A tým | Mattoni NBL - 12.02.2003

72
Triga-Eprin Brno Triga-Eprin Brno Hosté
63

Ve velmi urputném zápase, na nymburské poměry chudém na body, nakonec zvítězili domácí a díky klopýtnutí Kunína na Spartě postoupili na třetí místo.

„Letos poprvé jsme vyhráli obranou“, řekl po utkání trenér Benáček a oddychl si. „Zápas se hned od začátku zaměřil na obrany a to, co se vytvořilo v útoku, se stávalo tím vedlejším.“, přidal se Pavel Kubálek. Celý čtyřicet minut bylo utkání otevřené. Žádný z týmů neutekl soupeři o více než 10 bodů, a tak jakákoliv chyba mohla okamžitě změnit vývoj utkání. Nic na tom nezměnila ani skutečnost, že Triga hrála od 25.minuty bez klíčového pivota Kočvary a od 31.minuty bez prvního rozehrávače Vrubla. Na palubovce byl k vidění souboj o každý míč. Málokdy se v extraligovém zápase mužů vidí více než čtyři úvodní rozskoky. V tomto zápase se proti sobě postavili soupeři celkem osmkrát.

Ani jednomu družstvu se příliš nedařilo střelecky. Procentuální úspěšnost dvoubodové střelby byla u obou týmů hluboko pod padesáti procenty. Domácím se nedařila obzvlášť střelba z pole a z perimetru. Pouze čtyři koše ze čtyřiadvaceti pokusů z pole za dva body a pouhopouhé dvě trojky z šestadvaceti pokusů hovoří za vše. Ještě že Nymburk střílel jako u Verdunu, Triga mu dovolila 77 střeleckých pokusů ze hry. Domácí byli úspěšní ve střelbě trestných hodů. Díky výrazně většímu počtu faulů hostů se dostali na čáru trestného hodu skoro třicetkrát a plná třetina nastřílených bodů Nymburka padla z relativního klidu za přestupky soupeře. Prim v tom hrál Whitfield, který ze třinácti pokusů minul jen jednou.

Zápas začal čtyřmi nepřesnými střelami Nymburka, a tak první úspěch zaznamenali hosté. Za asistence Vrubla se trefil Skála. Z protiútoku se prosadil Johnson, ale v zápětí nejlepší a v zásadě jediný střelec hostí Mužík opět získal vedení na svou stranu. Vzájemná přetahovaná pokračovala až do osmé minuty. První pokus o trhák se povedl trojkou Machačovi, ale na straně Nymburka se stejným způsobem prosadil Johnson. O střeleckých potížích Nymburka z perimetru svědčí i to, že Machač proměnil hned první pokus svého družstva, kdežto Nymburk už měl na svém kontě čtyři neúspěšné. Od Johnsonovy trojky se do konce čtvrtiny už do listiny střelců nezapsal jediný domácí hráč, zatímco brněnští Mužík, Kočvara a Majstorovič přidali každý po koši v úhrnné hodnotě osmi bodů. V poslední minutě při snaze získat míč se nezaviněně střetlo obočí Kočvary s loktem Idese. Lékař nymburského týmu MUDr Hamtil tak musel čtyřmi stehy ránu ošetřit. „Bylo to pro nás nepříjemné, protože styl naší hry je stavěn na přítomnosti Kočvary na hřišti.“, prohlásil tvůrce hry Brna Štěpán Vrubl.

Do druhé čtvrtiny nastoupil Nymburk s cílem náskok vymazat. Podařilo se to v páté minutě. Nymburk dal osm bodů, Brno ani jeden, a tak výsledkem bylo hubené vedení domácích. Radost však domácím vydržela jen necelou minutu. Nachtigall trojkou a Mužík za dva vytvořili pro svůj tým nepatrný náskok čtyř bodů. Ten se domácím podařilo vymazat trestnými hody Whitfielda minutu před koncem. Do šaten nakonec odcházeli spokojenější hosté, neboť Mužík se zpod koše nemýlil.

Třetí čtvrtina byla hodně podobná té druhé, ale s tím, že za kratší konec tahala Triga. Nejdříve se o změnu ve vedení pokusil Kubálek, svým košem a trestným hodem skutečně pro domácí vybojoval jednobodový náskok. Radost mu zkazil Mužík, když přidal na své konto tři body a Kočvara ze šestky ještě jeden. Pak Kubálek a Johnson se znovu postarali o vedení a od té doby už Nymburk před sebe Brňany nepustil. O další nárůst skóre se postarali Ides, Panáček a v závěru čtvrtiny i Whitfield. Po koši nymburského rozehrávače získali domácí do té doby nejvyšší náskok sedmi bodů. Poslední úpravu skóre ve třetí čtvrtině provedl podle scénáře první čtvrtiny Mužík. Dvě jeho trojky sice nestačily na vedení v zápase, ale od vyrovnaného stavu je dělil jeden bod.

Poslední čtvrtina byla střelecky ve znamení obou zahraničních posil Nymburka. Kromě jediné, za to však důležité trojky Panáčka z pravého rohu, nikdo jiný nepropašoval míč skrz obroučku. V dresu Brna se o bodový posun starali jen dva hráči Nachtigall a Majstorovič. Bylo to způsobeno i tím, že na lavičku pro pět osobních chyb odcházeli k již sedícímu Kočvarovi postupně Vrubl (31.minuta), Mužík (37.) a Hudeček (39.)

„Pokud jsme si v tomto utkání vybrali střelecky to špatné, tak se můžeme v sobotu těšit na výborný výkon a na další vítězství.“, pozval na další důležitý zápas proti Mlékárně Kunín Pavel Kubálek.

Body: Johnson 25, Whitfield 18, Panáček 9, Kubálek 7, Ides 6, Novotný 4, Grepl 2, Votroubek 1 – Mužík 21, Kočvara a Nachtigall 9, Machač a Majstorovič 8, Hudeček 5, Skála 2, Vrubl 1, fauly 15:27, trestné hody 27/22 : 16/10, trojky 26/2 : 19/9, čtvrtiny 13:20, 17:12, 23:20, 19:11, rozhodčí Brůna, Výborný