A tým | Mattoni NBL - 26.10.2002

86
BK Ústí n.Labem BK Ústí n.Labem Hosté
56

Po třech nedělích basketbalového půstu odcházelo téměř 500 platících diváků z haly ZŠ Komenského spokojeno. Radost jim udělalo nejen vítězství nymburských hráčů, ale také předvedená hra. Stejně tak, jako proti Spartě vyrukovali domácí na své soupeře s dobře organizovanou, pohyblivou a důraznou obranou. Dokladem toho bylo 39 obdržených bodů Nymburka za první tři čtvrtiny, rozdělených přesně rovným dílem do každého hracího období. Jen v poslední části hry, kdy domácí polevili, dali hosté o 4 body více. „V útoku jsme podali průměrný výkon, ale obrana byla vynikající. Právě hra v obraně byla pro nás klíčem k třicetibodovému vítězství“, řekl po utkání spokojený trenér domácích Predrag Benáček.

Dalším překvapením pro trenéra hostů Žuffu bylo nasazení 216 cm vysokého Martina Idese.   Na začátku druhé čtvrtiny si na něm v obraně vylámal zuby o hlavu menší Houška. Nahrávka pod koš, následná přetlačovaná s obráncem a z otočky nataženou rukou přesné zakončení do koše. Tento obrázek se jak přes kopírák opakoval třikrát ve druhé minutě druhé čtvrtiny. Právě jeho třetí koš znamenal první dvouciferné vedení Nymburka. „Čáru přes rozpočet nám udělal Martin Ides. S naším kádrem jsme prostě téměř dva dvacet nemohli ustrážit. Jeho 8 bodů na začátku druhé čtvrtiny nás zlomilo“, vyhmátl rozhodující okamžik trenér hostů Žuffa.

Ústí výrazně zaostalo v úspěšnosti střelby za dva body. Zatímco Nymburk na 28 košů potřeboval padesátku pokusů, dvaačtyřicet ústeckých přineslo radost jen v patnácti případech. Nejvýraznější rozdíl byl ve střelbě zpod koše, což do určité míry způsobila i absence jejich nejvyššího hráče Kuzmaniče (207cm).

Nymburk měl v tomto utkání také výrazně navrch ve střelbě trestných hodů. Až do poslední minuty třetí čtvrtiny ani jednou nechybil – 15 trestných hodů znamenalo 15 bodů. Agresivní obrana Nymburka komplikovala ústeckým hráčům práci s míčem, a proto počet jimi ztracených míčů byl vůči Nymburku dvojnásobný.

Skóre zápasu zahájil v desáté vteřině dvěma trestnými hody Kubálek. Po něm dva body přidal po útočném doskoku Votroubek. Když po chvíli přidal Votroubek ještě trojku na ukazateli skóre byl sedmibodový rozdíl. To vyburcovalo ústeckého rozehrávače Sanderse, který pěti body snížil náskok domácích a nejlepší střelec Feštr dokonce v šesté minutě vyrovnal. Ještě jednou promluvil do průběhu utkání Feštr, když trojkou na začátku deváté minuty přiblížil Ústí na rozdíl jednoho koše. Dva fauly na Johnsona daly nymburskému křídlu vyniknout z čáry trestných hodů. Čtyřikrát byl úspěšný, a to znamenalo šestibodové vedení domácích.

Na začátku druhé desetiminutovky sehráli Benáčkovi svěřenci třikrát útočnou akci, na jejímž konci byla Idesova střelba „z bedny“. Protože jeho o 18 cm menší obránce neměl šanci, utekl Nymburk na jedenácti bodový rozdíl. Od té chvíle byl náskok domácích už jen dvouciferný. Za poslední tři minuty tohoto hracího období se za hosty trefil jen loňský nejlepší střelec ligy Hrabovský, zatímco domácí dvěma koši a čtyřmi trestnými hody přidali na své konto 8 bodů.

V první polovině třetí čtvrtiny odpovídali domácí na každý koš Ústí dvěma svými koši. Protože některé koše byly tříbodové, vzdaloval se Nymburk svému soupeři čím dále tím rychleji. Mezi šestou a devátou minutou tento systém narušen dvanáctibodovou šňůrou, jejíž tečku napsal trojkou David Panáček. O čtyři koše posledních sto dvaceti vteřin se podělili ústecký Zajíc a Feštr a nymburský Špička a Vorlíček. Stav utkání byl 71:39.

Jen v poslední čtvrtině dokázalo Ústí nastřílet více bodů než Nymburk. Bylo to dáno i tím, že v rozhodnutém utkání dal trenér Benáček příležitost všem hráčům lavičky, ovšem na výsledku se to téměř nijak neprojevilo.

body: Johnson 23, Ides 16, Panáček 9, Grepl 9, Špička 8, Votroubek 5, Whitfield, Novotný, Vorlíček J., Kubálek 4 - Feštr 13, Sanders 12, Horne 10, Janda, Zajíc, Hrabovský 5, Eisner 4, Houška 2, fauly 18 : 20, trestné hody 18/15:14/8, trojky: 17/5 : 22/6, doskoky: 34:33; 5 chyb: 34. Johnson, rozhodčí: Šedivý a Vrážel, čtvrtiny 19:13, 22:13, 30:13, 15:17