97
Giant Bayer Leverkusen Giant Bayer Leverkusen Hosté
93

Kdo nepřišel – ať lituje

Domácí, kterým jen vítězství mohlo dát naději na postup do dalšího kola Evropského poháru, sehráli proti v pohárech ostřílenému soupeři z Leverkusenu utkání evropské úrovně. Základní pětka ve složení Whitfield, Vorlíček, Kubálek, Johnson, Votroubek odehrála v obrovském stylu celou první čtvrtinu. Hra Nymburka přitom vycházela z nepropustné obrany a přesné střelby. Hráči hostujícího celku sice vystřelili stejný počet střel jako domácí, ale díky pohyblivé obraně neměli při střelbě klid, a tak jejich úspěšnost byla jen 35,7%. Bránící hráči nymburského týmu, především Votroubek, téměř vymazali obávaného Johna Besta. První koš dal hostující Geib. Ještě v téže minutě vyrovnal Kubálek. Na koš domácích se valil další útok, ale podkošová jistota Standa Votroubek dokázal zablokovat Schultzeho. Z protiútoku neúspěšnou střelu Whitfielda dopíchl Johnson a Nymburk se ujal vedení. Leverkusen sice vyrovnal, ale v následující minutě pokračoval Ejdžej v kanonádě a dvěma trojkami získal na začátku čtvrté minuty mírný náskok 10:5. Pětka na straně hostů svítila ještě hodně dlouho, přesně do času 6:39. Mezitím však nezaháleli domácí a přidali na své konto dalších 10 bodů. Za tři se trefil Kubálek, k tomu přidal ještě dvě šestky. Zápis do listiny střelců se povedl také Votroubkovi a Johnsonovi. Trenér Förster si vybral oddechový čas a trochu zasáhl do sestavy. Z palubovky odešel Schulze a Green, nahradili je Kovačev a Fox, přesto do konce čtvrtiny Nymburk ještě zvýšil svůj náskok o tři body. Po odehraných 10 minutách byl na výsledkové tabuli stav až neuvěřitelný: 31:13. Takový začátek určitě trenér hostů, upřímně řečeno asi ani nikdo v hale, nečekal. Jak se ale později ukázalo, byl to náskok rozhodující.

Úvod druhé čtvrtiny patřil Němcům, kteří dovedli všechny své tři útoky do úspěšného konce. Bodoval hlavně rozehrávač Kovačev. Na konci druhé minuty zamířil přesně tvůrce nymburské hry Whitfield a zahájil dvouminutovku bezchybné střelby. Na straně domácích to byl hlavně Kubálek (3+2*TH) a také Vorlíček (trojka). Pak přišly velké chvíle Maurice Whitfielda. Nejdříve v obraně získal Greenovu odraženou střelu, pak na druhé straně „zachránil“ Johnsonovu, nahrál do jasné pozice Greplovi a ten bez váhání zavěsil. Jen několik vteřin poté obral Wucherera o míč a sólo přes celé hřiště sám zakončil. O další minutu později připravil o balón Schultzeho, ale tentokrát nabídnul šanci Johnsonovi. Mezitím nezaháleli ani jeho spoluhráči. Votroubek zablokoval Foxe, Grepl sebral míč opět Foxovi a do rychlého breaku poslal Kubálka, který se sedmi metrů trefil přesně. V sedmnácté minutě po smeči Ejdžeje získal Nymburk svůj největší náskok třiadvaceti bodů! Soupeř trestnými hody o 4 body snížil a pak se do konce prvního poločasu pokračovalo hlavně střelbou z perimetru (2+3 trojky). Bayer vyhrál sice druhou čtvrtinu, ale jen o dva body, a tak Nymburk udržel vysoké vedení. „Hrají to ti vaši chlapci dobře“, řekl uznale rozhodčí Vigh.

Do druhého poločasu nastoupila zahajovací pětka, ale protrpěla černé tři minuty. Soupeř tento úsek vyhrál 0:10, neboť domácí nemohli najít přesnou mušku. Správnou míru na koš našel až z trestných hodů Whitfield. Jeho jistota se přestěhovala i na spoluhráče a ti během dalších tří minut vybudovali znovu patnáctibodový náskok, aby ho v posledních třech minutách znovu ztratili. V černém dresu Bayeru byl nejvíce vidět Wucherer a Fox. Konečný účet třetí desetiminutovky se zastavil až za stavu 77:72.

Do poslední čtvrtiny tak nastupovali domácí už pod daleko větším tlakem, protože Bayer je velmi zkušené družstvo, které rozhodně chtělo pokračovat v nasazeném tempu předchozí čtvrtiny. Navíc domácí hráči byli již unaveni jak fyzicky tak psychicky. Až do páté minuty poslední části hry rozdíl ve skóre neustále osciloval mezi třemi a pěti body. Pak ale Best trefil trojku a oscilaci narušil. Když přidal za chvilku ještě dva úspěšné trestné hody, Leverkusen vyrovnal na 85:85. Do konce utkání zbývalo 4,5 minuty a hosté byli díky dosavadnímu průběhu zápasu na koni. Dokázali z třiadvacetibodového manka vytěžit plichtu. Domácí ale skepsi některých diváků nepodlehli, zmobilizovali síly a vrhli se opět do útoku. Johnson zpod koše a po razantním útočném doskoku také Whitfield přidali po dvou bodech. Snahu Nymburka trochu přibrzdil Best trojkou. Grepl prokázal, že má pevné nervy a dvěma trestnými hody získal tříbodový náskok, který Kubálek potvrdil trojkou. Zase bylo veseleji. Na Wuchererův koš odpověděl Votroubek, pak ještě Whitfield přidal jeden bod z trestného hodu. Poslední slovo patřilo symbolicky nejlepšímu střelci Bayeru Denisu Wuchererovi, který trojkou padesát vteřin před koncem upravil na 97:93. Ve zbývajícím čase se hosté zoufale pokoušeli o střelbu z perimetru, naštěstí pro domácí, neúspěšně.

Body: Johnson 33, Kubálek 27, Whitfield 16, Votroubek 13, Vorlíček a Grepl 4 – Wucherer 24, Best 18, Kovačev 16, Fox 11, Weber 10, Greene 7, Schultze 5, Geib 2, fauly 24:22, trestné hody 28/23 (82,1%) : 28/21 (75%), trojky 27/10 (37%): 22/8 (36,4%), doskoky 38:22, čtvrtiny 31:13, 29:31, 17:28, 20:21, rozhodčí Vigh (HUN), Nakič (CRO)