A tým | FIBA Challenge Cup - 30.10.2002

109
Asker Aliens Asker Aliens Hosté
67

Vstup do Evropského poháru FIBA Cup se nymburským basketbalistům povedl excelentně.

Nymburská palubovka přivítala podruhé ve své historii basketbalové vyslance Norského království. Poprvé to bylo v prosinci loňského roku, kdy společný tým Nymburka a pražské Sparty, přehrál o 13 bodů Ulriken Eagles. Letošní soupeř se zdál podle aktuálního postavení v tabulce nejvyšší norské soutěže jako Ulrikenu rovnocenný, ale díky vynikající hře všech deseti nymburských hráčů se brzy dostal do role učedníka. Domácí vyučovali hosty hlavně v nesmírně účinné obraně a v založení rychlého protiútoku. Ať Whitfield či Jirka Vorlíček posílali svým spoluhráčům rychlé přihrávky za pomaleji se vracející obránce Askeru. V rozhozené obraně si pak nymburští střelci mohli najít vhodnou pozici a své střelecké pokusy úspěšně proměňovali.

Střelba vedle precizní obrany patřila k silným stránkám domácích. Ve všech střeleckých ukazatelích byl Nymburk výrazně lepší (za 2b. - 51,7% : 41,3%, za 3b. – 40% : 23%, TH 91,3%! : 58%). Vyniknout jim dovolil soupeř nejen svou nedůraznou obranou, ale také vysokým počtem ztracených míčů (16) a ty zase byly produktem dokonalé obranné činnosti Nymburka – a tím se kruh uzavírá: „Z dobré obrany plyne dobrá střelba“.

Základní sestava Nymburka doznala oproti minulému ligovému kolu jedinou změnu. Na pozici pivota nastoupil místo Standy Votroubka Martin Ides. Už v desáté vteřině poprvé pískli do píšťalky rozhodčí Lefwerth (SWE) a Toivonen (FIN), aby dvěma trestnými hody potrestali faul Kubálka. Protože byl Sandström stoprocentně úspěšný, vedli Norové 2:0. Z následujícího protiútoku srovnal po vlastním útočném doskoku Johnson. Po té se do listiny střelců zapsali oba hráči ještě jednou. Nedovolený zákrok Idese na Smitha dal možnost Askeru být opět o krok napřed. Ovšem postižený hráč zahájil svou neuvěřitelně neúspěšnou sérii trestných hodů. Za téměř 30 minut se trefil z čáry trestných hodů jen jednou, přičemž dostal příležitost desetkrát. Nymburk toho využil a po koši Idese se tak poprvé v zápase dostal do vedení. Asker se zásluhou Price (nejlepšího střelce hostů) a Sandströma dostal ještě jednou do vedení v poměru 8:10. V polovině sedmé minuty Whitfield srovnal a protože byl při střelbě faulován, jedním bodem z trestného hodu dostal Nymburk do vedení. V této chvíli našla obě družstva střeleckou mušku a za zbývající tři minuty nastřílela dohromady stejně bodů jako od začátku utkání.

Úvod druhé čtvrtiny patřil Maurici Whitfieldovi, který dvě trojkami odstartoval střelecké hody. Na každou jeho trojku odpověděl soupeř jen dvěma body a tak nymburský rychlík začal Norům ujíždět. Když dvakrát Johnson a jednou Novotný „přiložili pod kotlem“ dalších šest bodů, byl rozdíl dvouciferný.

Dalších devadesát vteřin patřilo Tomáši Greplovi. Jeho nezadržitelné průniky pod koš přinesly Nymburku devět bodů (stav 43:27). Po čtyřech bodech Špičky a dvou Idese zužitkoval opět Grepl výbornou nahrávku Jirky Vorlíčka a tři minuty před koncem tak uzavřel bodový účet domácích v prvním poločase. Tyto tři minuty využil Mahnin a Smith ke korigovaní výsledku na poločasových 51:32.

Dvacetibodový rozdíl platil až do páté minuty třetí čtvrtiny. Na straně nymburských stříleli Panáček, Johnson a Grepl, za hosty snižoval Price, Alagic a Smith. Dalšímu trhák domácích nastartoval nesportovním faulem Mustafa Mahnin, když se pokusil zastavit rychlý únik Johnsona. Nejen že Johnson oba trestné hody proměnil, ale po vhazování ze zámezí zakončil i tento útok Nymburka. I když si Norové za další dvě minuty na své konto nějaký ten bod připsali, Nymburk byl v tomto úseku úspěšnější, a tak po trestných hodech Vorlíčka (v čase 27:05) vedl o 30 bodů. Do konce čtvrtiny se již rozdíl skóre téměř nezměnil.

V poslední části utkání se již nehrálo o vítězství ale o rozdíl ve skóre. Protože se Nymburk čtyřikrát trefil z dlouhé vzdálenosti, odskočil na více než čtyřicetibodový rozdíl. Poslední trojkou ve 36.minutě překonal Jirka Vorlíček stovku. To už na lavičce seděli jak Whitfield, tak Johnson, odpočíval i Grepl a pro pět faulů také Ides. Poslední koš utkání zaznamenal nejmenší hráč na hřišti, 174 cm vysoký Jihoameričan s norským pasem, Rodriques Kito. Díky tomuto koši neodešel z palubovky žádný hráč, který by si nezapsal do listiny střelců alespoň jeden koš.

Body: Johnson 23, Whitfield 17, Novotný 15, Grepl 13, Vorlíček J. 10, Panáček a Ides 7, Kubálek a Špička 6, Votroubek 5 – Price 19, Smith 9, Löfstedt 8, Sandström,a Alagic 7, Mahnin 6, Sonsteby 5, Mandt 4, Kito 2, fauly 25:20, trestné hody 23/21 : 34/20, trojky 10:3, čtvrtiny 22:18, 29:14, 28:16, 30:19