86
BVV Brno BVV Brno Hosté
78

Poslední utkání před druhou reprezentační přestávkou patřilo domácím.

Na nymburské palubovce se potvrdila slova trenéra Benáčka, když na otázku: Kde bude schován klíč k vítězství odpověděl: „Nástup do druhého poločasu je z hlediska konečného výsledku velmi důležitý.“ První čtyři minuty druhého poločasu domácí vyhráli zcela jednoznačně 18:2 a do té doby vyrovnané utkání dostalo jednoho favorita konečného úspěchu. Splnila se i druhá část odpovědi na předzápasovou otázku: „Klíč vítězství bude ležet za našim kvalitním výkonem v obraně!“ Souboj dvou výborně útočících družstev se rozhodoval právě v obranné činnosti a tu mělo tentokrát lepší domácí družstvo. Podalo především kolektivní výkon. Svěřenci trenéra Benáčka se připravovali hlavně na Pavlíka, Klimka a Svobodu. „Když dva z nich dají přes třicet bodů, je tým Brna schopen porazit kohokoliv“, varoval Benáček. Whitfield pokryl nebezpečného střelce Pavlíka, Kubálek se staral o Klimka a Novotný znepříjemňoval život pivotu Svobodovi. Svoboda dokonce v první čtvrtině nedal ani bod. „Sigi (Novotný) se zachoval jako opravdový kapitán. Udělal obrovský kus práce a podal vynikající výkon v obraně i útoku“, radoval se po utkání nymburský kormidelník. Sám hráč byl ke svému výkonu kritičtější: „Mohlo to být lepší. Udělal jsem díky nekoncentrovanosti pár chyb v koncovce. Důležité je, že jsme vyhráli!“. Příspěvek do diskuse o Novotném přidal trenér hostů Pospíšil: „Kdyby rozhodčí přísněji posuzovali kontakt Novotného a Svobody vypadl by domácí hráč už v první polovině. Ale hráče dělá hráčem i to, jak se dovede přizpůsobit stylu rozhodování mužů v šedém.“

Základní pětka Nymburka možná některé diváky překvapila. Neviděli v ní ani Johnsona, ani Whitfielda. Johnsona trápila viróza a také Whitfield měl v pátek podobné příznaky. Dokonce ani na posledním tréninku před zápasem nebyl. Proto trenér Benáček sestavil základní pětku bez obou zahraničních akvizic, tedy ve složení Jirka Vorlíček, Kubálek, Panáček, Novotný a Ides. Whitfield však na lavičce nechyběl a dokonce byl připraven se do zápasu zapojit. „Maurice mi před utkáním řekl, že je připraven nastoupit, ale já už jsem základní pětku narychlo měnit nechtěl“, řekl Benáček. K výměně obou rozehrávačů nakonec došlo záhy po začátku zápasu, protože Pavlík se přes Vorlíčka dokázal během tří minut dvakrát prosadit. Bylo tu reálné nebezpečí, že se tvůrce hry Brna dokáže chytit. S přibývajícími minutami gloriola Pavlíka rychle slábla. Dokázal sice připravit pro své spoluhráče několik pěkných akcí, ale ke střelbě se příliš nedostal. Nakonec znejistěl, začal chybovat a dopouštět se osobních chyb. Trenér Pospíšil ho v kritice nešetřil: „Není možné, aby reprezentační rozehrávač tak často ztrácel při driblingu míč. Neomlouvá ho ani dobrý výkon Whitfielda. To si může dovolit hráč v dorostu, ale ne reprezentant a ne v takovém utkání.“  Vlna kritiky se snesla i na hlavu Bendy: „O naší porážce rozhodovala i špatná hra pivota Bendy. Není možné, aby přes něho dal Votroubek tři trojky po sobě.“

Na obrazu hry Nymburka se projevila absence Ashante Johnsona. Krom toho, že Nymburk produkovat trochu jiný způsob hry, dostal příležitost také David Panáček. Svou šanci chytil za pačesy a za třiatřicet minut zatížil konto soupeře 15 body. Ještě zde nebyla řeč o Votroubkovi, který tak jako v několika posledních zápasech podal spolehlivý výkon. Sedmnáct bodů mu přineslo druhé místo v pořadí domácích střelců, devět doskoků a čtyři bloky dokonce primát. Na osm minut se zapojil po dlouhé době také Formánek a nevedl si špatně.

První zápis do listiny střelců patřil Pavlíkovi, když se prosadil po vlastním útočném doskoku. Na druhé straně kontroval Panáček a bylo srovnáno. Benda s Pavlíkem se postarali o čtyřbodové vedení BVV a protože se Pavlík začal rozjíždět, stáhl trenér Benáček Vorlíčka a také Idese. Právě střídající Votroubek nejdříve „nasadil čepici“ Bendovi, míč získal a za asistence Whitfielda z perimetru zavěsil. Po chvíli ťal do živého i Novotný (trojka) a Nymburk se dostal do vedení. Ani hosté ve střelbě z perimetru nezaostávali, Klimek a Pavlík zapříčinili, že se Brno opět dostalo do vedení. Po vyrovnávacím koši Panáčka se dopustil první ztráty míče Pavlík a jeho chybu s přehledem potrestal Whitfield. Když Votroubek dopíchl odraženou střelu do koše a přidal trojku, vedl Nymburk o pět bodů. Druhá chyba Pavlíka a koš Panáčka ještě o dva body vedení zvýšil. To nevydržel trenér Pospíšil a v polovině deváté minuty vyhnal Pavlíka na lavičku. Sedmibodový rozdíl vydržel až do první přestávky.

Ve druhé čtvrtině se Nymburk nevyhnul hluchým místům. První pokus o zteč brněnského koše Whitfieldovi sice vyšel, ale další tři minuty pálili hráči domácího celku mimo. Výsledem toho bylo tříbodové vedení Brna. Přetahovanou Kubálka s Klimkem vyřešil po oddechovém čase Novotný, který trojkou vyrovnal, Klimek sice opět přesunul vedení na svou stranu. Grepl ale svou jedinou střelou na koš vrátil vedení do rukou Nymburka, aby po Pavlíkových a Černoškových bodech vedlo opět BVV. Poslední půldruhé minuty patřilo Whitfieldovi, který osmi body zajistil pro svoje družstvo těsné jednobodové vedení.

Do druhého poločasu nastoupila úspěšná pětka z druhé části první čtvrtiny a doslova rozmetala šance Brna na úspěch v zápase. Dvojice V+W (Votroubek + Whitfield) zatížila konto Brňanů třinácti body. O dalších pět bodů se postaral Kubálek a Panáček. Protože hosté, jmenovitě Svoboda, dali jen jeden koš, Měl Nymburk na svém kontě o 17 bodů více. V dalším průběhu třetí čtvrtiny hosté snížili náskok domácích až na polovinu, ale poslední tři zápisy do listiny střelců patřily Nymburku. Formánek s Panáčkem se postarali hned v úvodu poslední části hry o zvýšení na 78:60. Potom sice Brno dvěma koši snížilo, ovšem Nymburk poté přidal o koš víc, a proto v polovině poslední desetiminutovky získal největší náskok 20 bodů. Poslední Novotného úspěch byl zároveň posledním košem domácího celku ze hry. Zoufalý nápor Brna v posledních dvou minutách přinesl pouze snížení náskoku domácích.

Body: Whitfield 22, Votroubek 17, Panáček 15, Kubálek 13, Novotný 11, Formánek 5, Grepl 3 – Svoboda 19, Benda 15, Pavlík a Klimek 13, Černošek 7, Gajdošík 4, Křemen 3, Hájek a Němec 2, fauly 17:20, trestné hody 18/12 : 17/13, trojky 19/8 : 13/3, čtvrtiny 25:18, 21:27, 27:15, 13:18, rozhodčí Bruna, Galajda