A tým | FIBA Challenge Cup - 30.11.2002

75
Klima Vill Kaposvar Klima Vill Kaposvar Hosté
80

„Prohráli jsem vyhraný zápas“, zaznělo z úst diváků i realizačního týmu. Po vyrovnaném prvním poločase přišla třetí čtvrtina, kterou Nymburk bezpečně vyhrál o 11 bodů. Průběžné vedení o 9 bodů po třiceti minutách zápasu dávalo naději, že domácí dovedou utkání do vítězného konce. Možná by tomu tak i bylo, kdyby nymburský tlak nepřerušila přestávka před poslední čtvrtinou. V ní maďarský „veterán“ Dzunič (38 let), tři čtvrtiny výborně bráněný, našel střeleckou mušku. Nymburk se na začátku poslední čtvrtiny více hnal do útoku a jakoby zapomněl, že Dzunič je nejlepším střelcem hostujícího celku. Sice svůj první střelecký pokus poslední desetiminutovky nedal, ale potom už ani jednou neminul cíl a konto domácích zatížil 19 body.

Dalším faktorem konečné porážky byl málo účinný doskok pod oběma koši. Co naplat, že Nymburk měl vyšší úspěšnost dvoubodové střelby (56%:47%) a stejnou tříbodové (30%:29,6%), když Kapošvár poslal na nymburský koš o 12 střel více. Pod touto převahou je podepsán právě jejich úspěšný útočný doskok. Maďaři na jeden přechod půlící čáry, dokázali útočit i třikrát, než se domácím podařilo získat míč. Vzhledem k tomu, že byl nymburský útočný doskok slabší, báli se mnohdy hráči vystřelit. Zvlášť patrné to bylo na začátku druhé čtvrtiny, kdy místo střelby volili naprosto neočekávanou přihrávku, která končila v zámezí nebo v rukách soupeře.

Na výsledku a průběhu utkání se podepsalo i to, že Nymburku chyběli dva hráči základní sestavy Whitfield a Kubálek, zatímco soupeř byl kompletní.

Maďaři nastoupili v mezinárodní základní pětce, pod košem s Ivkovičem (YUG) a De Grayem (USA), na křídle s Dzuničem (YUG/HUN) a Jacksonem (USA). Jediným rodilým Maďarem byl rozehrávač Simon. Nymburk poslal do boje Vorlíčka, Grepla, Novotného, Johnsona (USA) a Idese. O první zápis do střelecké listiny se postaral kapitán Jirka Novotný, ale další tři minuty stříleli jen hosté. Dvě trojky dal Jackson a dva body přidal Simon, který převzal střeleckou taktovku svého týmu. Na začátku páté minuty dal první koš Dzunič a Maďaři odskočili na rozdíl 10 bodů. Po dvojím střídání na domácí straně se hra vyrovnala a s přibývajícím časem získával Nymburk navrch. Do konce první čtvrtiny dokázal stáhnout náskok hostů až na 4 body a byl zase zpátky v utkání.

Do druhé čtvrtiny vyrukovali domácí se zónovou obranou. Na jejím začátku se sice dosavadní nejlepší střelci Simon a Jackson postarali opět o zvýšení náskoku Kapošváru na osm bodů, ale po příchodu Špičky se domácím podařilo v páté minutě náskok hostů téměř dotáhnout (29:30). Jen dvě minuty stačily Maďarům na to, aby zase vrátili náskok na osm bodů. Podíl na tom měl Dzunič (trojka) a dvakrát střídající Filipovics. Do konce poločasu Nymburk znovu dotáhl až na dvoubodový rozdíl.

Do druhého poločasu nastoupili obě družstva v zahajovacích sestavách, ovšem tentokrát tahali za delší provaz domácí. Nejdříve se Ides s Johnsonem postarali o srovnání skóre (46:46) a potom Novotný a trojkou Grepl upevnili vedení Nymburka. Hosté se nevzdali, ale náskok domácích se jim nepodařilo úplně vymazat. Dvě a půl minuty před koncem čtvrtiny se až napotřetí pod nymburským košem prosadil DeGray a uzavřel pro svůj tým bodový účet třetí čtvrtiny (55:53). O stanovení devítibodového náskoku po třiceti minutách hry se postarali Špička, Votroubek (trojka) a Novotný. Diváci jásali, soupeř pomalu rezignoval, ale rozjezd Nymburka přerušil zvukový signál konce třetí čtvrtiny.

Čtvrtá čtvrtina probudila dosud nevýrazného reprezentanta Maďarska Dzuniče. První trojka se mu ještě nepovedla, ale všechny další pokusy už prolétly obroučkou. Nejdříve z pravého rohu jen dvojkou upravil na 62:55. Na druhé straně byl střelecký pokus Novotného zablokován DeGrayem a při protiútoku odpustili rozhodčí Ivkovičovi prorážení. Ten zpod koše shodil do levého rohu a odtud nikým nebráněný Dzunič trojku trefil. Po neúspěšných útocích na obou stranách přišel v souboji Vorlíček o míč a rychlého Simona zastavil jen za cenu faulu. Rozhodčí jej posoudil jako úmyslný, a tak do té doby nejlepší střelec Simon dostal příležitost ke dvěma trestným hodům. Když je oba proměnil, dostali ještě míč do držení Maďaři. DeGray výhodu využil a bylo srovnáno (62:62). Pak na sebe vzal odpovědnost Jirka Vorlíček a po doskoku pod vlastním košem prolétl celým hřištěm a zpod koše svoje sólo, k obrovské radosti diváků, zakončil. Proti byl Dzunič a z „bedny“ vyrovnal. Protiútok domácích zakončil hvizd rozhodčího, když na zádech ležícímu Idesovi odpískal kroky. Maďarský pokus o získání vedení v zápase nebyl úspěšný, Simonův pokus doskočil Ejdžej a hnal se k maďarskému koši. Zdvojená obrana jej za tiché asistence ruského rozhodčího Ponomarejeva ne zcela čistým způsobem obrala o míč. Nervy zapracovaly. Nymburská lavička (možná i někdo za ní) vykřikl cosi směrem do hřiště. Asi se to druhému rozhodčímu Chorvatu Hercegovi zdálo jako neslušné a potrestal Nymburk technickou chybou. Exekutor Simon se ani jednou nemýlil a po rozehrání z půlky hřiště trestal ještě Dzunič trojkou. Naději vykřesal Ides a Johnson, když snížili na rozdíl dvou bodů. Necelé tři minuty před koncem znovu zaúřadoval Dzunič a znovu to bylo o pět. Střeleckou šňůru Dzuniče přerušil Ivkovič a náskok Maďarů byl o bod vyšší. Když do konce utkání zbývalo devadesát vteřin, vykřesal svou čtvrtou trojkou naději Grepl. Jediný bod dělil Nymburk od vyrovnání. Maďaři však rukou čarostřelce Dzuniče (6 bodů) pečetili svoje vítězství.

Body: Johnson 18, Grepl 15, Novotný 12, Špička a Ides 10, Votroubek a Vorlíček 5 – Dzunič 24, Simon 17, Ivkovič 14, DeGray 11, Jackson 10, Filipovisc 4, fauly 18:18, trestné hody 18/11 : 20/12, trojky 6:8, čtvrtiny 18:22, 22:20, 22:11, 13:27, rozhodčí Ponomarejev, Herceg