119
Slavia Kroměříž Slavia Kroměříž Hosté
79

Nymburk i podruhé v této sezoně vyprovodil celek Kroměříže se stovkou a díky tomu se opět dostal na výsluní nejlépe střílejících družstev.

Kroměřížští přijeli do Nymburka pouze s devíti hráči, přičemž celý zápas odehráli především dva bývalí Nymburáci Vuksanič (40 min) s Jelínkem (31,5 min). Mezi ně se vklínil jen rozehrávač Smažák (34 min). Domácí vsadili hlavně na oba Američany, přičemž Johnson (32 min) byl na palubovce jen o 3 minuty déle než Whitfield. Ostatní hráči strávili na hřišti mezi 10 - 20 minutami. Do hry nezasáhl jen Jirka Vorlíček, který sledoval zápas v civilu a Pavel Kubálek, kterého vyřadilo zranění z Poháru v Děčíně.

Diváci viděli rychlý basketbal, okořeněný téměř dvěma sty body. Domácím se dařilo střelecky a soupeře předčili ve všech střeleckých statistikách. Nejmarkantnější rozdíl byl úspěšností tříbodových pokusů. Nejen, že Nymburk střílel z perimetru dvakrát tolik něž hosté, ale byl v této činnosti šestkrát produktivnější. Trojku si na své konto připsalo sedm hráčů. Malá úspěšnost střelby hostů svědčí také o tom, že Nymburk hrál dobře v obraně. Dokázal pokrýt jejich nejnebezpečnějšího střelce Jelínka, který nastřílel „jen“ 19 bodů. „My jsme se soustředili hlavně na obranu Josefa Jelínka. Skvělou práci odvedl Novotný i Panáček“, chválil trenér Benáček. Úlohu střelce hostů přebral další exnymburák Darko Vuksanič, který si dokázal poradit s domácími pivoty. Kromě třiatřiceti bodů dokázal sedmnáctkrát vybojovat míč pod košem a protože na něho obránci nestačili, pomáhali si často nedovolenými zákroky. Celkem jedenáctkrát jeho pokus o zteč koše zastavil faul. I díky němu byla Kroměříž na doskoku lepší než Nymburk. S důslednou obranou Whitfielda mnohdy po celém hřišti se špatně vyrovnával Smažák, který v současnosti patří k oporám hostů. I když několikrát chytře prostrčil míč na svého dobře postaveného spoluhráče, ztratil celkem čtyřikrát míč. Jeho strážce Whitfield byl střelecky úspěšnější, dal dvakrát více bodů a ztratil jen dva míče. Na křídle Nymburka se prosadili hlavně Panáček a Novotný, kteří shodně nastříleli 18 bodů. Zvlášť nymburský kapitán Novotný byl kromě obrany Jelínka vidět i při střelbě zpod koše, kde ze sedmi střel neminul ani jednou. Panáček jako vždy zásoboval koš Kroměříže střelami z perimetru. Třetí křídlo Grepl si tentokrát připsal body „jen“ třemi trojkami ze čtyř pokusů. Po dlouhé době se na palubovce objevil Kamil Řeřábek, který za téměř patnáct minut stačil dát pět košů, při velmi vysoké úspěšnosti 83%. Také Tomáš Vorlíček, který v sobotu odehrál dobu, kdy Whitfield odpočíval na lavičce, nezklamal. Střelecky se sice prosadil jen jednou, ale dvě jeho finální přihrávky spoluhráči bodově využili. Nejčastěji střílejícím domácím hráčem byl i tentokrát Johnson, který se po nemoci vrací do optimální formy. Díky 29 bodům si, i bez jednoho zápasu, ve kterém absentoval, udržel první místo v počtu vstřelených bodů Mattoni NBL. Nenápadný Špička alternující hlavně Johnsona, se na palubovku dostal jen na 12 minut, ale své úlohy se zhostil na jedničku. Podkošoví hráči Ides, Formánek i Votroubek budou muset přitvrdit v osobních soubojích pod košem, aby se dostali na úroveň podkošových hráčů ostatních družstev.

Prvních šest minut se obě družstva tahala o vedení. První koš dal v první minutě Pepa Jelínek za tři body, ale Johnson ještě v téže minutě „rozloženou trojkou“ (koš s faulem) vyrovnal. Pak šli do vedení domácí, ale znovu Jelínek proměněnými trestnými hody vyrovnal. Novotný sice trojkou vrátili vedení do domácích rukou, ale dva koše Kuzněcova a Šušáka posunuly o krok dopředu Kroměříž. Jejich radost ukončil po 17 vteřinách trojkou  Johnson a od té doby byl Nymburk na koni. Dalších pět minut se Kroměříž nedokázala prosadit košem ze hry. Zásluhou dalších dvou trojek a čtyř košů Nymburka se náskok domácích přehoupl přes deset bodů.

Nápor pokračoval i po přestávce a v páté minutě byl měl Nymburk na svém kontě dvakrát více bodů než Moravané. Pak Kroměříž zvedla hlavu a dokázala nastřílet 14 bodů. Na rozjetý Nymburk to nestačilo, a tak v poločase prohrávala o čtyřiadvacet bodů. Mohlo být ještě hůř, kdyby Patrik Smažák neproměnil v poslední vteřině dalekonosnou střelu z hloubky vlastní poloviny. Kdyby byl vylosován jako divák do poločasové soutěže, mohlo ho hřát v kapse 50 tisíc korun. Jeho pokus odměnili nymburští diváci zaslouženým potleskem.

Po přestávce se déle zahřívali domácí. To znamenalo, že rozdíl ve skóre se neustále pohybovat kolem 25 bodů. O body hostů se starali hlavně pivoti, na nymburských spolupracovali všichni hráči, kteří byli na palubovce. Teprve ve druhé části třetí čtvrtiny převzal Nymburk střeleckou taktovku a vyhrál jí jednoznačně 21:7. Do konce utkání chybělo 10 minut a na kontě Nymburka již svítilo 93.  Bylo jen otázkou, kdy a kdo dosáhne atraktivní stovky a zda se podaří překonat vlastní rekord ligy v počtu vstřelených bodů, který činí 122. Ještě v první minutě poslední čtvrtiny trojkař Panáček docílil devadesátý osmý bod a čekalo se, kdo přidá další úspěch. Na koš se blížil Johnson, ale svou dobrou pozici ke skórování nevyužil. V těsném sledu za ním běžel Řeřábek a až jeho dopíchnutí znamenalo pokoření stovky. Po tomto koši činil rozdíl mezi domácími a hosty 44 bodů, a to bylo nejvíce za celé utkání. Potom domácí obrana přeci jen polevila, a tak zbytek utkání se dohrával za oboustranně úspěšného zakončování rychlých protiútoků.

Jen málokdy se stane, že hostující hráč se těší takové přízni diváků, jako Josef Jelínek v Nymburce. Místní Fan Club připomněl jeho dvouleté účinkování velkým transparentem „PEPO NIKDY NEZAPOMENEME“. Po zápase ho diváci pozvali mezi sebe do hlediště a Pepa jejich pozvání přijal.

Body: Johnson 29, Panáček 18, Novotný 18, Ides 12, Whitfield 12, Řeřábek 10, Grepl 9, Špička 6, Vorlíček T. 3, Formánek 2 - Vuksanič 33, Jelínek 19, Šušák 13, Smažák 6, Šimáček 4, Kuzněcov 4, fauly 27:17, trestné hody 17/14 : 33/23, trojky 13:2 , doskoky: 27:35, čtvrtiny 29:17, 30:18, 34:19, 26:25