvě minuty probudili nymburští střelci a hlavně zásluhou dvou trojek (Whitfield a Grepl) dýchal Nymburk domácím na záda. Pak ovšem dvě minuty nepadl jediný pokus Nymburka do koše a rozdíl se opět o šest bodů zvětšil. Šedesátý bod, poslední ve třetí čtvrtině, dal v čase 27:28 Panáček a od té doby byli úspěšní jen domácí. Před poslední desetiminutovkou byl jejich náskok už dvouciferný. A krátce po začátku čtvrtého dějství se vyšplhal až na 13 bodů. V následujících minutách body narůstaly na obou stranách velmi pomalu. Nymburk lépe bránil, ale s běžícím časem se výrazně zvyšovala nervozita hráčů a psychická únava svazovala Středočechům ruce. Čtyři minuty před koncem zápasu se Nymburáci pokusili o zoufalou střelbu z dlouhé vzdálenosti. Novotný a Panáček byli úspěšní, Brno nedokázalo kontrovat a po minutě byl na ukazateli stav 82:74. Osmibodová ztráta za tři minuty před koncem není ještě tragická, ale v ten nejnevhodnější okamžik se Whitfieldovi nepodařilo dát čtyři trestné hody za sebou a více méně bylo o výsledku rozhodnuto. „V druhé půli jsme obranu zlepšili, ale bohužel nám odešla střelba a potom už to bylo jen trápení. Snažili jsme se snížit náskok domácích střelbou ze střední a větší vzdálenosti. Domácí nám to svoji taktickou hrou neumožnili a to byl důvod naší porážky“, shrnul na tiskovce druhý poločas trenér Benáček.

Body: Kočvara 19, Mužík 17, Majstorovič 14, Machač 13, Hudeček 10, Nachtigall 8, Vrubl 7, - Johnson 20, Whitfield 17, Panáček 9, Kubálek 8, Grepl 6, Vorlíček 5, Špička 4, Votroubek 4, Novotný 3, Formánek 2, fauly: 25 : 25, trestné hody  30/19 : 30/16, trojky: 21/9 : 32/10, 5 osobních chyb: 35. Kočvara, 36. Vrubl - 28. Johnson, 33. Votroubek, 40. Kubálek; rozhodčí: Lukeš a Vyklický; TCH: 33. Kubálek, diváků 800