A tým | Mattoni NBL - 02.11.2002

Mlékárna Kunín Mlékárna KunínDomácí
93
95

Až do sobotního večera vyhrávali na novojičínské palubovce při soubojích s Nymburkem jen domácí hráči Mlékárny Kunín. Souboj v sedmém kole Mattoni NBL historii změnil.

Všichni fanoušci Nymburka čekali, zda výsledky v posledních dvou zápasech proti Ústí a Askeru byly náhodné či naznačující zlepšení. Také fanoušci loňského vicemistra z Kunína chtěli zapomenout na pohárovou prohru v Litvě. Utkání bylo s výjimkou první čtvrtiny nesmírně vyrovnané, od dvanácté minuty nebyl rozdíl ve skóre větší než 5 bodů. „O osudu utkání rozhodovala každá chybička. V závěru zápasu jich o malinko víc udělali domácí, a proto prohráli.“, řekl bezprostředně po zápase šťastný Vráťa Šístek. O vyrovnanosti utkání svědčí i to, že Nymburk byl ve vedení necelých dvacet minut, soupeř necelou čtvrthodinu a šest minut svítil na tabuli nerozhodný stav.

Nymburský kouč Benáček poslal na palubovku základní sestavu Whitfield, Kubálek, Novotný, Johnson a Ides, jeho protějšek Šedivý zase Welsche, Warricka, Bobba, Bošnjaka a Kováře. Úvodní oťukávaná skončila na začátku čtvrté minuty, kdy byl stav utkání nerozhodný 7:7. Po minutce nepřesné hry z obou stran, přišla trojková smršť domácích. Nejdříve Warrick, potom Bošnjak a dílo zkázy dokončil Welsch. Časomíra v hale poskočila jen o dvě a půl minuty, ovšem skóre se obrátilo k hostům zády o jedenáct bodů. „Na začátku první čtvrtiny se nám nedařilo v obraně. Navíc hosté disponovali bezchybnou střelbou. Co vystřelili, to dali.“, charakterizovat tuto část zápasu Šístek. Také statistika utkání podpořila Šístkova slova. Kunín vystřelil neúspěšně jen třikrát, kdežto Nymburk osmkrát. Po oddechovém čase se přeci jen nápor domácích podařilo pozastavit, ale druhá Warrickova trojka a koš Kováře po rychlém protiútoku znamenaly na začátku deváté minuty nejvyšší vedení Kunína v zápase (25:13). Snížení rozdílu na osm bodů na konci první desetiminutovky bylo plně v režii Johnsona, který se po nevýrazném úvodu střelecky našel.

Na začátku druhé čtvrtiny se trojkou blýskl jinak nevýrazný Curtis Bobb a Kunín opět vedl o více než deset bodů. Nymburk však nerezignovat. Johnson na začátku 12.minuty prvním úspěšným střeleckým pokusem nymburských z perimetru zahájil stíhací jízdu. Ejdžej přidal z pole ještě dva body, Whitfield pomohl třemi trestnými hody a také Kubálek přidal svůj druhý zápis do listiny střelců. Jen dvě minuty stačily, aby rozdíl ve skóre byl pouhé dva body. Možnost zvýšit náskok promarnil Welsch, když neproměnil svůj trojkový pokus. Na druhé straně měl však Kubálek přesnější ruku a svoji první trojku, celkově druhou Nymburka, proměnil. Protože byl při střelbě faulován, zvýšil z nařízeného trestného hodu náskok na dva body. Kovář sice vyrovnal, ale Vorlíček, po útočném doskoku Johnsona, další trojkou trochu uklidnil svoje spoluhráče. Domácí trestnými hody sice vyrovnali, ale Kubálek svou druhou trojkou s faulem vrátil hostům vedení (38:42). Za chvíli bylo zase srovnáno a za další chvíli byl Nymburk zase o kousek napřed. Několik vteřin před koncem se Modrovi povedlo trojkou získat vedení, ale dobře sehraný závěr přinesl Nymburku před druhým poločasem nejtěsnější jednobodové vedení.

Třetí čtvrtina se vyznačovala urputným bojem o každou píď palubovky. Každý neúspěšný střelecký pokus dával soupeři šanci dostat se do vedení. Skóre tak oscilovalo v nejtěsnějším okolí nerozhodného stavu. Za zmínku stojí sedmá minuta této části hry, kdy byl Whitfield potrestán za řečnění technickou chybou. Byl to jeho v pořadí čtvrtý faul a to bylo nepříjemné, protože byl jedním ze strůjců vyrovnaného průběhu utkání. I když Nymburk v závěru čtvrtiny prohrával o dva body, dokázal zabojovat a minutu před koncem srovnat stav zápas. Potom prokázal pevné nervy Kubálek a dvěma trestnými hody upravil před poslední čtvrtinou na 66:68.

Hned v první minutě dokázali oba zámořští hráči Kunína vybojovat pro svůj tým tříbodové vedení. Po chvíli si čtvrtý faul vykoledoval Johnson a Kovář dostal možnost dvěma šestkami zvýšit vedení svého týmu. Byl však neúspěšný, a tak se Whitfield odměnil svým loňským chlebodárcům a trojkou srovnal. Pelikán i přes Novotného faul dotlačil zpod koše míč skrz obroučku, a protože šestku proměnil, vedli domácí opět o tři. Jedním košem Johnson srovnal, ale Welsch ho napodobil a zase měl Kunín více bodů. Z protiútoku dopravil míč do koše opět Johnson a o chvíli později rozjásal lavičku hostů Grepl další trojkou. Pelikán sice upravil na 79:79, ale na další trojku Whitfielda a Kubálka dokázali domácí kontrovat jen za dva body. Trestné hody Kubálka znamenaly již pětibodové vedení. Čtyři minuty před koncem nahradil trenér Šedivý dobře hrajícího Pelikána Bošnjakem, ale ten očekávání kouče nesplnil. Nejdříve koš nedal a poté ztratil míč. Nymburk tak šedesát vteřin před koncem vedl 89:92. Z následujícího protiútoku nedal Welsch a na druhé straně nebyl úspěšný ani Johnson ani doskakující Votroubek. Po taktickém faulu Welsche přišel oddechový čas trenéra Šedivého a vzápětí si hráče na poradu pozval trenér Benáček. Ten poradil svým svěřencům, aby veškeré vyhození ze zámezí směřovalo na Johnsona. Ihned po jeho kontaktu s míčem přišel taktický faul domácích. Ejdžej však prokázal pevné nervy a tři ze čtyř pokusů proměnil. V posledních deseti vteřinách zápasu vystřelil zoufale za tři Warrick, čekaje, že ho někdo při úspěšné střele bude faulovat. Nestalo se, a tak poslední doražení míče do koše znamenalo jen o dva body menší porážku domácích. Kunín nedokázal využít skutečnosti, že dva klíčoví hráči Nymburka Johnson a Whitfield hráli celou poslední čtvrtinu se čtyřmi fauly. Vedoucí družstva Šístek nechtěl po zápase vyzdvihnout žádného svého hráče: „Vítězství je výsledkem spolupráce všech hráčů, kteří v daný okamžik na hřišti byli. Všichni podali nadstoprocentní výkon“. Nejlepším hráčem však může být jen jeden a tím byl po utkání zvolen Pavel Kubálek.

„Skvělý zápas vyrovnaný až do konce. Zápas jsme prohráli ve druhé čtvrtině, kdy jsme v pěti minutách dovolili Nymburku srovnat skóre“, řekl po utkání jeden z fanoušků domácích. „Byl to nádherný zápas, kterému skvělé publikum dodalo výbornou atmosféru. Škoda jen, že takový basketbal nepřenášela televize.“, doplnil Šístek. Oba se však shodli na tom, že černou skvrnou byli oba rozhodčí: „Pískali špatně na obě strany!“, dodal s rozhořčením kunínský divák.

Body: Warrick 32, Kovář 15, Bobb 12, Pelikán 11, Bošnjak 10, Welsch 8, Modr 5  - Johnson 35, Kubálek 24, Whitfield 20, Vorlíček 5, Ides 4, Grepl 3, Novotný a Votroubek 2, fauly 22:28, 5 chyb: 29. Vorlíček, 40. Kubálek, trestné hody  32/25 : 25/19, trojky: 23/8 : 19/10, doskoky: 28:23, rozhodčí: Volejník a Galajda, TCH: 27. Whitfield, diváků 1100, čtvrtiny 27:19, 21:30, 18:19, 27:27.